Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja pokrenula je postupak protiv pojedinih otkupljivača pšenice zbog sumnje o mogućem udruživanju otkupljivača pšenice u kartel tijekom otkupa pšenice 2022. godine.

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora još u srpnju 2022. godine, na temelju više prigovora poljoprivrednika, ukazao je Agenciji na sumnju o mogućem udruživanju otkupljivača pšenice u kartel tijekom otkupa pšenice 2022. godine. Kako stoji u odgovoru Agencije, upućenom Odboru, AZTN je zatražio od 17 otkupljivača pšenice u Republici Hrvatskoj, očitovanja i podatke o načinu formiranja cijena po kojima se otkupljuje pšenica od proizvođača, dostavu njihovih otkupnih uvjeta za pšenicu ili druge dokumentacije koja je sadržavala jedinične otkupne cijena pšenice, razvrstane prema klasama pšenice, u 2019., 2020., 2021. i 2022., te dostavu računa ili druge dokumentacije vezano uz otkup pšenice od njihovih 5 najvećih proizvođača pšenice, u 2019., 2020., 2021. i 2022., kako bi se utvrdile jedinične cijene po kojima su u promatranom razdoblju navedeni otkupljivači otkupljivali pšenicu.

Budući da su dostavljeni podaci o otkupnim jediničnim cijenama pšenice navedenim u otkupnim uvjetima Čakovečkih mlinova i TSH-a (Tvornice stočne hrane) i podaci iz dostavljenih računa o njihovim otkupnim jediničnim cijenama pšenice, po kojima su otkupljivali pšenicu u razdoblju 2020. do 2022., ukazivali na moguće postojanje zabranjenog sporazuma između navedenih poduzetnika, AZTN je zaključkom od 26. listopada 2023. po službenoj dužnosti pokrenuo postupak protiv Čakovečkih mlinova i TSH u kojemu je potrebno utvrditi jesu li navedeni poduzetnici sklopili zabranjeni sporazum kojim su utvrđivane otkupne cijene pšenice na mjerodavnom tržištu u vremenskom razdoblju od 2020. do 2022.

Vremenski rok koji je protekao od trenutka prijave sumnje na nepoštenu trgovačku praksu, govori da je sustav potrebno unaprijediti. U suprotnom, zbog dugotrajnosti postupka, poljoprivredni proizvođači, od kojih se očekuje proizvodnja kvalitetne hrane po pristupačnim cijenama, ne mogu imati pravnu sigurnost.

Prethodni članakSAJMOVI, IZLOŽBE, DANI, FESTIVALI U SIJEČNJU
Sljedeći članakGastronomsko blago koje se skriva nadomak metropole
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.