Imate li problema s pamćenjem, koncentracijom ili je jednostavno želite još malo poboljšati kako biste bili produktivniji u radu, korisno je znati koji čaj vam pomaže.

U ovom slučaju organizmu treba osigurati dovoljne količine tvari u svrhu poticanja kognitivnih funkcija.

Kopriva je bogata željezom – mineralom za bistrinu uma

Vrijedan dar prirode koji najčešće pronalazimo kao korov na zapuštenim terenima u svim dijelovima svijeta. Za ljekovitost koprive najvažnijima se smatraju vitamini i minerali. Listovi koprive sadrže i do 174 mg % vitamina C (ovisno o razvojnom stadiju biljke). U proljetnim mjesecima sadržaj askorbinske kiseline je od 75 do 137 mg %. Mladi listovi sadrže i do 20 mg % karotina, pa je kopriva bogat izvor vitamina C i A. Osim njih u biljci ima i vitamina B2, vitamina K i pantotenske kiseline. Kopriva sadrži mnoge minerale; 490 mg % kalcija, 10 mg % željeza, nešto natrija, sumpora, kalija, mangana, magnezija, fosfora i kremenske kiseline. U listu ima i organskih kiselina, do 5,9 mg % bjelančevina.

Ljekovitost koprive poznavali su već i Hipokrat i antički liječnici. Plinije u svojim djelima piše da mlada kopriva u proljeće daje dobru i zdravu hranu koja cijele godine čuva od bolesti.

Kopriva, Foto pikist.com

Potvrđen je diuretski učinak pa povoljno djeluje na bolesti prostate. Kopriva je u sastavu mnogih medicinskih čajeva s različitim indikacijama. Bogata je željezom, a taj mineral je zaslužan za prenošenje kisika iz crvenih krvnih stanica u sve dijelove tijela, pa tako i mozak. Da biste pripremili čaj od koprive potrebni su vam osušeni listovi i cvjetovi koprive te vrela voda. Jednu čajnu žličicu osušenih listova i cvjetova koprive prelijte vrelom vodom i pustite da odstoji 5 do 10 minuta. Osušene listove i cvjetove koprive danas možete kupiti u većini supermarketa ili u trgovinama zdrave hrane.

Guarana – zdravija opcija kave

Guarana je penjačica koja raste u šumama južne Venezuele, sjevernog i zapadnog Brazila, pretežito u području Orinoka i Amazone. Pasta guaranae se dobiva iz sjemenki vrste Paullinia cupana.

Guarana pospješuje mentalnu izdržljivost, Foto inaturalist.org

Iz plodova se vade nezrele sjemenke, uklanja se sjemena lupina, supke se prže, potom se melju i uz dodatak vode oblikuje se kaša koja se suši i priprema za prodaju. Pasta je gorka okusa koja podsjeća na kakao. Pasta guarane sadrži 4-8 % kofeina (najveći postotak kofeina), male količine teobromina, do 12 % trjeslovina, 10 % proantocijanidina, saponine i 3-4 % mineralnih tvari. Upravo te sjemenke sadrže dva do tri puta više kofeina od sjemenki kave. Istodobno, jedan od glavnih sastojaka guarane je guaranin koji se u krvotok apsorbira sporije od kofeina zbog čega se smatra zdravijom opcijom kave i nema negativne učinke poput ubrzanog pulsa i lupanja srca. Istraživanje provedeno 2008. godine u Engleskoj pokazalo je da guarana pospješuje i mentalnu izdržljivost.

Ginseng, Foto unsplash.com

Ginseng – smanjuje umor

Panax ginseng jedan je od najstarijih lijekova istočne Azije, ponajprije Kine i Koreje. Još i danas vjeruje se da pridonosi dugovječnosti. Dokazano je opće tonizirajuće i centralno stimulirajuće djelovanje, pa ga se smatra psihotonikom. Pripravci s korijenom ginsenga povećavaju sposobnost za rad, odnosno produktivnost, oslabljenu koncentraciju, a smanjuju staračku depresiju. U Kini se primjenjuju kao prvoklasan tonik pri umoru i premorenosti te iscrpljenosti bolešću.

Ginko biloba, Foto pikist.com

Ginko poboljšava pamćenje

Još prije 5000 godina u Kini je poznato ljekovito svojstvo vrste Ginko biloba L., najstarijeg drveta kojeg još zovu „živući fosil“. Danas i zapadnjačka medicina rabi njegove ekstrakte u liječenju poremećaja kapilarne i venske cirkulacije. Preparati s ekstraktom ginka poboljšavaju protok krvi u mozgu, rukama i nogama. Terapijski se učinak vidi u cirkulaciji u mozgu poboljšanjem oslabljelih moždanih funkcija i usto nastalih tegoba kao što su vrtoglavica, šum u ustima, otežana koncentracija i oslabljeno pamćenje, nesanica, depresija, zbunjenost i osjećaj straha.

