Uobičajene mjere suzbijanja puževa ne zadovoljavaju

Agrotehničke mjere poput plodoreda, fine obrade tla, optimalne fertizacije, prostorne izolacije nasada u odnosu na zapuštene površine, značajno olakšavaju borbu protiv puževa. Poznato je i da biljke kao što su kadulja, ružmarin, lavanda, divizma, komorač, češnjak, kim i mnoge druge posađene u nasadu na puževe djeluju repelentno. Međutim, ovaj način suzbijanja puževa može biti samo nadopuna ostalim mjerama. Ovdje je važno napomenuti da se u tisku često mogu naći recepture “biljnih juha” za suzbijanje puževa koje sadržavaju, biljne ekstrakte repelentnih biljaka. Često i agresivne sastojke (jabučni ocat, soda bikarbona, i sl.), koji mogu uzrokovati fitotoksičan učinak. Zato, oprez prilikom primjene “narodnih recepata” kako štete ne bi bile veće od onih koje uzrokuju puževi!

Kemijsko suzbijanje mamcima na temelju metaldehida i metiokarba u nas je gotovo i jedini način suzbijanja puževa. Međutim, ponovno nedovoljno učinkovit. Loš učinak posljedica je inaktivacije mamaca zbog prejakog sunca, natapanja ili obilnih kiša. No i loše prostorne distribucije mamaca,što je uvjetovano preporučenim dozama po jedinici površine. Ovaj problem nikako se ne smije rješavati povećavanjem doze ili ponavljanjem tretiranja. Kao dodatan problem ovdje se nameće i otrovnost limacida za prirodne neprijatelje puževa u nasadu. Osobito kukce kao što su trčci.
Mehaničke mjere suzbijanja koriste se kao nadopuna prije navedenih metoda. Puževe je moguće hvatati pomoću hranidbenih trapova punjenih pivom, voćem, sirutkom, mlijekom, suhom hranom za pse i mačke. Kao prepreke njihovu kretanju prema nasadu i u njemu mogu se postavljati bakrene ograde ili barijere koje će izazvati njihovu dehidraciju (pepel, vapno, mineralna gnojiva, slama, kora drveta, diatomejska zemlja, itd.). No,njihov učinak izostaje ukoliko se nasad obilno zalijeva ili zbog jakih kiša.

Korak naprijed u suzbijanju puževa

Još početkom 1990-ih engleski znanstvenici otkrili su iznimno učinkvitog prirodnog neprijatelja puževa, parazitsku vrstu nematode Phasmarhabditis hermaphrodita. Ova nematoda isključivi je parazit puževa i nije opasna po zdravlje čovjeka, životinja ili biljaka. Kao pripravak može se nabaviti na europskom traištu pod nazivima Nemaslug, Phasmarhabditis-System. . . Njegova primjena je jednostavna: zalijevanjem kantama na manjim površinama ili na većim, prskalicama. Uz izbor sapnica otvora ne manjeg od 1 mm, najvećeg pritiska 5 bara, i bez uporabe centrifugalnih crpki. Za razliku od kemijskih, za ovaj biološki pripravak nije propisana karenca i možemo ga primijeniti bez obzira na berbu.

Prethodni članakBiološko suzbijanje lisnih uši
Sljedeći članakBolesti rajčice u zaštićenu uzgoju
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.