Jedan od neposrednih načina poboljšanja je popravljanje istrošenog i onečišćenog tla. Neke od mjera dobrog gospodarenja tlom su propisane i kao obaveza poštivanja korisnika potpora u poljoprivredi pod nazivom Višestruka sukladnost.
Važnost humusa
● poboljšava strukturu tla i ona postaju prozračna i drenirana („nisu zbijena kao cement“), lakše se griju (tamna boja), vežu više vode pa nema gubitaka ispiranjem. U mrvičastom strukturnom tlu bolje je zakorjenjivanje i lakša obrada tla.
● koloidna (topljiva) komponenta humusa poboljšava usvajanje hranjiva stvarajući kompleksne spojeve s metalima (npr. Fe). Oni se ne ispiru iz tla i lako su pristupačni biljkama
● poboljšava „živost i plodnost tla i kondiciju biljke“ – organska tvar u tlu je izvor hrane mikroorganizmima koji ju postepeno razgra đuju do jednostavnih humusnih spojeva. Oni su lako raspoloživi biljkama u ishrani, a neki povoljno utječu na otpornost biljke od stresnih uvjeta sredine.
Gnojidba za više humusa u tlu
Nakon dugogodišnje nekontrolirane i isključivo mineralne gnojidbe, unošenjem organske tvari bilo primjenom stajskog gnoja, komposta. Također zaoravanjem žetvenih ostataka ili zelenom gnojidbom postupno će se povećati humus u tlu.
Humificirana organska gnojiva
Industrija je s novim organskim gnojivima koja su proizvedena od djelomično razgrađenih organskih tvari u kontroliranim uvjetima ubrzala postupak dobivanja korisnog humusa. Za sirovinu se koriste najčešće goveđi,konjski, pileći gnoj i biljni ostaci koji nemaju štetne primjese (sjeme korova, uzročnike bolesti i štetnika). Nakon humifikacije sirovina se dehidrira i usitnjava u pelete ili granule. One su potpuno topljive i uz uvjet da je nakon primjene tlo vlažno, odmah počinju djelovati povoljno na tlo i biljku.
Najveće preporučene količine peletiranih organskih gnojiva su 20-25 kg/100 m2 za povrće i cvijeće. Za voćnjake 1-3 kg/stablu, vinovu lozu 3-4 kg po trsu. Ukoliko se uzme u obzir da 1 tona humificiranog organskog gnoja ima učinak kao 20-30 tona zrelog stajskog gnoja, da se pelete ili granule razbacuju jednostavno i lako. Za razbacivanje uobičajenog stajskog gnoja se troši puno rada i vremena – tada i cijena tvorničkog organskog gnojiva postaje prihvatljivija. Na domaćem tržištu u ponudi su gnojiva od nekoliko stranih proizvođača. U zadnje vrijeme prodaje se i domaći humificirani organski gnoj u obliku peleta. Mogu se naći tri kombinacije; goveđi+konjski; čisti pileći gnoj i granulirana organsko mineralna gnojiva (obogaćena makro – i mikrohranjivima) za još bolju efikasnost gnojidbe i plodnost tla.
Mineralna gnojidba „na kapaljku“
Druga agrotehnička mjera za popravak tla je uravnotežena gnojidba koja je utemeljena na kontinuiranoj kontroli opskrbljenosti tla hranjivima i drugim parametrima. Također treba imati znanje o potrebama kulture za hranjivima u pojedinim fazama razvoja – za planirani prinos. Također podatke o iznošenju hranjiva prinosom (koje se treba mjeriti) kao i o količini usvojenih hranjiva iz organskog gnoja, te „gnojidbenoj“ vrijednosti biljnih ostataka za sjetvu /sadnju slijedeće kulture. Sve ovo upućuje na novi pristup precizne ishrane biljaka koja daje najpovoljniju proizvodnju i osigurava vraćanje tlu onoga što se iz njega uzelo. Time poljoprivreda utječe na bolji okoliš jer nema gubitaka ispiranjem ili neotapanjem hranjivih elemenata u otopini tla. Proizvođači mineralnih gnojiva neprestano traže i patentiraju nova gnojiva koja će biljkama pružiti efikasniju i savršeno uravnoteženu ishranu.
