Podravka je i ove godine organizirala susret sa svojim poljoprivrednim kooperantima, točnije, proizvođačima povrća i voća. Događaj koji je inicijalno predstavljen prošle godine, ovog je puta održan u Tvornici voća i povrća u Varaždinu. Tamo odlaze sve proizvedene voćne i povrtne kulture te postaju prepoznatljivi Podravkini proizvodi.
Predsjednica Uprave Podravke Martina Dalić, u pozdravnom je govoru istaknula stratešku važnost poljoprivrede za Podravku i za širu zajednicu. Najavila je i dodatno unapređenje suradnje s poljoprivrednim proizvođačima. Rekla je kako će Podravka i u sljedećim godinama svima njima uvijek biti snažan oslonac.
Novi pogon za preradu povrća i voća u Varaždinu
–Ove se godine za Podravkine potrebe, samo što se povrća tiče, diljem Hrvatske obrađivalo više od 700 hektara poljoprivredne površine. Pritom je bilo angažirano oko 250 proizvođača i udruga i željela bih izraziti zadovoljstvo. Mislim da smo ove godine napravili značajan iskorak, posebice u podizanju kvalitete suradnje s kooperantima. Prošle smo godine još stjecali iskustvo koje smo sada pretočili u odlične rezultate. U godinama koje dolaze najveći će izazov biti vremenske prilike, no odlučni smo da u svladavanju tih izazova radimo zajedno i nastavimo, kao i do sada, dijeliti stručno znanje i sve stečeno iskustvo, rekla je Dalić, koja je bila zadovoljna što su odluke Uprave, kako kaže, urodile plodom, odnosno bile dobro umjerene.
Plan je popuniti kapacitete
Član Uprave zadužen za poljoprivredu Ivan Ostojić, osvrnuo se na ovogodišnju sezonu. Govorio je o Podravkinim planovima i ostvarenjima, koja uključuju i novi pogon za preradu rajčice, otvoren prije nešto više od dva mjeseca upravo u sklopu Tvornice voća i povrća u Varaždinu. U svom izlaganju prikazao je ostvarene rezultate u ovogodišnjoj proizvodnji rajčice i svim kooperantima zahvalio na sjajnoj suradnji.
–Ključni cilj zbog kojeg smo se odlučili na gradnju novog pogona u Varaždinu bio je imati sve ključne Podravkine proizvode na bazi rajčice isključivo iz domaće proizvodnje. Sva rajčica koja dolazi u naš novi pogon proizvedena je u Hrvatskoj. Proizvodnju smo organizirali na području cijele Hrvatske. Tako smo napravili diverzifikaciju koja će nam u budućnosti proizvodnju još i dodatno stabilizirati. U tom procesu bili smo fokusirani na snažnu podršku našim kooperantima jer mnogima je ovo bila prva sezona proizvodnje rajčice. Sljedeće sezone planiramo biti još bolji i potpuno popuniti kapacitete, 40.000 tona, našeg novog pogona s domaćom rajčicom s 520 ha, ističe Ostojić.
Inače, proizvodnja konzumne rajčice u Hrvatskoj se kretala u iznosu od 26.000 t od čega je Podravka imala 6-7.000 tona.
Dovoljno domaće rajčice
Naglasak je tijekom cijelog susreta bio na proizvodnji rajčice. Podravka je izgradnjom novog pogona kapacitet proizvodnje podigla na ukupno 40.000 tona u sezoni. Znatno je povećan i broj kooperanata, a mnogi od njih rajčicu su krenuli proizvoditi ove godine. Podravka je tako postala samodostatna u proizvodnji ove povrtne kulture. To znači da sva rajčica koja se koristi u proizvodnji Podravkinih proizvoda poput passate dolazi isključivo s hrvatskih polja. Također, Podravkini kooperanti od ove se godine nalaze po cijeloj Hrvatskoj, od Istre, preko Podravine do Slavonije. Nastavljena je dobro uhodana suradnja s istarskim poljoprivrednicima, pokrenuta je suradnja s proizvođačima u Slavoniji, a dodatno je osnažena i s onima u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj.
