Na današnjoj sjednici Vlade Republike Hrvatske donesen je Program potpore za sufinanciranje rada uzgojnih udruženja u području stočarstva za 2020. godinu vrijedan gotovo dva milijuna kuna te izmjene i dopune Nacionalnog programa pomoći sektoru vina za razdoblje od 2019. do 2023. godine.

Očekivani rezultat Programa potpore za sufinanciranje rada uzgojnih udruženja u području stočarstva za 2020. godinu je unaprjeđenje uzgojnih programa i učinkovitija provedba svih metoda i postupaka definiranih u uzgojnim programima u cilju genetskog unaprjeđenja populacija stoke za bitna proizvodna svojstva, unaprjeđenje uzgojnih programa metodama koje osiguravaju učinkovitije očuvanje izvornih genotipova i genetske varijabilnosti u populacijama izvornih pasmina domaćih životinja i administrativno jačanje uzgojnih udruženja u provedbi uzgojnih programa.

Također, s ciljem potpore još jednom sektoru, sektoru vinarstva, Ministarstvo poljoprivrede osiguralo je sredstva za provedbu Nacionalnog programa pomoći sektoru vina za razdoblje od 2019. do 2023. godine u Državnom proračunu Republike Hrvatske, za 2020. godinu planirano je više od 93 milijuna kuna, a u projekcijama za 2021. i 2022. godinu više od 83 milijuna kuna. Uslijed velikih tržišnih poremećaja uvjetovanih pojavom pandemije bolesti COVID – 19 Europska Komisija je donijela niz uredbi kojima se mijenjaju postojeće mogućnosti programiranja mjera u okviru Nacionalnih programa potpore sektoru vina. Na temelju toga raspravljene su sve mogućnosti s predstavnicima proizvođača te su u skladu s njihovim prijedlozima pripremljene interventne mjere u sklopu Nacionalnog programa pomoći sektoru vina kroz povećanje intenziteta potpore te donošenje mjere 9 Destilacija vina u kriznim slučajevima i mjere 10 Potpore za krizno skladištenje vina.

Prethodni članakNa Izložbi vina u Vrbovcu
Sljedeći članak360 milijuna kuna pomoći poljoprivrednicima najviše pogođenima pandemijom
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.