Prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju krajem prošle godine imali smo 164.629 poljoprivrednih gospodarstava, od kojih su, još uvijek, velika većina malih koji koriste do 5 hektara poljoprivrednog zemljišta.

Problem svakog poljoprivrednog proizvođača je hoće li moći ono što je proizveo i prodati, i po kojoj cijeni. Danas se od poljoprivrednika zahtijeva da bude i menadžer, ali i marketinški stručnjak za prodaju. Stoga bi velikom broju proizvođača siguran otkup njihovih proizvoda zasigurno pomogao da se manje zamaraju marketingom i prodajom, a više posvete samoj proizvodnji.

Potpisivanje ugovora o otkupu

Jedno od rješenja tih problema je potpisati ugovor o kooperaciji s nekom od prerađivačkih industrija. Domaća prehrambena tvrtka s kojom proizvođači povrća mogu sklopiti takav ugovor je Podravka. Prilikom sklapanja ugovora u njemu se definiraju svi uvjeti otkupa (cijena, količina, rokovi plaćanja itd.). Kako je riječ o prerađivačkoj industriji za potrebe prerade otkupljuje se isključivo industrijsko povrće. Otkup se obavlja u tvornici Kalnik u Varaždinu.

Podravka jamči plaćanje maksimalno 30 dana po isporuci. Time kooperanti dobivaju sigurnost jer se otkupna cijena dogovara prije samog početka proizvodnje, a omogućeno im je i korištenje Podravkine mehanizacije te znanje tehnologa ako dođe do nekih problema u samoj proizvodnji. Ovaj način ugovaranja proizvodnje dosta koriste proizvođači povrća s područja Koprivničko-križevačke, Virovitičke, Međimurske i Varaždinske županije te Istarske za proizvodnju rajčice.

U Podravci ističu da ovakav koncept prodaje omogućava proizvođačima da, unaprijed poznavajući cijenu prodaje, sastave kalkulacije da vide odgovara li im ovaj način proizvodnje i prodaje, uz to dobivaju i repro materijal, kao što su sjeme, gnojivo, zaštitna sredstva te mogućnost posudbe specijalnih strojeva, poput sijaćica, sadilica, kultivatora, kombajna, vadilica koje manji proizvođači možda ne posjeduju. Dobivanje sjemena certificiranih sorti proizvođačima omogućuje sigurniju proizvodnju, a uz stalne edukacije uspjeh u proizvodnji ne bi trebao izostati.

Godišnje Podravka od svojih kooperanata otkupi iznad 66.000 tona povrća, voća i žitarica. Najviše otkupljuje povrće za svoje brojne prerađevine, ali ima interes i za pšenicom te šljivom za pekmez. Napominju da je ove godine broj kooperanata veći za četvrtinu u odnosu na 2023. Očekuje se da će se broj kooperanata još i povećati. Svi zainteresirani proizvođači se mogu izravno obratiti Podravci.

,,Svjetliʺ primjeri kooperacije

Jedan od proizvođača koji je prepoznao vrijednost kooperacije je OPG Plantak iz Podravine. Ovaj mladi proizvođač uzgaja ratarske kulture na 300 ha površine, a zadnjih 5 godina je kooperant Podravki za industrijski grašak. Ove godine planira proširiti kooperaciju i na proizvodnju industrijske rajčice. Ističe da je zadovoljan suradnjom s Podravkom, te da je međusobno udruživanje ključ uspjeha u proizvodnji. Ovo je svijetli primjer koji pokazuje da poljoprivredna proizvodnja nije nešto rezervirano za starije stanovništvo, već ima svjetlu budućnost koju nose mladi proizvođači.

Još jedan kooperant kojega treba izdvojiti za primjer je OPG Dandi iz Istre, koji od 90-tih godina uzgaja rajčicu. Od tada surađuje i sa Podravkom. Uz poljoprivredu bavi se i turizmom, te je primjer da ove dvije gospodarske grane nisu međusobno isključive već se mogu raditi zajedno. Ističe da ozbiljne poljoprivredne proizvodnje bez navodnjavanja nema, a suradnjom s Podravkom je zadovoljan. Svi kooperanti kao prednost ističu zajamčen otkup i cijenu, kao i sigurnost plaćanja što je svakako glavni motiv za ulazak u kooperaciju, uz mogućnost usvajanja novih tehnoloških znanja.

