Međunarodni i domaći stručnjaci Ariel Brunner iz BirdLife International, najveće svjetske organizacije za zaštitu ptica; Brendan Dunford iz programa Burren; Engin Yılmaz iz inicijative Yolda; Aljoša Duplić iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH sudionici su panel diskusije ‘Europski zeleni plan – kako ga Hrvatska može ostvariti?’. Panel organizira Udruga Biom 9. svibnja u Sinju u sklopu projekta Dinara back to LIFE.
Europski zeleni plan je novo razdoblje u europskoj povijesti. Označava strategiju rasta kojom se zemlje EU žele suočiti izazovima u području klime i okoliša te preobraziti svoje gospodarstvo i društvo; sve kako bi ih postupno učinili održivima. Možemo reći da biološka raznolikost nikad nije bila važnija. Ključan je pronalazak balansa između potrebe očuvanja prirode i biološke raznolikosti s jedne; također ljudskih aktivnosti i gospodarstva s druge strane. Izazova za očuvanje prirode sve je više. Energetska kriza u kojoj se nalazimo stavlja sve veći pritisak na usklađivanje očuvanja prirode s potrebama razvoja gospodarstva, ali i obnovljivih izvora energije.
-Cilj nam je ovom panel diskusijom čuti primjere i iskustvo očuvanja prirode iz cijelog svijeta. Zatim prokomentirati izazove i mogućnosti koje se za Hrvatsku otvaraju u ovom razdoblju. Iznimna je čast ugostiti stručnjake s ovolikim znanjem i iskustvom. Pozivamo sve da se uključe uživo ili putem live streama, poručila je Željka Rajković, izvršna direktorica Udruge Biom.
Europskim zelenim planom odgovara se na izazove koje predstavljaju klimatske promjene i uništavanje okoliša. Time se poboljšava kvaliteta života sadašnjih i budućih generacija. Zato je jako važno da se građani uključe i prate politike. Samo suradnjom se može postići da zeleni plan uspije i donese trajne promjene.
Na panelu će se raspravljati o svrsi Europskog zelenog plana i njegovom značenju za određene sektorske politike; poput npr. energetske i poljoprivredne politike, iskustvima zemalja EU u provedbi Zelenog plana, izazovima i prilikama za Hrvatsku, pozitivnim iskustvima iz mediteranskog područja pri usklađivanju prirode i čovjekovih aktivnosti, te drugim aktualnim pitanjima.
Sudionici panel diskusije međunarodni su i domaći stručnjaci za pitanja očuvanja prirode.
Ariel Brunner iz Bruxellesa glavni je stručnjak organizacije BirdLife za europske politike (Deputy director and head of policy, Birdlife Europe and Central Asia); posljednjih je godina intenzivno posvećen pitanjima reforme Zajedničke poljoprivredne politike EU; zagovara održive politike u pogledu biogoriva i bioenergije.
Brendan Dunford vodio je nagrađeni projekt BurrenLIFE; trenutno provodi njegov nastavak, inovativni program plaćanja subvencija prema rezultatima koji potiče poljoprivrednike na poboljšanje lokalne bioraznolikosti, kvalitete vode i kulturnog naslijeđa, a koji donosi razne socijalne, ekonomske i okolišne koristi još od uvođenja 2010. godine.
Engin Yilmaz osnovao je organizaciju za očuvanje prirode Yolda Initiative. Bavi se kulturnim praksama koje doprinose bioraznolikosti, a posebice pastirskom praksom.
Aljoša Duplić ravnatelj je Zavoda za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja RH. Zaštitom prirode bavi se 16 godina i aktivno je sudjelovao u pripremi Prijedloga nacionalne ekološke mreže i hrvatskog prijedloga ekološke mreže Natura 2000.
Panel diskusija European Green Deal – How Croatia Can Strike It?/ Europski zeleni plan – kako ga Hrvatska može ostvariti? održava se na engleskom jeziku 9. svibnja od 16 do 18 sati u Multimedijalnoj dvorani muzeja Sinjske Alke, Put Petrovca 12 u Sinju. Moderator diskusije je novinar Domagoj Novokmet.
Panel diskusiju moći će se pratiti i online, putem livestreama na YouTube kanalu Udruge Biom
https://www.youtube.com/channel/UCwR0wV_9DGFV8CqSlHnzrSQ