Kod odabira sorte jabuka za uzgoj na okućnicama treba znati da jedno stablo i jedna sorta ne mogu davati urod ako u blizini nema druge sorte koja će je oprašivati. Stoga je potrebno kad se sade jabuke na okućnici posaditi najmanje dvije sorte koje se mogu međusobno oploditi, a poželjno je i više sorti da bi se voćke mogle u vrijeme cvatnje oploditi i dati urod.
Osim navedenih poznatih sorata jabuka koje se uzgajaju u intenzivnim nasadima, ostale sorte koje se mogu preporučiti mogu se podijeliti u dvije kategorije; sorte koje su se nekada češće uzgajale na ovim područjima (Slavonska srčika, Božićnica, Kanada i druge) i sorte koje prema novim istraživanjima pokazuju otpornost prema nekim bolestima (Florina, Enterprise, Gold Rush i slične).
Stare sorte jabuka
Slavonska srčika (Zeleni štetinec; zelenika; srčika)
Stara sorta ne naročito zahtjevna glede tla. Slabo podnosi sušu i velike vrućine, a relativno je otporna na bolesti, osobito na pepelnicu. Vrlo je bujnog rasta do kasne starosti i ima snažnu, razgranatu krošnju, s jakim primarnim granama. Cvate srednje kasno i relativno dugo, otporna je na mraz i vlagu. Nije pogodna kao oprašivač, a u rodnost dolazi kasno i sklona je izmjeničnoj rodnosti.
Plodovi su krupni, oblikom vrlo raznoliki, najčešće spljošteni, pokožica nije debela, ali je vrlo žilava. Osnovna je boja zelena, u punoj zriobi zelenkasta do žukasta. Pokrovna crvenkastobrončana boja nalazi se samo na nekim dobro osvijetljenim plodovima i djelomično ih prekriva. Meso je svijetložućkaste boje, sočno, slatko-kiselkastog okusa i plodovi se mogu koristiti u svježem stanju i za preradu, a mogu se čuvati i do proljeća.
Božićnica (kolačara; štajerski poga- čar; pogačara)- sorte jabuka
Božićnica jabuka je bujnog rasta, razvija okruglastu, poslije plosnatu i rijetko razgranatu krošnju. Sorta je otporna na zimski mraz. Traži duboka i lagana tla. Rodnost je izmjenična i obilna. Dozrijeva u prvoj polovici listopada, a skladištenjem je postojana od studenoga do proljeća. Plodovi su srednje krupni, prilično neujednačeni, spljoštenog oblika i rebrasti.
Pokožica je većim dijelom glatka, tanka i čvrsta. Osnovna zelena boja prelazi u zelenkastožutu i gotovo je u cijelosti prekrivena crvenim dugim zrakama. Meso je zelenkastobijelo, sočnog vinsko kiselog okusa. Pri skladištenju meso gubi na sočnosti i postaje krhko.
Kanada (kanatka, kanadska reneta)
Ovo je sorta jabuka kojoj su potrebni oprašivači. Grane u mladosti rastu uspravno i bujno. Pogodna je za uzgoj na toplijim položajima i plodnom, dovoljno vlažnom tlu. Spada među najrodnije sorte, rodi redovito i obilno.
Bere se u prvoj polovici listopada, upotrebljiva je, odnosno postojana, od studenoga do siječnja ili veljače.
Plodovi su plosnato-okrugli ili kupasti, nepravilnog oblika, krupni do vrlo krupni, a pokožica je hrapava, smećkasta, više ili manje pokrivena velikim smeđim točkama zvjezdastog oblika.
Osnovna zelena boja dozrijevanjem prelazi u svijetlo zelenkastožutu do žutu. Meso ove sorte jabuka je bijelo i na zraku brzo posmeđi. Srednje je čvrsto, poslije prhko, srednje grubozrnato i sočno, odličnog slatko – kiselog okusa s aromom renete. Plodovi nemaju izraženo crvenilo, čak ni s osunčane strane. Jedna je od najkvalitetnijih zimskih stolnih sorata. Pogodna je i za preradu u kompot i sok. Plodovi se dobro skladište i nisu osjetljivi na pritiske.