S obzirom da se novim Zakonom o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu (Narodne novine br. 83/22.), koji se primjenjuje od 26. srpnja 2022. godine, usklađuje zakonodavstvo Republike Hrvatske sa zakonodavstvom Europske unije, istim su utvrđena nadležna tijela i zadaće nadležnih tijela, obveze subjekata u poslovanju s hranom, službene kontrole te se propisuju upravne mjere i prekršajne odredbe.
Kako bi se osigurala cjelovitost zakonodavstva u području higijene hrane, u odredbe ovoga zakona uključene su i određene odredbe Zakona o veterinarstvu („Narodne novine“, br. 82/13., 148/13., 115/18. i 52/21.), pri čemu su te odredbe prestale važiti u Zakonu o veterinarstvu danom stupanja na snagu ovoga zakona, odnosno 26. srpnja 2022. godine.
Naime, radi se o:
– području praćenja rezidua u hrani životinjskog podrijetla te prekršajnim odredbama u tom području,
– osiguravanju temelja za donošenje pravilnika iz područja hrane životinjskog podrijetla te prekršajnim odredbama u tom području
– osiguravanu temelja za donošenje nacionalnih programa kontrole salmonela te prekršajne odredbe za nepridržavanje istih i
– osiguravanju prekršajnih odredbi u dijelu koji se odnosi na obvezno označavanje goveđeg mesa i proizvoda od goveđeg mesa.
Navedenim Zakonom se utvrđuju obveze subjekata u poslovanju s hranom u pogledu mikrobioloških kriterija kojima mora udovoljavati hrana koju proizvode i stavljaju na tržište, kao i postupci u slučaju kada se dokaže odstupanje od propisanih mikrobioloških kriterija.
Također se navedenim zakonom osigurava zakonska osnova za donošenje nacionalnih propisa u području higijene hrane kao i zakonska osnova za izradu i provođenje:
1. godišnjeg plana praćenja hrane životinjskog podrijetla. Prijašnjih godina, ovaj se plan donosio temeljem Zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja („Narodne novine“, br. 81/13., 14/14., 56/15. i 32/19.)
2. državnog plana monitoringa rezidua u proizvodima životinjskoga podrijetla koji su namijenjeni prehrani ljudi. Prije se ovaj plan donosio temeljem Zakona o veterinarstvu
3. programa državnog monitoringa za praćenje antimikrobne rezistencije u životinja i u hrani životinjskog podrijetla. Prijašnjih godina se ovaj plan donosio temeljem Zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja
4. plana praćenja kakvoće mora i školjkaša na proizvodnim područjima i područjima za ponovno polaganje živih školjkaša. Prijašnjih godina ovaj se plan donosio temeljem Zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja odnosno Zakona o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlju bilja i sredstvima za zaštitu bilja
5. nacionalnih programa kontrole salmonela. Prijašnjih godina ovi su se programi donosili temeljem Zakona o veterinarstvu.
Cilj je provedbom navedenih planova odnosno programa osigurati da se na tržište Republike Hrvatske stavlja samo sigurna i zdravstveno ispravna hrana životinjskog podrijetla, odnosno provedba navedenih planova što je preduvjet za nesmetan nastavak prometa odnosno trgovine hranom životinjskog podrijetla unutar zajedničkog europskog tržišta.
Nadležna tijela
Nadležna tijela za provedbu Zakona o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu, uredbi Europske unije i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona su Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo zdravstva i Državni inspektorat Republike Hrvatske, sukladno podjeli nadležnosti za provedbu službenih kontrola iz propisa o službenim kontrolama i podjeli nadležnosti politika sigurnosti hrane iz propisa kojim su uređene politike sigurnosti hrane.
Nadalje, ministarstvo poljoprivrede, uz prethodnu suglasnost glavnog državnog inspektora, donosi Pravilnik o nacionalnim pravilima izravne opskrbe krajnjeg potrošača malim količinama primarnih proizvoda proizvedenih na vlastitom gospodarstvu subjekta u poslovanju s hranom ili izravne opskrbe krajnjeg potrošača primarnim proizvodima proizvedenih na vlastitom gospodarstvu subjekta u poslovanju s hranom putem lokalnog objekta u maloprodaji.
Subjekti u poslovanju s hranom dužni su uspostaviti, provoditi i održavati sustave i postupke temeljene na načelima HACCP sustava, s tim da se za subjekte u poslovanju s hranom koji su sustav i postupke temeljene na načelima HACCP sustava uspostavili i provode ga u cijelosti u skladu s pozitivno ocijenjenim vodičima ili u skladu s pozitivno ocijenjenim vodičima Europske komisije objavljenim u Službenom listu Europske unije smatra da imaju uspostavljen sustav i postupke temeljene na načelima HACCP sustava.
Registracija i odobravanje objekata
Subjekt u poslovanju s hranom obvezan je registrirati svaki objekt odnosno osigurati odobravanje svih objekata za koje se to zahtijeva, a u kojem se obavlja djelatnost u bilo kojoj fazi proizvodnje, prerade i distribucije hrane, time da on ne može započeti obavljati djelatnost u objektu koji podliježe odobravanju bez prethodnog utvrđivanja udovoljavanja uvjetima propisanima propisima o hrani.
Subjekt u poslovanju s hranom u odobrenom objektu može biti svaka fizička ili pravna osoba koja je upisana u Upisnik poljoprivrednika odnosno sudski ili obrtni registar, time da udovoljavanje uvjetima utvrđuje stručno povjerenstvo u skladu s postupkom navedenim u propisu kojim se uređuju službene kontrole hrane i u skladu s pravilnikom koji donosi ministarstvo poljoprivrede na temelju propisa kojim se uređuju službene kontrole hrane.
Nadalje, subjekt u poslovanju s hranom obvezan je pisanim putem obavijestiti ministarstvo poljoprivrede o svakoj promjeni koja se odnosi na objekt, nastaloj nakon registracije, u roku od 30 dana od nastale promjene.
Brzo zamrznuta hrana
Brzo zamrznuta hrana koja se stavlja na tržište mora biti u skladu s pravilnikom o brzo zamrznutoj hrani koji donosi ministar zdravstva, uz prethodnu suglasnost ministra poljoprivrede, time da se istim propisuje
postupak zamrzavanja, skladištenja, prijevoza, čuvanja u rashladnim vitrinama u maloprodaji te način uzorkovanja i metode mjerenja temperature brzo zamrznute hrane.
Odstupanje od mikrobioloških kriterija
Ako se službenim uzorkovanjem ili uzorkovanjem u okviru sustava i postupaka temeljenih na načelima HACCP sustava dokaže odstupanje od kriterija sigurnosti hrane, takva hrana smatrat će se štetnom za zdravlje ljudi.
Ako se službenim uzorkovanjem ili uzorkovanjem u okviru sustava i postupaka temeljenih na načelima HACCP sustava dokaže odstupanje od propisanih kriterija higijene procesa, taj se proces proizvodnje smatra nezadovoljavajućim u pogledu higijenskih uvjeta proizvodnje.
U tom slučaju subjekt u poslovanju s hranom dužan je poboljšati higijenu proizvodnje ili prilagoditi tehnološke postupke preispitivanjem kontrole procesa ili poboljšati izbor sirovina.
Izvor: Gospodarski kalendar