Njezine su stabljike tanke i 50 – 70 cm visoke. Zreli plod je okrugli tobolac sa 8 – 10 smeđih plosnatih i sjajnih sjemenki. Ova se biljka uzgaja još od kamenog doba. Linium usitatissimum lat. zaista spada u jednu od najstarijih kultiviranih biljaka. Danas se rabi u proizvodnji boja, lakova i podnih obloga (Linoleuma). Iz lanenih vlakana proizvode se danas različiti materijali, batist, “lajnen”, jedra i dr., dok se iz starih lanenih krpa proizvodi papir. Danas je ovaj prirodni materijal ponovno u modi, rabi se i kao ljekovito sredstvo, ali i kao namirnica. Iz nježnoplavih cvjetova s pet latica razvijaju se čahure s oko 10 sjajnih smeđih sjemenki, koje su svima koji pate od kronična začepa na raspolaganju. Skupljaju se u kolovozu ili rujnu.
Glavni uzrok začepa je nedostatak balastnih tvari te loša prehrana. Laneno sjeme sadržava sluz, kao i visok sadržaj ulja, pa je najbolje sredstvo protiv začepa odnosno proljeva. Laneno sjeme bogato je blastnim tvarima, u crijevima nabubri te potakne peristaltiku crijeva. Pomiješajte ga sa žlicom meda i pojedite, lagano ga žvačući.
Lan je jedna od važnijih industrijskih biljaka. Za ljekovita sredstva upotrebljavamo sjemenke koje možemo grubo samljeti ili upotrijebiti u obliku praha. Kako se laneno sjeme začas užegne, potrebno ga je kratko prije uporabe samljeti. Jedno je od najboljih prirodnih “čistača” crijeva. Izvana se može rabiti u obliku ulja, obloga ili kompresa. Topli kašasti oblozi pospješuju proces ozdravljenja kod upala u ustima, ždrijelu i desnima te kod upale sinusa, čaj od lana djeluje protiv kašlja i promuklosti te upale želučane sluznice i sl. Lan je istovremeno i ljekovito i hranjivo sredstvo ako ga svježe samljevenog posipamo po kravljem siru, mueslima ili salati. Laneno ulje koje se dobiva tiještenjem zrnja, sadržava veći postotak nezasićenih masnih kiselina nego suncokretovo ili kukuruzno ulje.
Redovito uzimanje lanena sjemena djelovat će na dobar rad jetre. Laneno ulje pomaže u liječenju raspucale kože, suhih kožnih osipa, zaostalih žarišta psorijaze, te kod herpes zostera, a dobro je i kod kurjih očiju te liječenju bradavica (nanosite ga dvaput dnevno).
Čaj od lanenog sjemena
Rabite jednu do dvije pune čajne žličice cijelih lanenih sjemenki te prelijte sa 1/4 hladne vode. Ostavite oko 20 minuta a u međuvremenu nekoliko puta promiješajte. Tekućinu ocijedite, sjeme nemojte stiskati. Tekućinu malo podgrijte i po potrebi malo zasladite medom.