Iako je voće najzdravije jesti svježe, od trešanja i višanja pripravljaju se brojna jela i slastice, džemovi, likeri i rakije. Mogu se i zamrznuti ili sušiti. Od njih se može pripremiti i slatka hladna juha ili umak uz pečeno meso. Riža s mlijekom ili carski drobljenac (Kaiserschmarn) bolje prijaju s džemom ili gustim kompotom . Savijača od trešanja „evergreen“ je među slasticama, ali na stolu treba dati priliku i voćnim salatama, jogurtima, sladolednim kupovima, tortama, pitama ili palačinkama. Višnje su sastojak nadaleko poznate Schwarzwald torte.


Lijevani kolač (clafoutis) od trešanja

Sastojci: 60 dag trešanja, 170 ml mlijeka, 7 dag šećera u prahu, 7 dag glatkog brašna, 2 vanilin šećer, 3 jaja, 5 dag maslaca i maslac za kalup.

Priprema: trešnje očistiti od koštica. Mlijeko zagrijati, otopiti u njemu 5 dag maslac i ostaviti da se ohladi. Pjenasto izmiješati jaja sa šećerom i vanilin šećerom, dodati brašno, koricu limuna i pomalo dodavati mlijeko s rastopljenim maslacom. Kalup promjera 26 cm namazati maslacem i na dno staviti trešnje u jednom sloju. Tijesto preliti preko trešanja i peći na 180 stupnjeva oko 40 minuta. Pečeni kolač posipati mljevenim šećerom i jesti mlak. Clafoutis je poznati francuski desert, a isto se tijesto može koristiti i za drugo voće: šljive, višnje, kupine itd.


Umak od trešanja

Sastojci: 500 g trešanja, 100 mL vode, 50 ml vina, 40 g šećera, 30 g maslaca, malo cimeta i klinčića u prahu.


Priprema: trešnje očišćene od koštica kuhati na laganoj vatri s vodom, vinom i šećerom dok ne omekšaju, oko 20 minuta. Usitniti ih štapnim mikserom, zagrijati do vrenja, maknuti s vatre i umiješati maslac i začine. Poslužiti uz pečenu svinjetinu, divljač, teleće ili pureće medaljone. Na isti se način može pripremiti i umak od višanja koji se odlično slaže s pečenom patkom. Umak se može pripremiti i tako da se višnje prokuhaju u vinu, začine i zgusnu s malo gustina.


Liker od višanja

Sastojci: 1 kg višanja s košticom, 800 g šećera, 1 mahuna vanilije ili 1 vanilinšećer, 1 l lozovače

Priprema: u staklenku staviti višnje i šećer i uliti rakiju. Ostaviti na toplom mjestu 40 dana i povremeno promiješati. Procijediti liker i uliti ga u staklene boce.


Američka pita od višanja



Tijesto
: 325 g brašna, 220 g maslaca, 1 žlica šećera, 4 žlice hladne vode, malo soli.

Nadjev: 500 g višanja bez koštica, 100 g šećera, 1 žlica vode, 2 žlice škrobnog brašna, malo cimeta.


Priprema: umijesiti prhko tijesto od sastojaka i razdijeliti ga na dva dijela, veći s otprilike 2/3 tijesta i manji s 1/3 tijesta. Zamotati ih u prozirnu foliju i ostaviti u hladnjaku bar 1 sat. Višnje kuhati na laganoj vatri sa žlicom vode 5-10 minuta. Dodati im škrobno brašno izmiješano sa šećerom i sve zajedno miješati par minuta da se malo zgusne. Po želji dodati cimet i ostaviti da se hladi. Veći komad tijesta razvaljati i njime obložiti dno i rub kalupa za pite promjera 22-24 cm. Dno izbosti vilicom i uliti nadjev. Gornji dio tijesta složiti u obliku isprepletenih trakica širine oko 2 cm. Trakice posipati šećerom i staviti pitu u zagrijanu pećnicu. Peći dok ne porumeni, oko 45 minuta na 180ºC.

Pročitajte još:

Trešnje i višnje – sočne i ljekovite

Prirodna kozmetika od trešanja i višanja