Vertikalno i horizontalno povezivanje proizvođača kroz kooperantske ugovore nudi i ENNA FRUIT. Ona surađuje s nekoliko tisuća kooperanata, proizvođača voća i povrća. Kao prednost suradnje s njima ističu prijenos znanja i tehnologija, pomoć pri organizaciji proizvodnje uz savjete stručnog tima i stalne edukacije, osiguravanje repromaterijala po boljim uvjetima te mogućnost posredovanja između banaka, financijskih i ostalih institucija.

Proizvođači kravljeg, kozjeg i ovčjeg mlijeka ali i peradi koji su zainteresirani proizvoditi u kooperaciji mogu sklopiti ugovor o kooperaciji s Vindijom. Ova tvrtka surađuje sa više od 1000 proizvođača te kooperantima jamči redovitu podršku u poslovanju i kontinuiran otkup sirovina. Vindijin Sektor za otkup mlijeka na raspolaganju je kooperantima kroz savjetodavnu pomoć u proizvodnji, pružajući stručno-obrazovnu potporu sa svrhom optimizacije proizvodnje te punu potporu u pripremi odgovarajuće hrane za njihove životinje i aktivno je uključen u proces nabave kvalitetnih grla. Nakon propasti brojnih manjih prerađivača ovčjeg i kozjeg mlijeka u godinama korone, ova tvrtka je preuzela organizirani otkup tih sirovina.
Stočarska proizvodnja, Foto pixabay.com

Otkup kravljeg mlijeka od 1912. godine obavlja i Dukat koji je partner više od 2.000 malih, srednje velikih i velikih proizvođača mlijeka. Kao prednost suradnje s njima ističu razgranatu savjetodavnu službu i najbolje agronome i veterinare. Oni su svakodnevno dostupni za pomoć i podršku u poslovanju proizvođača. Jedan od njihovih kooperanata je OPG Burek iz okolice Vrbovca čija vlasnica je u kooperaciji s Dukatom od 2015. godine. Posjeduje 550 grla stoke te farmu od 200 muznih krava. Primjer je uspješnog gospodarstva koje usvaja sva najnovija znanja struke, a nositeljica gospodarstva je diplomirani inženjer agronomije i jedan od Dukatovih kooperanata s najvećom proizvodnjom mlijeka po kravi, te se uz to može pohvaliti korištenjem solarnih panela u svrhu dobivanja električne energije i snižavanja troškova proizvodnje.

Foto pixabay.com

Vidimo da prehrambena industrija u Hrvatskoj traži kooperante među poljoprivrednim proizvođačima koji su im u mogućnosti osigurati sirovinu. Potrebno je znati da je za preradu potrebna velika količina sirovine, te je uvijek korisno da se manji proizvođači međusobno udružuju i izlaze na tržište s većom količinom proizvoda čime mogu pozitivno utjecati na otkupnu cijenu. Osim unaprijed dogovorene cijene, kooperacija omogućava i podršku u vidu osiguranog repromaterijala, ali i stjecanje novih znanja jer ugovaratelji kooperacije nude stalnu dostupnost svojih agronoma i ostalih stručnih službi kao pomoć proizvođačima u proizvodnji.

foto pixabay.com

Prethodni članakNisu klimatske promjene krive za sve
Sljedeći članakSadnja i orezivanje voćaka
dr. sc. Vesna Očić
Vesna Očić radi na Agronomskom fakultetu u Zagrebu kao znanstveni novak-viši suradnik. Vesna Očić je rođena 1. studenog 1977. u Zagrebu, gdje je završila osnovnu školu i opću gimnaziju. Na Sveučilištu u Zagrebu akademske godine 1996./97. upisuje na Agronomskom fakultetu studij Bilinogojstvo na kojem je diplomirala 12. rujna 2002. Po završetku studija zapošljava se kao znanstveni novak na Sveučilištu u Zagrebu, Agronomski fakultet u Zavodu za menadžment i ruralno poduzetništvo. Akademski stupanj doktora znanosti stječe 29. ožujka 2012. obranom doktorske disertacije pod naslovom „Utjecaj krmnoga slijeda na dohodak proizvodnje kravljega mlijeka”. U suradničko zvanje asistenta izabrana je 01. prosinca 2003, a u zvanje viši asistent 2012. godine. Suradnica je u nastavi na dva modulu na preddiplomskim i četiri modula na diplomskim studijima na Sveučilištu u Zagrebu Agronomski fakultet. Pristupnica se stručno se usavršavala na Montana State University, SAD i Wageningen UR Centre for Development Innovation, Nizozemska. Članica je Hrvatskog agroekonomskog društva.