Krajem studenog na Agronomskom fakultetu u Zagrebu održana je obljetnica djelovanja Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) koje je osnovano 15. studenog 2014. u Orahovici s ciljem promicanja i razvoja novinarske struke koja prati poljoprivrednu proizvodnju te tješnje suradnje između novinara, glasnogovornika i agrarnih publicista.

DANH je specijalizirano društvo koje okuplja sve zainteresirane za informiranje domaće i inozemne javnosti o poljoprivrednoj i prehrambenoj proizvodnji, životu na selu, uz promicanje znanstvenih i stručnih novinara iz područja poljoprivrede i agrara. Prvi predsjednik društva bio je Martin Vuković – novinar i urednik Emisije za selo i poljoprivredu Hrvatskog radija, a za tajnika društva izabran je Goran Beinrauch, glavni urednik Gospodarskog lista. Početkom lipnja 2023.je na izbornoj skupštini održanoj u Zagrebu društvo dobilo novog predsjednika Vedrana Stapića iz osječkog Agrokluba.

Aktivna panel rasprava na Agronomskom fakultetu

Jubilej društva popraćen je restrospektivom društva te aktivnim panelom

Danas ćemo čuti što se u 10 godina napravilo u društvu agrarnih novinara , čime smo se bavili, koje smo teme potencirali, čime smo doprinijeli i što nam predstoji u godinama koje slijede, uvodno je najavila moderatorica LeticijaHrenković.

Čestitam društvu agrarnih novinara njihov jubilej. Siguran da će biti puno ovakvih obljetnica te da će nastaviti s uspješnim radom, rekao je dekan Agronomskog fakulteta, prof. dr. sc. Aleksandar Mešić.

Društvo je tu u funkciji svega što bi trebalo braniti novinarsku struku te osigurati dobre uvjete rada domaćim agrarnim novinarima. Nas nema puno i društvo broji 32 člana. Taj broj je u opadanju, brojne redakcije gube predstavništva agrarnih novinara, što zapravo nama otežava poziciju informiranja domaćeg poljoprivrednika. Ponosni smo članovi europskog udruženja agrarnih novinara i međunarodne organizacije agrarnih novinara i aktivni sudionici, rekao je Vedran Stapić,predsjednik DANHa te direktor Agrokluba.

Marijana Petir, predsjednica saborskog odbora za poljoprivredu čestitala je DANHu na obljetnici i što svojim odgovornim te nadasve profesionalnim radom doprinose podizanju svijesti javnosti o važnosti poljoprivrede kao ključne gospodarske djelatnosti za proizvodnju hrane, očuvanje prirodnih resursa i opstanak hrvatskog sela.

Čestitku je uputio i državni tajnik Tugomir Majdak. Naglasio je važnost uloge agrarnih novinara radi informiranja poljoprivrednika i šire javnosti i o aktivnostima koje provodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.

Uz čestitke za okrugli jubilej Društvu, u raspravi su sudjelovali i prof.dr.sc. Bojan Stipešević u ime Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, koji je i dobitnik priznanja za Komunikatora godine 2023. koju dodijeljuje DANH, i pomoćnica v.d. ravnatelja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Sara Mikrut-Vunjak i zahvalila DANH-u na dosadašnjoj suradnji uz želju za mnogo uspješnih budućih zajedničkih projekata.

Panel rasprava

Na pitanja predstavnika znanstvene i stručne zajednice te studenata u dinamičnoj panel raspravi odgovore, iskustva i mišljenja iznosili su Martin Vuković, urednik emisije Za selo i poljoprivredu HRTa, Goran Beinrauch glavni urednik Gospodarskog lista, Miroslav Kuskunović, slobodni novinar te Vedran Stapić, predsjednik DANHa.

Zanimljivu informaciju iznio je Milan Husnjak, dr.vet.med. koji je rekao da je prema podacima Europske mreže agrarnih novinara u nekim državama u Europi jedan agrarni novinar na stotinjak OPG-a, a u Hrvatskoj na oko 10 000, što je alarmantno jer nam nedostaje znanja i informacija u poljoprivredi . Studenti i studentice Agronomskog fakulteta koji su sudjelovali na panel raspravi postavili su pitanje o motivima bavljenja mladih poljoprivredom u budućnosti.

Kritizirane su dosadašnje agrarne politike, raspolaganje zemljišnim resursima, administrativne zavrzlame, ali su dani brojni prijedlozi za bolju budućnost hrvatskog seljaka i sela te u budućnosti proizvodnje hrane. Zaključeno je da je potreban bolji transfer znanja između poljoprivrednika i agronoma, da je proizvodnja hrane itekako bitna te da je potrebno uvijek iznova učiti i slušati.

Foto: Kristina Pawelitsch, mag. ing. agr.

Prethodni članakNovo lice pobjede – šampioni Sabatine 2024.
Sljedeći članakOtvoren trgovački centar KTC u Dugom selu
Kristina Pawelitsch, mag.ing.agr.
Rođena je 1974. g. u Crailsheimu u Njemačkoj, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti Lovranske trešnje. Urednica je Gospodarskog lista i autorica stručnih članaka iz raznih područja poljoprivrede, a surađuje i s udrugama iz područja poljoprivrede. Kristina Pawelitsch rođena je 1974. godine u Njemačkoj , u Crailsheimu. OBRAZOVANJE: • U Krapini završava srednju školu za prirodoslovno- matematičkog tehničara • 2002. diplomirala na Sveučilištu u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu i stekla zvanje magistra inženjerka hortikulture. Diplomirala je na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti lovranske trešnje. • govori tečno njemački i engleski (Vodnikova škola, Zagreb , 6. stupanj poslovnog engleskog i završni stupanj konverzacijskog njemačkog u školi Sokrat u Zagrebu) RADNO ISKUSTVO: Od lipnja, 2017. godine urednica u Gospodarskom listu. Prijašnje radno iskustvo: radila u AQUAARTu kao projektant automatskih sustava navodnjavanja. Nakon toga radi kao referent nabave u Würth Group na poslovima uvoza i izvoza za strano tržište, pretežno Njemačka i Švicarska. Aktivni je član Udruge Akram (Udruga za hrvatsko savršeno naselje), a pisala je i u časopisima ''Vita'' i '' Sto posto prirodno''.