Zahvaljujući jednostavnom i kratkom ciklusu rasta te malim prostornim zahtjevima, mikrozelenje, tj. mlade izdanke moguće je uzgajati tijekom cijele godine u vlastitom domu. Uzgoj mikrozelenja ne zahtijeva posebno iskustvo, ima mnogo prednosti, a rezultati su vidljivi već za nekoliko dana.
Rotkvica je jedna od najjednostavnijih i najbrže rastućih vrsta mikrozelenja. Zahvaljujući brzom ciklusu rasta, prvi rezultati vidljivi su već nakon nekoliko dana. Potpunu zrelost dosežu unutar desetak dana, što mikrozelenje rotkvice svrstava među najpraktičnije opcije za kućni uzgoj.
Bogat i atraktivan dodatak jelu
Mladi izdanci rotkvice, koji dolaze u bojama poput zelene, crvene, purpurne i bijele, privlače svojim svježim, hrskavim i pikantnim okusom, te su nutritivno bogat i atraktivan dodatak svakom jelu.
U nastavku su objašnjeni koraci i savjeti potrebni za uspješan uzgoj mikrozelenja rotkvice kod kuće.
Bez obzira na raspoloživi prostor, uz nekoliko osnovnih materijala i jednostavnu njegu, svatko može tijekom cijele godine uživati u svježem mikrozelenju. Za uzgoj mikrozelenja rotkvice potrebno je sjeme namijenjeno za uzgoj mikrozelenja, odgovarajući supstrat, plitke posude te prskalica za održavanje optimalne vlage.
Odabir posude i supstrata
Budući da mikrozelenju ne treba mnogo supstrata, za uzgoj su najpogodnije plitke posude. Mogu se koristiti i razni vrtni kontejneri ili bilo koje druge posude, ali najvažnije je da na dnu imaju drenažne otvore. Ispod posude sa supstratom treba se nalaziti malo veća posuda bez otvora koja može zadržati nekoliko centimetara vode.
Za uzgoj mikrozelenja nije potrebno koristiti supstrate bogate hranjivim tvarima. Mikrozelenje se uzgaja uglavnom do faze razvoja kotiledon. Tijekom tog razdoblja biljci su za rast sasvim dovoljne hranjive tvari pohranjene unutar samog sjemena. Idealni su supstrati koji osiguravaju dobru drenažu i zadržavanje vlage, poput onih za uzgoj presadnica ili mješavine koje uključuju pijesak, treset i kokosova vlakna, pa čak i dezinficirani komadi jutenih vreća ili papirnati ubrusi u nekoliko slojeva.
Budući da sjeme rotkvice zahtijeva nešto dublji sloj za pravilno ukorjenjivanje, preporučuje se koristiti sloj supstrata debljine oko 1,5 do 2 cm. Supstrat treba ravnomjerno rasporediti po posudi i poravnati. Važno je ostaviti oko 1 cm prostora između površine supstrata i ruba posude jer se time olakšava zalijevanje i berba.
Nakon što je supstrat poravnan, prije sjetve potrebno je poduzeti nekoliko važnih koraka. Supstrat treba ravnomjerno poprskati vodom pomoću boce s raspršivačem, tako da bude ravnomjerno vlažan, ali ne previše natopljen. Osim toga, treba provjeriti i da je površina supstrata ravna, bez udubljenja ili nepravilnosti koje bi mogle otežati ravnomjerno klijanje ili zadržavati vodu.
Sjetva i klijanje
Za najbolje rezultate, preporučuje se korištenje sjemena rotkvice specijaliziranog za mikrozelenje. Takvo je sjeme obično prilagođeno potrebama brzog i intenzivnog rasta. Idealno je certificirano organsko sjeme, koje nije tretirano kemijskim sredstvima i ne sadrži pesticide.
Sjemenom treba prekriti minimalno 70 % površine posude u jednom sloju, kako bi mlade biljčice gusto nikle i međusobno se podupirale. Sjeme se lagano utisne u podlogu i navlaži prskalicom. Sjeme nije potrebno prekrivati drugim slojem supstrata. Posuda se pokrije poklopcem ili folijom radi očuvanja vlage i osiguravanja tame za klijanje. Drži se na sobnoj temperaturi od 18 do 24 °C, uz redovito provjeravanje vlažnosti podloge. Ako se supstrat osuši, navlaži se prskanjem, pazeći da se izbjegne prekomjerno zalijevanje kako bi se spriječio razvoj plijesni.
Njega i berba
Nakon 2-3 dana, kada sjeme proklija, pogurat će poklopac, što je znak da je vrijeme za sljedeći korak. Premjestite posudu na svijetlo mjesto, ali dalje od izravnog sunčevog svjetla. Budući da je klijanje bilo u mraku, normalno je da biljke izgledaju bijele ili žućkaste, no to nije znak za brigu jer će poprimiti boju sorte nakon što prime svjetlo.
Nakon klijanja ključno je redovito provjeravati vlažnost podloge, održavajući je vlažnom, ali ne natopljenom. Prskalica je idealna za lagano i ravnomjerno ovlaživanje površine, bez oštećivanja osjetljivih izdanaka. Zalijevanje odozdo može biti vrlo učinkovito – posuda s mikrozelenjem stavlja se u plitku posudu s vodom kako bi supstrat upio vlagu kroz drenažne rupe, čime se lišće održava suhim, smanjuje rizik od bolesti i sprječava prskanje tla po biljkama. Treba izbjegavati zadržavanje vlage na dnu, što može oštetiti korijenje.
Mikrozelenje rotkvice spremno je za berbu kada stabljike dosegnu visinu od 5-8 cm, u fazi kotiledona, a prije formiranja prvih pravih listova što je obično 10-12 dana nakon sjetve. Odrežite mikrozelenje rotkvice neposredno iznad površine tla pomoću škara ili oštrog noža. Preporučuje se rezanje neposredno prije konzumacije za maksimalnu svježinu, no moguće je i spremiti narezano mikrozelenje u hladnjak.
Savjeti za uspješan uzgoj
Supstrat se nikad ne koristi dvaput kako bi se spriječilo širenje plijesni i bolesti. Pregusta sjetva smanjuje cirkulaciju zraka, povećava rizik od plijesni i neravnomjernog nicanja, dok kod prerijetke sjetve može doći do polijeganja biljaka zbog nedostatka potpore.
Temperatura i vlažnost prostorije u kojoj se mikrozelenje nalazi ključni su faktori koji će utjecati na učestalost zalijevanja, jer će viša temperatura i suši zrak zahtijevati češće navodnjavanje, dok će niže temperature i veća vlažnost smanjiti potrebu za vodom. Ubrano mikrozelenje može se čuvati u hladnjaku. Za duže zadržavanje svježine, treba ga prati neposredno prije konzumacije. Rok trajanja nabranog mikrozelenja je od 3 do 7 dana, ako se čuva u pravilnim uvjetima (u plastičnoj vrećici na hladnom mjestu).