U Varaždinu je u subotu, 20. svibnja 2023. godine održana završnica 5. Međunarodne izložbe Alpe-Jadran i 12. izložbe bučinog ulja Hrvatske.
Od ukupno 166 predanih uzoraka bučinog ulja iz Hrvatske, Austrije, Češke, Mađarske Slovenije, zlatnom je medaljom nagrađeno samo njih 31, među kojima čak 9 s područja Krapinsko-zagorske županije. Priznanje im je na svečanosti u Varaždinu uručila ministrica poljoprivrede Marija Vučković, dok im je čestitke i riječi zahvale osobno uputila zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije Jasna Petek.
–Svako treće zlato dodijeljeno na ovom međunarodnom natjecanju otišlo je u našu županiju. To je jednostavna činjenica koja nam veoma jasno govori o izuzetnoj kvaliteti i raširenosti proizvodnje bučinog ulja na području Krapinsko-zagorske županije. Čestitam svima koji su sudjelovali na ovoj izložbi i postigli zaista sjajne rezultate te koristim priliku još jednom istaknuti da su naši proizvođači Cesarec, Sinković i Tomašić bili pioniri u proizvodnji bučinog ulja, koji su svoje dobre prakse zasigurno prenijeli i na ostale proizvođače te danas s ponosom možemo reći da je Krapinsko-zagorska županija lider u proizvodnji bučinog ulja, poručila je zamjenica župana Petek.
U kategoriji Djevičanska bučina ulja proizvedena tradicionalnim postupkom (uz prženje) dodijeljeno je 13 zlatnih medalja među kojima čak 3 za proizvođače iz Krapinsko-zagorske županije: OPG Ivan Šoštarić, OPG Tomašić i OPG Prepolec. U kategoriji bučina ulja prešana hladnim postupkom dodijeljeno je 17 , među kojima čak 6 proizvođačima iz Krapinsko-zagorske županije: OPG Kunštović, OPG Marija Marković, OPG Haramustek, OPG Matija Hađar, OPG Ivan Osrečak i OPG Ivica Tomorad, čije je hladno prešano ulje ocijenjeno sa rekordnih 34,50 bodova.
Proizvodnja bučinog ulja u obitelji Tomašić je nekad bila obiteljska tradicija, koju je po odlasku u mirovinu oživio Danijel Tomašić.
–Jednostavno nisam mogao gledati tolike plodne površine da su zapuštene i da su na štetu, a ne na korist. Krenuli smo 2005. te se od onda, hvala Bogu, puno ljudi time počelo baviti. Kod nas se proizvodnjom bavi cijela obitelj. Uz ulje imamo i koštice, slane i neslane te prelivene čokoladom. Prodajemo po sajmovima i na kućnom pragu te nemamo nikakvih problema s plasmanom, kazao je Danijel Tomašić iz OPG-a Tomašić.
–Na ovoj izložbi sudjelujemo posljednje četiri godine i svake godine smo nagrađeni medaljama. Uzgojem buče bavimo se 15-16 godina i mogu reći da neke godine uspije bolje, neke nažalost ne uspije, poput prošle godine kad smo stradali u nevremenu. Činjenica je da zemlja u našoj županiji nije zaražena, nema pesticida i zato baš mi dobivamo toliko medalja. Dakako da je bitan i rad ljudi, oni su ti koji se brinu da se buča pravilno odvoji i da se ne šprica, zbog čega ispadne dobro ulje, komentirao nam je nakon dodjele medalje Veljko Osrečak u ime OPG-a Ivan Osrečak, na kojeg se nadovezao Ivan Šoštarić iz Bedekovčine koji smatra da u ocjenjivanju odlučuju nijanse, među kojima i čistoća koštica te taloženje.
–Gospodarstvo smo osnovali 2009. godine, s time da smo gotovo odustali 2014. Prošle četiri godine ovdje smo osvojili srebra, a danas zlato. Radimo oko 3,5 tona koštica koje preradimo u bučino ulje, nešto ispržimo, a nešto prodamo i sušeno. Mi smo iz Zagorske ulice u Bedekovčini u kojoj se tri obitelji bave bučinim uljem, više puta nagrađivani Sinković, sada prvi put Marković te mi na njezinom kraju, kazao je Ivan Šoštarić iz OPG-a Šoštarić te na potporama zahvalio i Krapinsko-zagorskoj županiji i Ministarstvu poljoprivrede.
Izvor: zagorje.com