Jedna od ključnih informacija za prijavu na brojne EU natječaje za poljoprivrednike jest ekonomska veličina poljoprivrednog gospodarstva (EVPG). Često su uvjeti prihvatljivosti definirani upravo ovim podatkom, a njegovo samostalno izračunavanje može biti izazovno za mnoge poljoprivrednike.
Kako bi omogućio poljoprivrednicima brz, jednostavan i besplatan pristup ovoj informaciji, e-OPG tim je razvio EVPG kalkulator. Ova aplikacija uvelike pojednostavljuje preliminarni uvid u veličinu poljoprivrednog gospodarstva, a onda to utječe i na lakšu procjenu isplati li se prijaviti na EU natječaje.
Ekonomska veličina poljoprivrednog gospodarstva predstavlja ukupnu vrijednost proizvodnje, iskazanu u eurima. Standardni ekonomski rezultat (SO) osnova je za izračun ekonomske veličine i računa se za svu biljnu i životinjsku proizvodnju koju imate na gospodarstvu.
Prema članku 5 Zakona o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (NN 29/2018 i 32/19) ekonomska veličina poljoprivrednoga gospodarstva iskazuje se kao standardni ekonomski rezultat – SO vrijednost za Standardni prinos (SO od engleskog Standard output) i označava ukupni standardni ekonomski rezultat poljoprivrednoga gospodarstva. Izračunava se prema međunarodnoj metodologiji – FADN kalkulatoru sukladno odredbama Provedbene uredbe Komisije (EU) 2015/220 оd 3. veljače 2015.
Ekonomska veličina se računa kao potencijalni prihod kojega gospodarstvo može ostvariti na temelju proizvodnje koje na gospodarstvu postoji, na način da se množi površina kulture koju gospodarstvo posjeduje/broj grla stoke/pčelinjih zajednica sa SO koeficijentom čija je vrijednost unaprijed definirana. Ukupna ekonomska veličina gospodarstva dobiva se kao zbroj SO vrijednosti svake proizvodnje koja na gospodarstvu postoji.
Zbraja li se u EVPG i vrijednost gospodarskih objekata te poljoprivredne mehanizacije?
Često se postavlja pitanje zbraja li se u EVPG i vrijednost gospodarskih objekata te poljoprivredne mehanizacije (npr. traktora). Odgovor je NE, navedeni se elementi ne uključuju u ekonomsku veličinu jer se ne odnose na proizvodnju.
Ovaj podatak često definira uvjete prihvatljivosti za intervencije iz Strateškog plana. Primjerice, poljoprivrednici koji su se prijavljivali na natječaj za provedbu intervencije 73.12. “Potpora malim poljoprivrednicima” morali su dokazati ekonomsku veličinu između 3.000 i 15.000 eura, ovisno o sektoru ulaganja.
Treba napomenuti da službeni izračun ekonomske veličine gospodarstva, za potrebe natječaja, radi Ministarstvo poljoprivredekoje je kreiralo i tablični kalkulator. Međutim, kako bi brzo dobili informativni izračun, poljoprivrednici sada mogu koristiti novu aplikaciju.
Korištenje aplikacije je jednostavno i lako. Korisnici trebaju slijediti tek nekoliko jednostavnih koraka. Prvo je potrebno unijeti e-mail adresu. Nakon toga treba odabrati regiju, odnosno županiju u kojoj se njihovo gospodarstvo nalazi, te unijeti podatke o količini i vrsti proizvodnje. Na temelju unesenih podataka, aplikacija automatski izračunava ekonomsku veličinu gospodarstva.
–Poljoprivrednici se često javljaju s upitom o dostupnim natječajima, ali ne znaju svoj SO izračun, ističe Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga.
–Naš cilj je uvijek olakšati poslovanje poljoprivrednicima, a sada mogu brzo i besplatno dobiti podatke o informativnoj ekonomskoj veličini. Očekujemo da će ovo postati nezaobilazan alat za sve poljoprivrednike koji se pripremaju za natječaje.
Jedna od najvećih prednosti ove aplikacije je brzina i jednostavnost. Korištenje ovog alata može značajno smanjiti administrativno opterećenje poljoprivrednika, omogućujući im da se usredotoče na ono što je stvarno ključno – poljoprivrednu proizvodnju. Aplikaciji možete pristupiti na poveznici https://fadn.e-opg.eu ili putem e-OPG stranice www.e-opg.eu
Izvor: IPS Konzalting