Na temelju Zakona o održivoj uporabi pesticida (NN 46/22) Ministarstvo poljoprivrede namjerava donijeti Pravilnik o izobrazbi za sigurno rukovanje i pravilnu primjenu pesticida.
Novi Pravilnik propisivat će područja osnovne i dopunske izobrazbe, trajanje izobrazbe, obnavljanje znanja dopunskom izobrazbom, sadržaj priručnika i programa za izobrazbu, način i tijek provođenja izobrazbe i polaganja ispita, načini najave izobrazbe, način izvođenja nastave u virtualnoj učionici, izgled i sadržaj potvrde o završenoj izobrazbi, prijave polaznika izobrazbe te upis u Fitosanitarni informacijski sustav, ocjenjivanje predavača i provedene izobrazbe, vođenje evidencija o provedenoj izobrazbi te o polaznicima izobrazbe, uporaba elektroničkih vjerodajnica odgovarajućih razina za pristup FIS-u te opća načela integrirane zaštite bilja.
Svrha Pravilnika je uređenje područja izobrazbe profesionalnih korisnika pesticida, profesionalnih korisnika za profesionalnu primjenu, distributera i savjetnika za stjecanje i obnavljanje odgovarajućih znanja o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida radi postizanja ciljeva održive uporabe pesticida smanjenjem rizika i učinaka na zdravlje ljudi i na okoliš te primjene općih načela integrirane zaštite bilja.
Provedba izobrazbe
Polaznicima izobrazbe osigurava se stjecanje zadovoljavajućeg znanja o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida (Prilog I. Pravilnika), s time da stečeno znanje iz osnovne i dopunske izobrazbe polaznici moraju obnavljati najkasnije u roku od pet godina od polaganja ispita iz osnovnog/dopunskog modula izobrazbe. Polaznici izobrazbe kojima prođe više od pet godina od polaganja ispita iz osnovnog/dopunskog modula izobrazbe ili završetka neke od iznimki od obaveza pohađanja izobrazbe, za ponovno stjecanje prava moraju proći dopunsku izobrazbu iz prethodno položenog modula ili modula za koje vrijedi priznavanje izobrazbi te položiti ispit.
Osnovni nastavni materijal za izobrazbu je priručnik za izobrazbu – Priručnik za sigurno rukovanje i pravilnu primjenu sredstava za zaštitu bilja koji Ministarstvo poljoprivrede objavljuje na svojim mrežnim stranicama. Ispitna pitanja se izrađuju prema Priručniku i generiraju iz FIS-a neposredno prije održavanja ispita, a sustav dodjeljuje polazniku izobrazbe 30 pitanja nasumičnim odabirom za modul koji je pohađao, iz zbirke pitanja za određeni modul koje je pripremilo Povjerenstvo za pesticide.
Informacije o najavi izobrazbe koje daje provoditelj izobrazbe putem FIS portala i vlastitih mrežnih stranica, javno su dostupne ovlaštenim predavačima, polaznicima izobrazbe i svim zainteresiranim stranama. Javno objavljeni podaci koje daje provoditelj izobrazbe u sklopu najave izobrazbe (putem mrežnih stranica, plakata, radija, televizije i pisanih medija i drugih sredstava javnog priopćavanja), moraju sadržavati sljedeće informacije:
– naziv i tip izobrazbe
– module za koje se izobrazba održava
– cijenu
– trajanje izobrazbe
– mjesto održavanja izobrazbe
– datum i sat održavanja izobrazbe
– puni naziv priručnika: »Priručnik za sigurno rukovanje i pravilnu primjenu sredstava za zaštitu bilja«
– adresu i kontakt provoditelja izobrazbe.
Način i rok prijave na izobrazbu
Polaznici izobrazbe prijavljuju se na najavljenu izobrazbu najkasnije 24 sata prije održavanja izobrazbe i to elektroničkim putem ispunjavajući e-Obrazac koji je dostupan na mrežnim stranicama Ministarstva i na mrežnim stranicama provoditelja izobrazbe. Osim elektroničkim putem polaznici mogu ispuniti prijavnicu i poslati je elektroničkom poštom, poštom u papirnatom obliku ili dostaviti, osobnim dolaskom ako polaznik izobrazbe nema mogućnost elektroničke prijave.
Trajanje izobrazbe i ispit
Trajanje osnovnih modula izobrazbe iznosi najmanje 24 školska sata, dok trajanje dopunskih modula iznosi najmanje šest školskih sati, s time da trajanje ispita iznosi najviše dva školska sata. Ispit se polaže u pisanom obliku i ispit je uspješno položio polaznik koji je točno odgovorio na minimalno 70 % postavljenih ispitnih pitanja. Ispit se ponavlja najkasnije u roku od 14 dana, ako polaznik izobrazbe nije točno odgovorio na najmanje 70 % postavljenih ispitnih pitanja, te se može ponoviti više puta.
Prijavom na izobrazbu te nakon položenog ispita u FIS-u se automatski generira potvrda o završenoj izobrazbi koja sadrži jedinstveni barcod. Svaki „aktivan“ polaznik izobrazbe može iz FIS-a samostalno i višekratno ispisati potvrdu u razdoblju važenja potvrde.