Vodotopiva NPK gnojiva za fertirigaciju
Pomak u tom smjeru je napravljen uz kristalična NPK gnojiva koja se odmah otapaju u vodi u oblik pristupačan biljkama i biljka iskoristi „svu hranu“. Dušik je najčešće u amonijskom i nitratnom obliku,fosfor kao monoamonijski fosfat, a kalij kao nitrat. Više formulacija omogućuje da se u svakoj fazi razvoja osigura optimalna ishrana kultura. Vrijednost gnojiva je veća ukoliko sadrže i druge elemente (Ca,Mg,S i mikroelemente – ME). Idealna kombinacija i koncentracija hranjivih elemenata u gnojivima ne postoji niti je moguća. Ona ovisi o potrebama kultura i potrebama tala za gnojidbom.
Uz velik izbor osnovnih i gnojiva za prihranu putem tla, kontinuiranim praćenjem stanja tla i znanjem o potrebama biljke koju uzgajate možete planirati čak dnevni unos hranjivih elemenata (u gramima za biljku). Tako se štedljivo utječe na proizvodnju smanjenjem troškova, a neškodljivo na okoliš jer se sva količina dodanog gnojiva iskoristi kao hrana i ne zaga đuje tlo.
Folijarna gnojiva
Folijarna gnojiva doživljavaju procvat uz nova otkrića usvajanja hranjiva putem lista. Kod novih folijarnih gnojiva najveća koncentracija hranjive otopine koju biljka može usvojiti, a da ne ošteti list se utrostručila (npr. 63% MgO). Duže se zadržavaju na listu. Mikrohranjiva su u helatnom obliku i omogućuju bržu pomoć biljci kod nedovoljne ishrane. Uz ranije „bistre“ ,proizvode se praškasta i kristalinična gnojiva. Bez obzira na poboljšana svojstva gnojiva, folijarna gnojidba i dalje ostaje dopunska ishrana bilja koja se primjenjuje uz osnovnu gnojidbu i prihranu putem tla. Ona brzo i kvalitetno uklanja manjak pojedinog hranjiva uzrokovanog lošom gnojidbom tla kao što su pojave antagonizma između elemenata, fiksacija ili ispiranje hranjiva.
Uloga i sastav folijarnih gnojiva
Sprečavaju ili liječe nedostatak pojedinačnog hranjiva najčešće Ca, Mg i mikroelemenata: Fe,B,Cu,Mn,Mo,Zn. Sadrže jedan mikroelement ili više njih u smjesi ili su gnojivu dodani i makroelementi.
Primjeri formulacije folijarnih gnojiva sa elementima:
● visokokoncentrirana pojedinačna mikrognojiva: 6% Fe, 11% B
● smjesa elemenata za grupu kultura s posebnim potrebama: S+Mn+-B+Cu+Zn+Fe (za kupus njače)
● za pospješivanje cvatnje i kvalitetnije plodove : 40% MgO+7%P2O5+B3%+Zn 10%
● za brzi generativni porast- 7% N:17%P2O5:22% K2O+ 3% MgO
Mineralna gnojiva sa kontroliranim otpuštanjem hranjiva
U smislu ishrane bilja ova gnojiva su najučinkovitija. Ona biljci osiguravaju brzu, jednakomjernu i dugotrajnu opskrbu hranjivima koja se uz to potpuno iskorištavaju. Gnojivo je u obliku malih granula koje su obloženih ovojnicom od biljnih smola. Ovojnica propušta vodu iz tla ili supstrata u granulu i dolazi do otapanja hranjiva. Porastom osmotskog tlaka, uz toplo tlo, hranjiva se luče u zonu korijena i biljka ih kontinuirano usvaja.
Sporootpuštajuća gnojiva dolaze u različitim formulacijama i sa različitom debljinom ovojnice prilagođene potrebi kulture. O debljini ovojnice ovisi dužina djelovanja gnojiva, a ono može biti 3-4, 5-6, 8-9 pa i 12-14 mjeseci. Na tržištu postoji i nova formulacija sporootpuštajućeg dušika. Dušik je u posebno patentiranom UREA obliku (sadrži 10-tak derivata UREA-e) i može se primjenjivati folijarno i putem tla. U listu dušik djeluje 2 mjeseca, a u tlu 3 mjeseca. Ovakvim kontinuiranim otpuštanjem dušika nema gubitaka isparavanjem i ispiranjem.