U Velikoj Gorici je krajem kolovoza, na prostoru radne zone Vukovinsko polje (Meridian 16) održano 14. natjecanje u oranju traktorima i 5. natjecanje u oranju konjima Republike Hrvatske. Natjecao se ukupno 31 orač (15 u kategoriji premetnjaka i 16 u kategoriji ravnjaka) iz 16 županija.
Organizatori ove manifestacije bili su Grad Velika Gorica, Hrvatska udruga za organizaciju natjecanja orača i Business Park Meridian 16, a suorganizatori Zagrebačka županija, Savjetodavna služba, Turistička zajednica grada Velika Gorica, LAG Zrinska Gora – Turopolje i VG Komunalac. Plasman orača je rezultat ocjena educiranih sudaca iz svake Županije koja sudjeluje u natjecanju, a osim propisanih elemenata koje ocjenjuju suci tijekom oranja, mjerači dubine oranja prate ima li odstupanja od zadane dubine. Educirani suci i mjerači dubina uglavnom su agronomi, ali i bivši natjecatelji – vrhunski orači s iskustvom nastupa na svjetskim natjecanjima, koji su ranijih godina predstavljali Republiku Hrvatsku na svjetskoj razini – Tomislav Kuharić (prošlogodišnji pobjednik u kategoriji pluga premetnjaka i do sada sudionik na 5 svjetskih natjecanja u oranju: u Sloveniji, Novom Zelandu, Švedskoj, Hrvatskoj i Danskoj) i Branko Pilaš (predstavnik RH na svjetskom natjecanju u oranju, 2006. godine u Irskoj). Da sve prođe u najboljem redu brinuli su se i volonteri, turopoljski izviđači. Oni su volonterski odradili odgovoran posao čuvara natjecateljskih parcela i pažljivo pratili tijek čitavog natjecanja. Čuvari parcela vode brigu o vremenu oranja, eventualnim kvarovima na traktoru ili plugu, potrebnom produljenju vremena oranja radi otklona kvara, o nedopuštenom pomaganju navijača… Ovogodišnje državno natjecanje bilo je spoj mladosti i iskustva. Najmlađi natjecatelj bio Fran-Andrej Jalušić iz Međimurske županije, koji je već iskusni orač, jer već godinama sudjeluje na natjecanjima. Nagrade su osigurali sponzori iz agro-biznisa, tvrtke koje su iz svog proizvodnog programa osigurale nagrade za sve natjecatelje: Bc Institut za oplemenjivanje i proizvodnju bilja d.d.; Business Park Meridian 16; KWS Sjeme d.o.o.; Mauthner F.M.; Pioneer sjeme d.o.o.; Poljoprivredni Institut Osijek; Poljoprivredno poduzeće Orahovica d.o.o.; RWA – Raiffeisen Agro d.o.o.; Stockton d.o.o.; Syngenta agro d.o.o.; Trgovački obrt “Željko i Željka” (Željko Dokmanić), Turistička zajednica grada Velika Gorica i Gospodarski list. Doprinos organizaciji pružili su OPG Cerovski Ivice i Gradske tvrtke (VG čistoća, VG vodoopskrba, VG komunalac) svojim doprinosom pri uređenju parcele. Gospodarski list je i ove godine medijski partner natjecanja u oranju.
Zoran Piskač iz Bjelovarsko-bilogorske županije pobjednik je u kategoriji pluga premetnjaka, a Saša Višak iz Koprivničko-križevačke županije pobjednik je u kategoriji pluga ravnjaka. Pobjednici 14. natjecanja u oranju traktorima stekli su pravo predstavljanja Republike Hrvatske na Svjetskom natjecanju u oranju 2017. godine koje će se održati u Keniji. Ekipno je Koprivničko- križevačka županija zauzela prvo mjesto. S velikim zanimanjem publika svake godine prati natjecanje u oranju konjima. Ove je godine svoje umijeće u oranju konjima odmjerilo 6 orača, a prvo mjesto osvojio je Josip Jukić iz Bjelovarskobilogorske županije. Ništa manje zanimljiva publici bila je i prezentacija oranja volovima koju je prikazao Elio Brodvić iz Višnjana.
