Na predstavljanju dužnosnika na tiskovnoj konferenciji koja je 5.travnja održana u Ministarstvu poljoprivrede, ministar Romić istaknuo je kako je 98% resursa obuhvaćeno u resoru ministarstva poljoprivrede kroz sektore šumarstva, vodnog gospodarstva, ribarstva i poljoprivrede.

„Nužan je reformski iskorak kojim će se ti prirodni resursi i potencijal, poput zapuštenih 650 tisuća hektara privatnog i državnog  poljoprivrednog zemljišta, privesti svrsi i staviti to zemljište u funkciju“ naglasio je ministar i dodao kako je prvi cilj ministarstva izraditi strategije poljoprivrede i prehrambene industrije, šumarstva i prerade drva, te zemljišnu reformu.

Već kao znanstvenik i profesor na fakultetu, ministar se suočio s problemom neobrađenog zemljišta i nesređenih zemljišnih knjiga, a situacija je posebno teška u Dalmaciji (primjerice u Zadarskoj županiji je oko 67 tisuća neobrađenog poljoprivrednog zemljišta), dok je u Slavoniji situacija nešto bolja po tom pitanju. Komasacija poljoprivrednog zemljišta velik je izazov u narednom razdoblju, a uslijedit će i zakonske promjene, a već su u tijeku i pilot projekti na 5 lokacija, koji će dati biti jasniju sliku o samoj provedbi komasacije.

Ministar je najavio i promjene u Programu ruralnog razvoja (PRR). Utvrđuju se i nepravilnosti u dosad provedenim natječajima, pa je nedavno započeta istraga, u koju je uključena 21 tvrtka prijavljena na famozne natječaje u Mjeri 4. No, uskoro ipak slijede novi natječaji, kako se ne bi izgubila sredstva koja su Hrvatskoj na raspolaganju u tom programu, u iznosu od 2,4 milijarde eura. Promjene u programu bit će usmjerene na boljitak ruralnog prostora i na ostanak mladih na selu. Za navodnjavanje je planirano 106 milijuna kuna, a uskoro kreću pravilnici i natječaji i za šumarstvo, za koje je kroz mjere 8.5 i 8.6 predviđeno oko 110 milijuna eura.

Veliki projekt kojeg planiraju u ministarstvu je i poseban Zakon o nepoštenoj trgovačkoj praksi, koji će uskoro biti upućen u proceduru, a kojem se želi zaštititi i proizvođače od nelojalne konkurencije, kao i potrošače od nekvalitetnih proizvoda. Na kraju izlaganja, ministar Romić pozvao je svakog od pomoćnika da se predstavi i istakne najbitnije smjernice u svojim resorima.

Na postavljeno pitanje novinara o isplati poticaja, ministar Romić je najavio da će već u ponedjeljak 11. travnja poljoprivrednici na svojim računima imati uplaćena sredstva za izravne  potpore, za proizvodno vezana plaćanja, zelena plaćanja, kao i plaćanja za mlade i dr. a ukupan iznos predviđen u ovom roku je 944 milijuna kuna.
Ministar je također objavio da je iz Europske komisije stigla obavijest o Uredbi 526/2016 kojom je kao 10 hrvatski proizvod Poljički soparnik dobio zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla i uvršten u registar s  više od 1290 proizvoda iz cijele EU. U pripremi je još procedura za 15 hrvatskih proizvoda kojima bi zaštićene oznake trebale omogućiti lakše očuvanje tradicije, identiteta i prepoznatljivosti područja iz kojeg potječu, te osigurati bolju marketinšku promociju.

 src=

Ministar Romić predstavio je svoj tim

(S lijeva na desno) Zdravko Barać bit će zadužen za kvalitetu hrane i fitosanitarnu politiku, Nenad Šćulec za pravne i financijske poslove, Krunoslav Karalić pomoćnik je ministra u Upravi poljoprivrede i prehrambene industrije, a Ante Mišura u Upravi ribarstva.  Ministrova desna ruka i zamjenik je Tugomir Majdak,  a jedina dama uz bok ministru je Elizabeta Kiš, koja je zadužena za vodno gospodarstvo. Mario Njavro, koji je također, kao i ministar Romić došao u ministarstvo s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, preuzeo je Upravu za upravljanje EU fondom za ruralni razvoj, EU i međunarodnu suradnju. Ivica Francetić pomoćnik je ministra za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju, a cjelinu tima zaokružuje pomoćnik ministra za veterinarstvo i  sigurnost hrane, Tomislav Kiš.

Tekst: Goran Beinrauch, dipl.ing.agr.
Foto: Ivan Stupnišek, mag.ing.agr.

Prethodni članakObjavljeni novi natječaji za novac iz Vinske omotnice
Sljedeći članakSusjedovi dijelovi kuće padaju u dvorište, kome ga prijaviti?
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.