Tehnički direkor tvornice za preradu povrća i voća Marko Đurin, prilikom obilaska novoga pogona, kazao nam je da 260 zaposlenih. Među njima smo vidjeli i dosta stranih radnika, radi u tri smjene od 1. svibnja. Njezin kapacitet je četiri do pet puta veći od stare tvornice u Umagu, koja je zatvorena, a dnevno prerađuje tisuću tona rajčice. Udio pak voća u preradi je 12 do 13 posto za džemove i pekmeze.
Ostojić je istaknuo da je tvornica izgrađena u nešto više od godinu dana, između lipnja 2023. i srpnja 2014. Koštala je oko 12 milijuna eura, od čega se polovina odnosi na građevinske radove, a polovina na opremu. Primjerice, samo je u novi vozni park za transport rajčice s polja do tvornice, tzv. kade, koje trebaju na godinu zamijeniti box palete, uloženo 420.000 eura.
Klimatske nepogode su tu i s njima se treba nositi
U sklopu programa, održana je i prigodna panel rasprava četvero poljoprivrednih proizvođača – Doroteje Santo iz Đurđevca, Perice Oroza iz Požege, Pere Pusića iz Preloga i Mirka Boškovića iz Cerne kod Vinkovaca. Pričali su o vlastitim ovosezonskim iskustvima u proizvodnji rajčice, suradnji s Podravkom, ali i izazovima, prije svega onim klimatskim s kojima se suočavaju.
Santo je kazala da imaju sustav navodnjavanja, a da su prinosi rajčice ove godine, veći od 140 tona po ha, te unatoč tuči bili bolji nego lani, a planiraju i povećanje površina pod rajčicom sa 6 na 10 hektara.
Oroz ispred udruge Zlatna dolina, kazao je da agrobiznis ide u smjeru radno intenzivnih poljoprivrednih kultura. U planu im je pored jednoga kombajna, nabaviti još jedan, kako bi na godinu povećali površine pod rajčicama, ali i drugim povrćem. Što se tiče troškova proizvodnje, čulo se da je pored jeftinijeg gnojiva, trošak radne snage ,,otišao goreʺ što je poskupjelo proizvodnju.
S druge strane, Bošković se nakon 17 godina proizvodnje povrća, između ostalog i šparoga, okrenuo rajčici. Već prve godine imao prinos od 112 t po hektaru te se nada i većem. Uz to, pohvalio je Podravku, što se tiče nedavnog preuzimanja najvećih poljoprivrednih površina u Slavoniji, Belja, Vupika i PIK-a Vinkovci od strane Fortenove. No, taj veliki posao još uvijek nije završen, otkrila je Dalić.
Nagrade za najbolje proizvođače
Podravka je na kraju i prvi puta nagradila svoje najuspješnije proizvođače rajčice u tri kategorije, prema broju proizvodnih hektara. Za ostvarene najviše prinose nagrade su primili proizvođači Dragan Zvonar iz Sopja, Doroteja Santo iz Đurđevca i udruga Ambasador iz Đelekovca. Također, prigodnu nagradu primio je i Podravkin najdugovječniji kooperant, Stjepan Majkovica iz Umaga , koji je tu od 1996. godine.
Majkovica je kazao da je na početku bio skeptičan prema novom poslu. Na kraju je, pomalo neočekivano, sve ispalo jako dobro, jer su se uspjeli snaći. On se nada da će nova tvornica Podravke za preradu voća i povrća u Kalniku uskoro biti pretijesna. Dragan Zvonar iz mjesta Vaška u općini Sopje, najupješniji je prozvođač rajčice na površinama do 5 ha, kazao nam je da je zadovoljan kooperantskim odnosom s Podravkom, jer su im njihovi stručnjaci bili dostupni. Inače, on se tradicionalno bavi uzgojem ratarskih kultura na 70 ha, ali u uzgoju povrća, za koje imaju i sustav navodnjavanja, ušao je prvi puta ove godine i tu vidi novu priliku za iskorak u poslovanju.
Foto: Marinko Petković