Traktori pljenili pažnju
Manifestacija je počela mimohodom traktora koji su od Goričanke došli do Trga Stjepana Radića gdje je gradonačelnik Velike Gorice, Dražen Barišić službeno otvorio 14. natjecanje u oranju traktorima i 5. natjecanje u oranju konjima Republike Hrvatske i poželio dobrodošlicu natjecateljima iz 16 hrvatskih županija. Zahvalio je organizatorima, suorganizatorima i volonterima na uloženom trudu i izrazio zadovoljstvo domaćinstvom ovog natjecanja jer se na taj način promovira povijest, ali i sadašnjost i budućnost Velike Gorice. Prisutnima se na otvorenju obratio se i zamjenik ministra poljoprivrede Tugomir Majdak, ujedno i Predsjednik Hrvatske udruge za organizaciju natjecanja u oranju (HUONO), te predsjednik Svjetske oračke organizacije (WPO) u razdoblju od 2012. do 2015. godine istaknuvši još jednom edukativni karakter natjecateljskog oranja. Natjecanje u oranju doprinosi popularizaciji poljoprivrednika kao zanimanja, ali ovom manifestacijom želimo ukazati i na potrebu stavljanja u funkciju svog poljoprivrednog zemljišta u Republici Hrvatskoj s ciljem povećanja obujma hrvatske poljoprivredne proizvodnje i naglaskom na kvalitetne domaće autohtone proizvode, spomenuo je Majdak. Organizaciji manifestacije pridonijela je Turopoljska udruga skauta “TUR” čiji su članovi ispred natjecatelja orača nosili i na svečanosti otvaranja držali zastave šesnaest županija iz kojih su stigli natjecatelji. Uz hrvatske orače, ali izvan konkurencije, orali su i njihove kolege iz Republike Slovenije, a natjecanje su popratili češki i slovenski članovi Svjetske oračke organizacije. U Hrvatskoj je danas natjecateljsko oranje jedna od najposjećenijih ruralnih manifestacija koja okuplja ne samo natjecatelje, nego i brojne izlagače – obiteljska poljoprivredna gospodarstva, male i srednje poduzetnike, tvrtke iz agro-biznisa, ustanove i institucije, predstavnike Županija i Gradova.
Gospodarski sajam kao dio ponude
Oba dana manifestacije posjetitelji su mogli obići Gospodarski sajam koji se prostirao na ukupno 15 hektara površine. Drugog dana programa, bilo je vrlo atraktivno pogledati i natjecanje u šlajsu, odnosno u povlačenju više od tonu teških trupaca konjima. Da ova manifestacija ne prođe bez sudjelovanja žena, pobrinula se Draženka Grah, predsjednica Udruge natjecatelja u oranju Krapinsko-zagorske županije, koja je pobijedila u natjecanju vožnje traktorom za žene.
Uz bogat kulturno-umjetnički i zabavni program i ugostiteljsku ponudu, svaki je posjetitelj mogao uživati na Natjecanju orača – manifestaciji čiji je pokretač Savjetodavna služba, a danas privlači sve više sudionika, ali i posjetitelja. Bez pomoći svih sudionika koji su omogućili i doprinijeli pri organizaciji i održavanju ovog natjecanja ova manifestacija ne bi danas imala značaj koji joj zasluženo pripada.
Natjecanja u oranju na svjetskoj razini
I dok se svjetska natjecanja u oranju održavaju od 1953. godine, Hrvatska se u natjecanja na svjetskoj razini ravnopravno uključila 2005. godine, a 4. rujna 2004. godine službeno je postala 30. članicom Svjetske oračke organizacije. Orači se natječu u dvije kategorije: kategorija plugova ravnjaka i kategorija plugova premetnjaka. Hrvatski predstavnici – Saša Višak, koji je lani pobijedio u natjecanju plugom ravnjakom na 13. državnom natjecanju u Suhopolju i Goran Šebalj, prošlogodišnji drugoplasirani u kategoriji pluga premetnjaka sudjeluju na 63. svjetskom natjecanju u oranju u Engleskoj, u blizini Yorka. Tamo će pokušati izboriti što bolji plasman u konkurenciji svjetskih majstora oranja. Natjecanja na svjetskoj razini podrazumijevaju ocjenjivanje oranja strništa tijekom prvog dana natjecanja, a drugi dan ore se tratina. Pobjednik je natjecatelj s najvećim zbrojem bodova obje natjecateljske parcele – strništa i tratine. Osim natjecatelja, članovi naše oračke ekipe u Engleskoj su Ivica Prpić – sudac i Siniša Hrgović – trener.