Trulež plodova (Monilinia spp.) je najvažniji uzročnik propadanja plodova tijekom čuvanja plodova u skladištima i/ili hladnjačama. Na plodovima oštećenim bilo kojim načinom (štetnici, ptice, tuča, vjetar i dr.) zaraze su učestalije, a štetnost povećana.
Premda se plodovi mogu zaraziti u svim stadijima razvoja, od zametanja do berbe, ipak najveći postotak plodova jabuka strada od ove bolesti u drugom dijelu vegetacije. Rane zaraze običnu ostaju nezapažene jer ne uzrokuju veće štete, pa se u pravilu time prorjeđuju previše zametnuti plodovi.
Zreliji plodovi su podložniji zarazi
Kod zrelijih ploda zaraza je zapaženija, a trulež se brže razvija. Na mjestu zaraze se prvo pojavljuje smeđa pjega, ispod koje tkivo potamni. Početna pjega s vremenom postaje sve veća, a unutrašnjost je svijetlo-smeđa i trula. Na površini pjege se pojavljuju u gotovo pravilnim koncentričnim krugovima male prljavo-bijele bradavičaste nakupine, koje kasnije poprimaju sivkasto-žutu boju. Zaraza se često prenosi i na susjedne plodove koji se dodiruju.
U skladištima ili hladnjačama, u tami, slika bolesti je nešto drugačija jer nastaje tzv. crna trulež. Plodovi postaju crni, dugo zadrže loptast oblik, a površina im je glatka i sjajna.
Na jabukama se rjeđe pojavljuje i gljivica Monilinia laxa f.sp. mali, koja uzrokuje palež cvijeta i rodnih mladica. Latice poprime svjetlo-smeđu boju, a listovi se u neposrednoj blizini suše.
Bolest prezimljuje u mumijama
…
Gorka trulež
…
Rezidba
…
Fungicidi
…
Cijeli članak možete pročitati u tiskanom izdanju Gospodarskog lista br. 23-24/2018