Žuta patuljavost ječma (Barley yellow dwarf-BYD) virusno je oboljenje koje se javlja na strnim žitaricama. Posebno je opasna za usjeve ozimog ječma i ozime pšenice jer do zaraze dolazi tijekom jeseni. U to su vrijeme navedeni usjevi u stadiju razvoja od jednog do više malih listova.
Poznato je da ovaj virus prenosi više od 20 vrsta lisnih uši. U našim krajevima to virusno oboljenje, svojim doletom, prenose samo određene vrste lisnih uši.
Lisne uši – prenosici bolesti
Prema istraživanjima stručnjaka u Zavodu za zaštitu bilja, na području Hrvatske najčešći prenosioci ovog virusa su lisne uši. Rhopalosiphum padi (sremzina lisna uš), Rhopalosiphum maidis (kukuruzna lisna uš) i Sitobion avene (zobena lisna uš). Upozorenje o opasnosti koja prijeti od zaraze mladih ozimih usjeva žitarica ovim virusom temelji se na iskustvu iz jeseni 2001.kad smo imali jak napad, navedenih lisnih uši. Također napad žute patuljavosti ječma u proljeće 2002., što je rezultiralo smanjenjem uroda na pojedinim usjevima i do 70%.
Preventiva najdjelotvornija
Na žalost, ukoliko u jesen dođe do zaraze mladih ozimih usjeva žitarica ovom virozom, tada više ne postoji mogućnost bilo kakvog suzbijanja. Stoga, mora se djelovati preventivno. To znači treba suzbijati prenositelje (vektore) tog virusnog oboljenja, a to su navedene vrste lisnih uši. Da bi se to s uspjehom moglo ostvariti, potrebno je nakon nicanja i pojave jednog, odnosno dva lista obavezno obilaziti usjev kako bi se na vrijeme ustanovila prisutnost i brojnost lisnih uši. Ukoliko se prilikom pregleda usjeva pokaže da je dolet lisnih uši masovan, treba pristupiti njegovoj zaštiti primjenom nekog od kemijskih pripravaka koji imaju dozvolu za tu namjenu kao što su Decis, Rotor, Skud, Beta-Baythroid i drugi.