Završna konferencija projekta „Izobrazba kao priprema za posao u ukrasnoj hortikulturi“ održana je sredinom veljače na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Cilj projekta je izobrazba edukatora koji rade s osobama s invaliditetom u području ukrasne hortikulture, čime edukatori stječu mogućnost pružanja znanja i vještina svojim korisnicima, te ih tako čine konkurentnijima na tržištu rada i omogućavaju im lakše zapošljavanje.
Na završnoj konferenciji predstavljeni su vrijedni rezultati postignuti IPA projektom vrijednosti oko 213 tisuća eura, koji je s 95% financirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Izobrazba je trajala jedan semestar (15 tjedana), a 35 osoba dobilo je priznanja za uspješno završenu edukaciju. Voditelj projekta doc.dr.sc. Miroslav Poje, osim važnosti izobrazbe za zapošljavanje, istaknuo je bitan terapeutski učinak, jer rad u vrtu oplemenjuje čovjeka.
Jedna od predavačica, doc.dr.sc. Martina Skendrović Babojelić poziva sve poslodavce koji se bave ukrasnom hortikulturom i hortikulturom općenito da zaposle barem jednu osobu s invaliditetom.
„Savjetovala bih poslodavcima da u svom poslu pokušaju organizirati barem jedan segment i zaposle osobu s invaliditetom, jer oni imaju vrlo velike potencijale. Iz iskustva znam da se trude i da mogu postići dobre rezultate.“
Koordinator projekta Hrvoje Grajner, mag.ing. istaknuo je da će se Ministarstvu znanosti i obrazovanja uputiti zahtjev da ova vrsta izobrazbe postalne redovita, čime bi se postigao standard u obrazovanju osoba s invaliditetom.
O ovom programu edukacije informirat će se i potencijalni poslodavci diljem Zagrebačke županije i šire. Informacija će mnogima biti vrijedna s obzirom da je na snagu stupla nova zakonska odredba o zapošljavanju osoba s invaliditetom.
Goran Beinrauch, dipl.ing.agr.