Kraj jedne sezone i mirovanje vegetacije znači da treba razmišljati o pripremi za iduću. Kad je u pitanju sjetva širokorednih i uskorednih usjeva uvijek valja razmisliti i o što većoj kvaliteti. Dobro pripremljena sjetvena posteljica s tvrđim donjim slojem i gornjom pokrovnom mrvičastom strukturom idealna je za pružanje uvjeta dobrog klijanja i nicanja. Povoljna ocjeditost terena, ali i optimalni PVK – poljski vodni kapacitet odnosno kapilaritet tla se može osigurati valjanjem u sklopu sjetve.

Konzervacijska obrada ili izravna sjetva bez oranja će stvoriti najprikladnije stanje sjetvenog sloja. Sama sijaćica treba odraditi konstantnu dubinu polaganja zrna te njegov međuredni i unutaredni razmak.

Univerzalna sijaćica

Univerzalna sijaćica za sjetvu svih okopavinskih kultura, u osnovi za sjetvu kukuruza. Prilagodbom s dodatnom opremom (izmjena sijaćih ploča) može se upotrebljavati i u povrtlarstvu. Deponator za mineralna gnojiva i deponator za mikrogranulirane pesticide se isporučuje prema željama kupca. Parametri sjetve se kontroliraju pomoću elektronskog uređaja u kabini traktora. Omogućava preciznost i brzinu u radu i prilagođava se pojedinoj FAO grupi, odnosno kalibraciji zrna.

Najmanji međuredni razmaci za 2-6 redni model je 40 cm, dok je za 8-12 redova taj razmak 45 cm. Najmanji razmak zrna je 1,6 cm, dubina polaganja je 2-8 cm. Volumen spremnika za zrno je 18 l, dok je za mineralno gnojivo 190 ili 120 l. Optimalna brzina rada se kreće 6-12 km/h. Potrebna snaga traktora je ovisna o veličini modela 45-100 KS. Maksimalni broj okretaja priključnog vratila je 520 o/min.

Sijaćica za žitarice, krmne kulture i mahunarke

Sijaćica za žitarice, krmne kulture i mahunarke

U spremnicima sijaćice za žitarice, krmne kulture i mahunarkese nalaze mješalice koje homogeno propuštaju masu zrna i mineralna gnojiva. Ima mogućnost izbacivanja sjemena u količinama od 100 g do 60 kg. U probnoj posudi se prije sjetve može regulirati željena norma sjetve. U standardnu opremu ulaze lemešni ulagači, markeri i mehaničke grablje. Broj ulagača je 20, radna širina 2,50 m, međuredni razmak 12,5 cm. Brzina rada u sjetvi 5-10 km/h ovisno o stanju tla. Za rad treba traktor 60-70 KS. Težina stroja je 850 kg.

Pneumatska 4 – redna sijaćica

Sijaćica hrvatske proizvodnje

Pneumatska 4 – redna sijaćica

Pneumatska 4 – redna sijaćicaima diskosne ulagače sjemena i mineralnih gnojiva. Spremnik za sjeme je od plastike volumena 4 x45 l. Veličina kutije za mineralna gnojiva je 2×200 l. Težina priključka je 1 t, potrebna snaga traktora je 65 KS. Radna širina 3 m. Preporučena brzina rada je 5-7 km/h. Ima i hidraulične markere. Rad se prati elektronski s mogućnosti praćenja zasijanih hektara i brzine rada te postoji zvučni signal ako zrno ne ispadne.

Foto: Zoran Maričević dipl. ing. agr.

Prethodni članakŠto su pseudožitarice?
Sljedeći članakNajbolji traktor srednje snage – Fendt 600 Vario
Zoran Maričević, dipl.ing.agr.
Rođen je 1967. godine u Karlovcu gdje završava osnovnu i srednju školu. Diplomirao 1994.g. na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na smjeru Ratarstvo. Od 1995.g. radi kao profesor stručnih predmeta u Prirodoslovnoj školi u Karlovcu, a od 2000.g. i kao Naslovni znanstveni asistent na Veleučilištu u Karlovcu. Rođen je 1967. godine u Karlovcu gdje završava osnovnu i srednju školu. Diplomirao 1994. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na smjeru Ratarstvo. Od 1995.g. radi kao profesor stručnih predmeta u Prirodoslovnoj školi u Karlovcu. Bio je aktivni sudionik Domovinskog rata, uključen kao branitelj na prvim crtama obrane grada Karlovca. Kao pripravnik radio je na Farmi Šumbar poduzeća PPK Karlovačka mesna industrija na poslovima Tehnologa biljne proizvodnje. Tamo je iz prve ruke kroz praksu stekao znanje i iskustvo. Od kraja 1995. do danas, zaposlen je u srednjoj Prirodoslovnoj školi u Karlovcu kao profesor stručnih predmeta u poljoprivredi, u više smjerova koje škola ima. Od 2000. godine radi i na Veleučilištu u Karlovcu kao Naslovni znanstveni asistent. Predaje na smjeru Lovstvo i zaštita prirode na Katedri „Proizvodnja hrane i hranidba divljači“. Piše stručne članke u više stručnih časopisa, a napisao je i knjigu „U gorske oaze“ kao stručno edukativnu literaturu za studente. Zbog popularizacije i edukacije najmlađih članova našeg društva napisao je i slikovnicu „Marko uči o životinjama“.