U ovim izazovnim vremenima kad se suočavamo s mnogim problemima i pitanjima, dobro je znati da postoji netko tko može dati odgovor. Tvrtka BASF nudi inovativna rješenja za zaštitu poljoprivrednih kultura. Najnovije rješenje za zaštitu pšenice i ječma, fungicid REVYCARE, naći se početkom 2022. godine na našem tržištu. I to kao još jedna BASF-ova inovacija koja podiže proizvodnju i zaštitu žitarica na višu razinu.

Hrvatski poljoprivrednici već dobro znaju da im BASF omogućava najsuvremenije tehnologije zaštite žitarica kako bi u najvećoj mogućoj mjeri smanjili rizik u proizvodnji i u potpunosti zaštitili svoje usjeve s ciljem ostvarenja visokih prinosa i onog što je svakog proizvođaču bitno, a to je isplativa proizvodnja i profit.

Za klasu iznad

Na radionici koja je održana sredinom prosinca u Tuheljskim Toplicama, bili smo u društvu s ratarima iz istočne Slavonije. Okupio ih je BASF, kao i njihove kolege iz drugih krajeva Hrvatske na ranijim radionicama, kako bi ih upoznali s novim fungicidom s potpunom novom djelatnom tvari REVYSOL® koja s piroklostrobinom tvori revolucionarnu formulu u sredstvu REVYCARE. Zašto revolucionarnu? Više je razloga zašto su BASF-ovi stručnjakinje Jadranka Aleksić i Alma Udovčić na radionici naglasile kako se radi o fungicidu koji je za klasu iznad ostalih.

Potpuno nova djelatna tvar REVYSOL iz skupine triazola ima FLEXY POWER molekulu koja se 100 puta jače veže za patogen od standardnih triazola. U kombinaciji s piroklostrobinom, iz skupine strobilurina objedinjuje snagu dva fungicida u sredstvu REVYCARE koje osigurava potpunu zaštitu pšenice i ječma od svih bolesti, jer u prvoj zaštiti spriječava pojavu i razvoj uzročnika bolesti i pritom pruža najdugotrajniju zaštitu lista. Ako se usjev tretira fungicidom REVYCARE tek nakon pojave prvih znakova bolesti, ovaj fungicid zaustavlja razvoj bolesti i nakon infekcije, s kurativnom primjenom do 5 dana nakon uočene zaraze.

  Primjena i učinkovitost i u lošijim uvjetima

Uz to, učinkovit je na niskim temperaturama, otporan na UV zračenje i ispiranje kišom. Omogućava primjenu u bilo kojem roku. Dovoljno je tek 15 minuta od primjene da se usvoji u list i da do izražaja dođe superiorna učinkovitost. I to bez obzira na temperaturu primjene. Tako da proizvođači mogu biti sigurni da im prva kiša nakon primjene neće isprati zaštitu s usjeva. Istraživanja su pokazala da REVYCARE ima 41% bolju učinkovitost u kišnim uvjetima. 29% bolja je kontrola pjegavosti lišća pšenice i ukupno 84% učinkovitosti jer 30 dana nakon primjene čuva lisnu masu. To rezultira s 370 kg/ha većim prinosom. Primjenjuje se u količini 0,75-1 L/ha, uz utrošak vode 100-300 L/ha. Uz ovim nesigurnim vremenima, REVYCARE poljoprivrednicima pruža sigurnost proizvodnje.

Pitali smo proizvođače na radionici o njihovim iskustvima s BASF-ovim proizvodima. Albert Atilla iz Karanca bavi se ratarskom proizvodnjom i uzgaja kukuruz, pšenicu, stočni ječam i suncokret.

Koristim BASF-ove proizvode već nekoliko godina i vrlo sam zadovoljan. Počeo sam s Priaxorom koji se pokazao vrlo učinkovit u zaštiti pšenice i ječma. Ujesen sam zasijao dvije sorte ječma tretirane s fungicidom Systiva i očekujem isto izvrsne rezultate. Od novog fungicida Revycare očekujem da ću moći preskočiti prvo prskanje.

 class=
Albert Atilla

Željko Markota iz Soljana također uzgaja ratarske kulture. Pšenicu i ječam već nekoliko godina uspješno proizvodi uz zaštitu Priaxorom.

Mogu reći da sam jako zadovoljan Priaxorom, kojim tretiram usjev ovisno o procjeni kad bi moglo doći do bolesti. Nekad to bude prvo prskanje, a nekad zaštita zastavice. Revycare u programu zaštite vidim u prvom prskanju. On može ići kad su niske temperature i nepovoljniji uvjeti s češćim kišama u tom razdoblju. To mi pruža sigurnost da ću uloženi novac u zaštitu dobro iskoristiti.

 class=
Željko Markota

 class=
BASF-ov tim na radionici u Tuheljskim Toplicama
Prethodni članakŠto trebate znati o IoT-u u poljoprivredi?
Sljedeći članakŠto je to dosjelost i kako se stječe?
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.