U Bolu na Braču, u četvrtak 25. svibnja počela je 2. Međunarodna konferencija Dani sunca 2023 koja obuhvaća razne teme iz područja iskorištenja potencijala sunčeve energije, pa tako i u poljoprivredi.
Uvodno je sudionike pozdravila direktorica udruženja Obnovljivi izvori Hrvatske, Maja Pokrovac i pritom iznijela preporuke koje je Europska komisija uputila Hrvatskoj za zelenu tranziciju i bolje korištenje obnovljivih izvora energije. Budući da snažniji razvoj solarnih kapaciteta u Hrvatskoj prvvenstveno koče administrativne prepreke, Maja Pokorvac izrazila je nadu da će donositelji odluka prepoznati važnost i mogućnosti koje donosi ulaganje u solarne elektrane, te je naglasila potrebu za boljim dijalogom i komunikacijom, kao i sve bolju suradnju s akademskom zajednicom.
Sudionicima konferencije obratila se i Walburga Hemetsbereger, direktorica krovnog europskog udruženja Solar Power Europe koja je u prezentaciji: Put prema 2050. popločan je solarnom energijom, iznijela podatke o snažnom razvoju solarne energije u Europi. Samo u prošloj godini Europa je instalirala više od 41 GW novih solarnih instalacija što je povećanje od 47% u odnosu na 2021. godinu. Sandra Voća, prodekanica Agronomskog fakulteta u Zagrebu, istaknula je ključnu ulogu znanosti u donošenju rješenja za očuvanje okoliša, ali i prenošenju znanja na studente i gospodarstvenike.
Katarina Marčić, načelnica općine Bol i Mate Šimundić, predsjednik županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije poslali su poruke da je loklan zajednica spremna za projekte i snažnije uvođenje solarnih elektrana. Video obraćenjem, zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler napomenuo je ciljeve Zelenog plana i klimatsku neutralnost EU do 2050.g i da Hrvatska ima velik prostor za napredak jer je sektor obnovljivih izvora energije među najbrže rastućima u EU.
Državni tajnik u Ministarstvu Gospodarstva, Ivo Milatić iznio je podatke o dosadašnjem razvoju kapaciteta obnovljivih izvora energije u RH i rekao da je najveći napredak postignut kod vjetroelektrana, no očekuje skori i brz rast i solarnih kapaciteta.
Walburga Hemetsbereger, direktorica krovnog europskog udruženja Solar Power Europe koja je u prezentaciji: Put prema 2050. popločan je solarnom energijom, iznijela podatke o snažnom razvoju solarne energije u Europi. Samo u prošloj godini Europa je instalirala više od 41 GW novih solarnih instalacija što je povećanje od 47% u odnosu na 2021. godinu.
Prošlu je godinu obilježila energetska kriza koja je uzrokovala izrazito veliku volatilnost cijena električne energije, a odgovor Europe bio je okretanje prema čistoj, dostupnoj, obnovljivoj energiji te ponajviše krovnim solarnim instalacijama. No dug je put do energetske neovisnosti uz OIE i na njemu ključnu ulogu imaju i imat će javne politike, što je bila tema panela prvog dana konferencije koja u oba dana donosi obilje aktualnih, važnih i informativnih rasprava o budućnosti razvoja solarne energije u Hrvatskoj, regiji i Europi.