31. svibnja 2022. započela je proljetna kampanja oralne vakcinacije lisica na području RH; prvo s aerodroma Brač i Osijek, a zatim s aerodroma Rijeka i Čakovec. Time se osigurava distribucija cjepiva u najkraćem mogućem roku i pokrivenost cjelokupnog teritorija RH. Tijekom proljetne i ljetne kampanje će na cijelom prostoru Hrvatske, izuzev jadranskih otoka, biti položeno 2.665.850 vakcinalnih mamaca. Zahvaljujući programu posljednji slučaj bjesnoće u Hrvatskoj zabilježen je 2014. godine. Hrvatskoj je tako dodijeljen status zemlje slobodne od virusa bjesnoće; to je jedno od najvećih postignuća veterinarske struke u zaštiti javnog zdravlja.

Program oralne vakcinacije lisica od iznimnog je značaja za javnost. Bjesnoća je smrtonosna zoonoza te se ovom mjerom značajno utječe na povećanje kvalitete zdravlja ljudi i životinja u zemlji. Proljetnom akcijom se osigurava cijepljenje pomlatka, dok je jesenskom akcijom cilj imunizirati lisice prije sezone parenja. Privučene mirisima, lisice pronalaze mamce, zagrizu ih i probiju kapsulu. Dolaskom sluznice usta u dodir sa otopinom cjepiva započinje djelovanje cjepiva na imuni sustav životinje. U razdoblju od 21 dan životinje razviju imunitet koji ih štiti od bjesnoće najmanje 12 mjeseci.


Mjere sigurnosti pri rukovanju s mamcima
 
Neoštećeni mamac nije opasan za zdravlje ljudi. Međutim, miris mamca može se prenijeti na kožu i smetati ljudima. U slučaju dodirivanja omota mamca, treba dobro oprati ruke vodom i sapunom. Ukoliko je sadržaj mamca (tekućina cjepiva) došao u dodir sa kožom ili sluznicama potrebno se odmah obratiti liječniku. Mamci nisu opasni za kućne ljubimce; nisu namijenjeni cijepljenju pasa i mačaka protiv bjesnoće.

Mamce koji se pronađu u prirodi ne smije se dirati niti micati. U slučaju da se mamac zatekne u dvorištu obiteljske kuće ili na javnoj površini (npr. igralište, park), može se ukloniti u najbliži grm van dvorišta ili rub šume, samo ukoliko se može izbjeći izravan dodir kože sa mamcem. Prilikom rukovanja s mamcima obvezno je nošenje zaštitnih rukavica.  Ukoliko je vanjski omot mamca oštećen i tekućina (cjepivo) vidljiva, mamac više nije djelotvoran. Takav se mamac, obavezno noseći zaštitne rukavice, može odložiti u nepropusnu vrećicu i odnijeti najbližem veterinaru kako bi se mamac pravilno uklonio.
 
Pozivamo građane da u dane provođenja oralne vakcinacije i 30 dana nakon završetka cijepljenja, pse i kućne ljubimce, prilikom kretanja javnim površinama i parkovima, drže pod nadzorom. Sve kako bi se spriječio njihov kontakt s cjepivom.
 
Više informacija o jesenskoj oralnoj vakcinaciji lisica pronađite na poveznici; ili na mrežnim stranicama Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane www.veterinarstvo.hr.