Kvaliteta usjeva, zdravlje zaposlenika i vrijednost stroja mogu se održati samo ako se poljoprivredna skladišta redovito čiste, a fine čestice i štetnici temeljito uklanjaju iz skladišta. Temeljitim čišćenjem poljoprivrednih skladišta sprječavaju se najezde štetnika i stvaranje plijesni te osigurava kvaliteta uskladištenog usjeva.
Strojevi za metenje te usisavači za mokro i suho čišćenje važni su alati koji osiguravaju postizanje potrebne razine čistoće, brzo i učinkovito.
Redovito čišćenje podova u poljoprivrednim skladištima
Ako svakodnevno čistite tlo tijekom žetve nakon skladištenja, sitne čestice prašine mogu se brzo skupiti i vratiti na polje ili zbrinuti. Snažni strojevi za metenje pružaju važnu podršku u postizanju toga brzo i učinkovito. Nekoliko čimbenika igra ulogu u odabiru najprikladnijeg stroja. Najvažnije je odabrati odgovarajuću veličinu spremnika za nastalu količinu prašine i odgovarajuću radnu širinu za veličinu površine. Veličina skladišnog prostora odredit će je li najprikladniji ručno upravljani stroj za metenje ili onaj koji se može voziti.
Mokro-suhi usisavači za posebne namjene
Mokro-suhi usisavači učinkovito i bez prekida uklanjaju velike količine prašine. Mlaznica za brisanje čini ih prikladnima za čišćenje većih površina. Oni su također pravo rješenje za blokirana ili teško dostupna područja gdje se ne može koristiti stroj za metenje. Pravi filter uklanja prašinu iz ispušnog zraka, što je važno za sigurnost korisnika. Automatsko čišćenje filtera i predseparator za zaštitu glavnog filtera, mogu produžiti vijek trajanja uređaja.
Temeljito čišćenje površina prije spremanja novog usjeva
Prije spremanja nove žetve potrebno je temeljito očistiti sve površine i podove u skladištu. Multifunkcionalni mokro suhi usisavači mogu usisati suhu i vlažnu prljavštinu tako da se police, grede i drugi predmeti mogu bez napora osloboditi prašine ili vlažne prljavštine. Ako je zadatak očistiti grede i u skladištu ili na stropu zgrade, možete spojiti nekoliko usisnih cijevi. Četke s ili bez radijalnih adaptera osiguravaju da se čak i teško dostupna područja mogu lako dosegnuti. Za tvrdokornu prljavštinu, mehanička pomagala kao što su četke ili strugači mogu poboljšati rad usisavača.
Čišćenje skladišta, održavanje zdravlja i sigurnosti
Uzgoj žitarica obiluje prašinom koja je prisutna u svim koracima – od žetve, transporta i skladištenja do isporuke u mlin. Sustavno uklanjanje sitnih čestica tijekom svih proizvodnih faza ključno je za zaštitu zdravlja radnika od plućnih bolesti, ali i za očuvanje visoke kvalitete usjeva. Kako bi se spriječilo prenošenje štetnika s prethodnog usjeva na novi, temeljito čišćenje poljoprivrednih skladišta prije i za vrijeme skladištenja je neophodno. Kompresori za komprimirani zrak često se koriste za čišćenje skladišta žitarica. Iako učinkovito uklanjaju prašinu s površina, čestice se rasprše u okolišu i izlažu radnike visokoj koncentraciji prašine.
No, upotrebom mokro suhih usisavača osigurava se da se prašina ne podiže u zrak, već se uklanja s površina i zidova. S odgovarajućim produžnim crijevom, rad postaje učinkovitiji. Kad je riječ o podovima, strojevi za metenje ili usisavači za mokro i suho čišćenje s mlaznicom za brisanje, pružaju brzo i učinkovito rješenje za uklanjanje prašine. Tako se, kroz kvalitetno i pažljivo čišćenje, osigurava zaštita zdravlja zaposlenika, održava visoka kvaliteta usjeva i sprječava širenje štetnika i plijesni.
Saznajte više na kaercher.hr