Pravilna hranidba, uvjeti i načini držanja su vitalni za rast podmlatka, pogotovo namijenjenog daljnjem uzgoju i rasplodnji. Ako su junice pravilno odhranjene i odrasle, kad se otele, proizvodit će više mlijeka i bit će dugovječnije.
Potreban postotak bjelančevina u obroku trebao bi opadati kako junica postaje teža jer se usporava relativni prirast težine. Tele udvostruči tjelesnu masu u prva 2 mjeseca života, ali obično je potrebno još devet mjeseci prije nego što ponovno udvostruči svoju težinu. Ženski pomladak ne treba pretjerano hraniti energetski da se ne udeblja, već bi trebao postići oko 30 % tjelesne mase zrele ženke sa šest mjeseci. Ovo rezultira s povećanjem veličine okvira uz održavanje dosljedne ocjene tjelesne kondicije. Pravilan razvoj kostura rezultirat će višim junicama koje će imati manje poteškoća s teljenjem. Kapacitet buraga je ograničen u ovoj dobi pa su visokoenergetski i visokoproteinski obroci nepotrebni.
U dobi od devet mjeseci do godinu junice bi trebale postići oko 45 %, a jedan do dva mjeseca prije i do parenja oko 60 % tjelesne mase odrasle jedinke iste pasmine (tj. u dobi sa 14- 18 mjeseci) kako bi se poboljšao postotak koncepcije, tj. kako bi što više junica ostalo gravidno.
Junice različitih pasmina postižu spolnu zrelost u različitoj dobi, u rasponu od 10 do 14 mjeseci, pri čemu križane junice obično pokazuju znakove gonidbe u ranijoj dobi nego čistokrvne. Nakon što zabređa i do 2 godine starosti tjelesna masa trebala bi se povećati na 90 % mase zrele životinje. Tjelesna kondicija goveda odražava koliko je dobro životinja bila hranjena zadnjih 6-8 tjedana. Dnevni i mjesečni prirast su najbolji pokazatelji jesu li hranidbene potrebe junica zadovoljene.
Nužna pravilna hranidba
Prekomjerno ili oskudno hranjenje tijekom kritičnih faza gravidnosti može nepovoljno utjecati na doživotnu produktivnost. Unos energije koji premašuje potrebe za strukturnim i mišićnim rastom kod junica može uzrokovati pretilost, ali i prekomjerni rast ploda što može dovesti do teških porođaja. Isto tako, ako junice imaju ograničen unos energije kroz duže razdoblje (mršave junice), također može dovesti do teških porođaja (distocije), ali zbog manjeg tjelesnog okvira, smanjenog promjera zdjelice i smanjene razine energije pri teljenju. Dakle, junice bi trebale biti u rasplodnoj kondiciji, što znači niti predebele, niti premršave. Držanje junica podjednake starosti i veličine u odvojenim stadima omogućuje pristup mlađim životinjama boljoj, kvalitetnijoj hrani i jednaku priliku dostupnosti hrane i/ili vode.
Junice (i krave) prolaze kroz brojne metaboličke i fiziološke promjene u razdoblju prije teljenja i u početku laktacije zbog povećanih potreba organizma za tvarima i energijom prvo za proizvodnju mljeziva, a zatim mlijeka. Tada dolazi do neravnoteže, tj. negativnog energetskog balansa i posljedične mobilizacije lipida (razgradnje zaliha masti) pri čemu će plotkinja izgubiti na tjelesnoj masi u nadolazećim tjednima.
Kad povećati doze kalcija?
Povećane potrebe esencijalnih nutrijenata mogu stvoriti neravnotežu, ne samo hranjivih tvari već i minerala, pogotovo kalcija. Već 2-3 tjedna prije telenja u većine junica (i krava) se zamjećuje smanjena razina kalcija jer se ograničava sposobnost apsorpcije i oslobađanje kalcija iz kostiju kad je to najviše potrebno. Kalcij je bitan i za kontraktilnu snagu mišića maternice pa će pri teljenju nedostatna količina kalcija u tijelu rezultirati slabim trudovima (kontrakcijama) i usporenim telenjem. Kod pašno držanih junica na pašnjacima bogatim dušikom i kalijem (dobro pognojeni) napasivanje osobito tijekom posljednja 3-4 mjeseca gravidnosti može negativno utjecati na oslobađanje kalcija. Osim bujnih pašnjaka, krmiva s pretjeranim razinama ureje, silaže i sijena od mahunarki umanjuju bioraspoloživost magnezija, a time i dostupnost kalcija.
Dodavanje magnezija i kalcija u propisanim količinama, ali i drugih minerala i vitamina u hranu, i to svakodnevno prije teljenja, umanjit će nepoželjne učinke nedostatka ovih tvari. Preporuča se i grupiranje visokogravidnih junica u manje skupine kako bi se lakše manipuliralo njima te prilagodila hranidba njihovim potrebama. Nekoliko dana neposredno prije porođaja gravidnu junicu je potrebno izdvojiti u prostor za telenje koji mora biti očišćen i pravilno dezinficiran, s čistom, mekom i upijajućom steljom.
Izoliranu životinju je lakše pratiti kako bi se pravovremeno zamijetili znakovi pripreme i početka telenja (povećano vime iz kojeg može ponekad kapati mlijeko, omekšanje sakroilijačnih ligamenata (s obje strane korijena repa), povećana i otečena stidnica, gusti iscjedak (sluzni čep), nemir životinje, učestalo lijeganje i ustajanje, trudovi i dr.). Nakon što se plotkinja oteli, bez obzira na način držanja i menadžment, treba je postupno hraniti boljom, visoko-energetski kvalitetnom krmom (ovisno i o proizvodnim pokazateljima) kako bi što prije vratila tjelesnu masu i kondiciju prije teljenja i vrhunca laktacije i što prije ponovno ostala gravidna.