Ulazimo u razdoblje kada dozrijevaju plodovi ljetnojesenskih sorti smokava. Dio će se koristiti za jelo svjež, a najveći dio će se sušiti na suncu ili u vrlo rijetkim sušarama. Vrlo mali dio će se koristiti za izradu prerađevina. Da bi se dobio vrlo ukusan i kvalitetan osušeni plod, potrebno je pravilno i pravodobno ubrati plod, savjesno ga i stručno sušiti. Ako se ti poslovi ne obavljaju pravilno i pravodobno, i najljepši i najkvalitetniji plodovi postaju kvarljivi, pa na kraju završe kao industrijska roba ili stočna hrana. U tom cilju potrebno je poštivati nekoliko glavnih pravila u berbi i sušenju.
Najprije treba znati da plodovi smokve dozrijevaju postupno, najčešće u tijeku 30 – 40 dana. U skladu s tim, treba ih redovito brati, najdulje u roku tri dana. Zreo plod smokve prikladan za sušenje svojim položajem na mladici sam pokazuje kad ga treba ubrati. Visi na svojoj peteljci kao da je obješen na čavlu.
U ponekih sorata može imati i malo uzdužno napuknutu kožicu. Plod se obvezno bere s peteljkom, koja se u zrelog ploda lako odvaja od mladice (drva) na kojoj visi. Ubrani plod bez peteljke je potencijalni uzročnik lošeg sušenja i kvarenja, te napada nametnika. Ubrani plodovi se slažu u plitke sandučiće ili slične posude. Plodovi u debelim naslagama ozlijede se i gnječe, što smanjuje njihovu kakvoću. Pri prevoženju treba osigurati da se što manje tresu.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)