Tijekom sezone jarenja 2010./2011. godine s terena su dolazile informacije o sve većem broju umjetno izazvanih porođaja, koji su u 90% završavali neuspjesima i velikim gubicima. Ove godine opet neodgovorni preporučuju tzv. umjetno izazvana jarenja. Zbunjeni uzgajivači traže vjerodostojne informacije.

Da, postoje i ciljano se provode tzv. umjetna jarenja, no čitav tijek i pripremu, te sam čin jarenja u zemljama EU provode-izvode samo specijalizirani timovi veterinara porodiljaca, koji su prošli za tu svrhu dodatno školovanje. Već više od 50 godina čitav svijet nastoji osloboditi stada koza od CAE-a (kod nas laici kažu bolesti debelih koljena). Austrija, Francuska, Njemačka i Švicarska ozbiljno su prišle sanaciji svojih stada od bolesti CAE-a.

Ne postoji lijek za već oboljele koze, jedini svrhovit put je stvaranje novih generacija koza – što znači da se novopridošlim na svijet ne smije omogućiti ni jedna kap kolostruma njihovih majki, tj. odmah po porođaju moraju se odvojiti od majke. Njihovi prvi gutljaji kolostruma, koji potječe od majki za koje je nesumnjivo dokazano da su potpuno zdrave, su iz flašica.

Vremenski ciljano jarenje

Da bi se izbjeglo sisanje nezdravog kolostruma, što se može izbjeći samo onda ako je čovjek prisutan samom činu jarenja, prišlo se tzv. umjetnom izazivanju porođaja. Ovom metodom čovjek može znati dosta točno vrijeme porođaja, dakle, osigurati svoju prisustnost. Koze kod kojih se želi provesti vremenski ciljano jarenje moraju posljednji mjesec bređosti biti hranjene određenom vrste hrane. Upotrebljavaju se preparati hormona Prostaglandin F 2 alfa i Prostaglandin PGF 2 alfa točnim redoslijedom u točno određeno vrijeme.

U najviše slučajeva jarad nije okrznuta ovim preparatima, no najvjerojatnije je da će kod tako novopridošlih biti poteškoća s uspostavom disanja. (McDougall 1990) Ima i ona stara: „Disce, sed a doctis“ – „Uči, ali od učenih ljudi“.

Prethodni članakRolada od keksa s kokosom
Sljedeći članakBrancin u vinu
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.