Ružmarin, Foto pikist.com

Ružmarin jača mozak

Ružmarin je u starom vijeku osim ukrasna biljka bio i začin, a manje se rabio za liječenje. Tek u srednjem vijeku ružmarin postaje važnija ljekovita biljka. Ljekoviti oblici primjenjuju se oralno i lokalno. Ružmarinov list sadrži 1,2-2,5 % eteričnog ulja s glavnim sastavnicama: 15-30 % 1,8-cineola, 15-20 % kamfora, do 25 % α-pinena, 5-10 % kamfena, 10-20 % (+)-borneola s bornilacetatom i limonenom te drugim monoterpenima. Djeluju na bolji protok krvi pa se rabe u terapiji tegoba cirkulacije.

Ljekovitost ružmarina hvaljena je i u biljaruši Leonharta Fuchsa iz 1543. godine, u kojoj glasoviti liječnik piše: „Ružmarin jača mozak i druga osjetila, osobito pamćenje.“

Kako biste napravili čaj od ružmarina potrebne su vam dvije žličice listova ružmarina koje ćete preliti s 250 ml vode i ostaviti da odstoji pola sata. Nakon toga čaj procijedite i pijte neposredno prije učenja ili posla koji zahtijeva koncentraciju. Ružmarin je koristan i zbog toga što od njega možete složiti kupku s identičnim djelovanjem. Potrebno vam je 50 grama suhih listova ružmarina. Prelijte ih litrom vode te ostavite da odstoje preko noći. Tekućinu zagrijte i dodajte u vodu za kupanje.

Čili, Foto pikist.com

Čili stimulira mozak

Čili ima mnoga ljekovita svojstva, a jedno od njih je da pomaže u očuvanju zdravlja mozga. Također, polifenoli iz ekstrakta čilija pomažu spriječiti intenzivne peroksidacije u mozgu i jetrima, a samim time i pojavu različitih oštećenja na tim organima. Kapsaicin koji se nalazi u čiliju stimulira mozak koji izlučuje endorfine koji stvara osjećaj ugode, a katkad i euforije.

Crni čaj, Foto freepik.com

Crni čaj ima visoku dozu kofeina, ali za razliku od kave, kofein se u crnom čaju oslobađa postupno i sporije što aktivira moždanu aktivnost. Također, breskva i dunja bogate su beta – karotenom, supstancom koja štiti moždane funkcije (pamćenje i učenje). Čaj se priprema od osušenih listova breskve i dunje. Jedna žličica čajne mješavine prelije se sa pola litre vrele vode.

Prethodni članakOtkud migrena?
Sljedeći članakOdržani 5. Dani okusa hrvatske tradicije u 12 hrvatskih županija
dr.sc. Renata Erhatić
Dr.sc. Renata Erhatić diplomirala je na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na istom je fakultetu stekla stupanj magistra znanosti obranom magistarskog rada „Prinos i sadržaj biogenih elemenata ploda rajčice kao rezultat koncentracije NaCl-a u hranjivoj otopini“. Doktorsku disertaciju pod naslovom “Utjecaj supstrata i gnojidbe na rast, razvoj i kemijski sastav mirisave ljubičice (Viola odorata L.)“ obranila je 2012. Na Visokome gospodarskom učilištu u Križevcima radi od 2003., najprije kao stručni suradnik, potom kao predavač i viši predavač, a od 2018. kao profesor visoke škole. Također je izabrana u znanstveno zvanje znanstvenog suradnika iz područja biotehničkih znanosti. Na Preddiplomskom stručnom studiju Poljoprivreda predaje predmete Ljekovito i aromatično bilje, Bobičasto voće, Žitarice i Zrnate mahunarke, a na Specijalističkom diplomskom stručnom studiju Poljoprivreda nositeljica je predmeta Uzgoj ljekovitog i aromatičnog bilja u ekološkoj i održivoj proizvodnji. Od prvih dana zaposlenja na Visokom gospodarskom učilištu uključena je u stručni i znanstveno-istraživački rad. Objavila je elektronički nastavni materijal „Egzotične ljekovite biljne vrste“ te je sudjelovala u izradi priručnika „Korištenje kompostiranog biorazgradivog komunalnog otpada u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji”. Sudjelovala je na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama te je objavila 80 znanstvenih i stručnih radova. Radila je na dva VIP projekta MPŠVG: „Unapređenje proizvodnje povrća korištenjem kalemljenih presadnica“ i „Korištenje kompostiranog biorazgradivog komunalnog otpada u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji“ te dva znanstvena projekta: TEUCLIC „Taxonomy, Ecology and Utilization of Carob Tree (Cerotonia siliqua L.) and Bay Laurel (Laurus nobilis L.)“ i „Procjena adaptabilnosti hrvatskog sortimenta kukuruza i soje u funkciji oplemenjivanja za tolerantnost na sušu–AGRO-DROUGHT-ADAPT“. U sklopu navedenih projekata objavljeno je nekoliko znanstvenih, stručnih, završnih i diplomskih radova koji su predstavljeni na međunarodnim konferencijama. U sklopu Erasmus programa mobilnosti osposobljavala se na nekoliko visokoškolskih ustanova u inozemstvu.