Premda je kupina vrlo dohodovna kultura, veće povećanje novih plantažnih nasada u nas bilježimo tek posljednjih godina. Kupina se jednostavno i brzo razmnožava i uzgaja, razmjerno brzo počinje plodonositi. Već u drugoj godini, a rodnost je od treće godine redovita i obilna. Zapošljava mnogo radne snage (osobito u berbi), dobro uspijeva na strminama, nije preosjetljiva na napad štetočinja bilja, medonosna je biljka. Plodovi postižu visoku cijenu. Značajne svote u redovitom održavanju rodnih nasada kupina otpadaju na berbu i održavanje tla u nasadu (ko- šnja, malčiranje, okopavanje). Nažalost, službenu registraciju i dopuštenje za suzbijanje korova u kupinama u našoj zemlji nema niti jedan herbicid. Zato ovom prilikom navodimo neka rješenja i iskustva iz zemalja u okruženju!
Jedino djelatna tvar diklobenil (Casoron G) kod nas ima dopuštenje za primjenu u nasadima maline i ribiza, ali starijih od 4 godine. Koristi se isključivo potkraj zime ili rano u proljeće, prije početka otvaranja pupova, rasipavanjem granula širom po cijeloj površini u količini 60 – 80 kg/ha (odnosno, najmanje 20 kg/ha ako se rasipava samo u trake, u zoni herbicidnog pojasa unutar reda ili ispod biljaka). Ipak, ističemo da kupine namaju tako dubok korijenov sustav kao maline, pa su zato osjetljivije na zimsko smrzavanje i moguće štetno ispiranje (“spuštanje”) rezidualnih (dugotrajnih) herbicida s površine tla u korijenovu zonu.
Kada obrađivati?
Prema literaturnim podatcima i potvrđenoj praksi, osnovna je namjena obrade tla u kupinjaku održavanje površine u rastresitu stanju. Također uništavanje korova i unošenje hranjiva u zonu korijenova sustava. Tlo se u nasadima kupina može održavati na više načina: a. čista obrada (kultivacija) cijele površine. b. zatravljivanje površine i višekratna kosidba (malčiranje). c. kemijsko tretiranje površine herbicidima. Moguća je i kombinacija navedenih načina, na što prvenstveno utječu ekološki čimbenici uzgojnog područja (pr. ukupna količina i raspored oborina).
Obrada ili kultivacija tla primjerena je za istočna područja (istočna Slavonija), odnosno u županijama gdje godišnje pada manje od 700mm oborina. Podrazumijeva održavanje čistog tla bez korova u rastresitu stanju. Obradom je tlo prozračno i rahlo, tijekom kišnog razdoblja prihvaća vlagu, a za sušnog ju zadržava. U prozračnom i optimalno vlažnom tlu povoljni su uvjeti za razvoj mikroorganizama, koji izravno utječu na plodnost. Postiže se to s 4-5 površinskih obrada primjenom rotofreza ili tanjurača. Uz istovremeno suzbijanje korova, razbijanje pokorice, te unošenje mineralnih i organskih gnojiva. Dio tla ispod izdanaka kupina, koji se ne obrađuje strojno, obavlja se ručno (pažljivo motikom). Osobito tijekom prve obrade u rano proljeće.
Uporaba herbicida
Primjena herbicida u nasadima kupina opravdana je kad rano u proljeće, zbog razmočenog tla, nije moguća mehanička obrada strojevima. Kako kupine razvijaju razmjerno plitki korijen, herbicidi se u nasadima mogu koristiti tek nakon treće godine. Prema stranim iskustvima, moguće je koristiti vrlo perzistentan herbicid simazin (Radokor WP 50) u količini 2 – 3 kg/ha. Primjenjuje se prije kretanja vegetacije kupina (potkraj veljače ili početak ožujka), ali i prije nicanja korova. Suzbija sjemenske (jednogodišnje) dikotiledone (širokolisne) i monokotiledone (travne) korove. Tada je moguće umjesto simazina koristiti spomenuti diklobenil (Casoron G). Osim jednogodišnjih korova, diklobenil suzbija i neke višegodišnje ili trajne korove (uskolisne i širokolisne). Pripravak Casoron treba ravnomjerno rasipati po tretiranoj površini, a tijekom godine smije se koristiti samo jednom.
Selektivni graminicidi (pr. Fusilade Forte EC u količini 1-1,5 l/ha ili Targa Super EC u količini 0,5 – 1,5 l/ha i sl.) namijenjeni su za suzbijanje svih uskolisnih ili travnih korova (pr. kostrva, pirika itd.). Ne oštećuju kupinu ako padaju po njezinu lišću (selektivni su), a primjenjuju se kad korovi porastu na visinu 5-10cm. U međurednom prostoru kupina mogu se koristiti neselektivni kontaktni herbicidi (pr. Basta 15 SL i dr.), ili totalni translokacijski pripravci (pr. Cidokor, Herbocor, Herkules, Clinic, Dominator SL 480 i dr.). Obično se koriste rano u proljeće, ali ne smiju doći u dodir s mladim listovima ili izdancima kupine. Koriste se za mirnog vremena, uz pomoć posebnih štitnika i usmjerivača. Velika im je mana što nakon kraćeg razdoblja (nakon 2 – 3 tjedna) korovi ponovno rastu.