Osim genetskih faktora, postoji niz drugih razloga koji mogu dovesti do ispadanja kose, poput smanjene aktivnosti štitnjače, stresa, hormonalne neravnoteže, loše prehrane, dobi, infekcija vlasišta, nekih bolesti ili lijekova, zagađenog zraka ili slabe cirkulacije.

Normalnim se smatra ispadanje 50 do 100 vlasi dnevno, no primijetimo li da nam ispada više od toga, vrijeme je da posvetimo više pažnje vlasištu te nešto poduzmemo.

Niz prirodnh rješenja

Postoji niz prirodnih rješenja koja su lako dostupna te mogu pomoći u zaustavljanju ispadanja kose te potaknuti rast novih vlasi. Tinktura od koprive i ružmarina se od davnina smatraju najboljim tretmanima za ispadanje ili stanjivanje kose te jačanje korijena kose. Kopriva je trajnica s uspravnom, zeljastom i četverobridnom stabljikom, visokom do metra. Koprive rastu kao korov uz putove, plotove, na zapuštenim mjestima u blizini naselja. Ljekovitost koprive poznavali su već i Hipokrat i antički liječnici. Plinije u svojim djelima piše da mlada kopriva u proljeće daje dobru i zdravu hranu koja cijele godine čuva od bolesti. Listovi koprive sadrže spojeve različitih kemijskih struktura. Za ljekovitost koprive najvažnijima se smatraju vitamini i minerali.

Koprive protiv opadanja kose

Listovi koprive sadrže i do 174 mg % vitamina C (ovisno o razvojnom stadiju biljke). U proljetnim mjesecima sadržaj askorbinske kiseline je od 75 do 137mg%. Mladi listovi sadrže i do 20 mg% karotina, pa je kopriva bogat izvor vitamina C i A. Također u biljci ima i vitamina B2, vitamina K i pantotenske kiseline. Kopriva sadrži i mnoge minerale; 490 mg % kalcija, 10 mg % željeza, nešto sumpora, natrija, kalija, mangana, magnezija, fosfora i kremene kiseline. U listu ima i organskih kiselina, do 5,9 mg% bjelančevina te sadrži triterpene i sterole. Cvjetovi koprive sadrže glikozide kvercetina, kemferola i ramnetina. U biljci ima kolina i acetilkolina, histamina i serotonina (u soku iz dlaka žarnica). Znatan je i sadržaj klorofila a i b od kojega potječe i tamnozelena boja koprive. Prema nekim znanstvenim podacima sadržaj klorofila je 0,3-1%, pa se kopriva industrijski rabi za dobivanje sirovog klorofila, kojim se bojaju živežne namirnice, zubne paste i sapuni.

Kopriva i njeni pripravci jačaju korijen kose, Izvor: pikist.com

Čaj od koprive, Foto pixabay.com

Kopriva i njezini pripravci dobro su farmakološki i klinički ispitani. Potvrđen je diuretski učinak; čaj od listova potiče lučenje mokraće te povoljno djeluje na bolesti prostate za što su zaslužni steroli. Ljekoviti oblici izrađeni s ekstraktom koprive snizuju razinu šećera u krvi, djeluju protiv proljeva (adstringentno), kao hemostatici, antireumatici te antianemici, za što je zaslužno željezo.

Preporučljivo je kuhati čaj od koprive i njime nakon svakog pranja ispirati kosu i vlasište. Tinktura će u tome slučaju pomoći iznutra jer će osigurati prijeko potrebno željezo i ostale tvari za rast i jačanje kose. U slučaju problema s opadanjem kose, nekoliko puta tjedno po nekoliko kapi tinkture umasirati u vlasište te nakon pola sata isprati.

Tinkturu od koprive kao i bilo koju drugu, jednostavno je napraviti kod kuće. Sve što treba za 100-120 ml tinkture: staklena teglica s poklopcem, tamna bočica s pipetom, svježe ubrani listovi koprive te 200 ml medicinskog alkohola koncentracije 70 %. Listove nasjeckati i staviti u teglicu te preliti do vrha 70 %-nim alkoholom. Tekućinu dobro promiješati i zatvoriti. Tako zatvorena, staklenka treba stajati 30 dana. Tijekom toga vremena potrebno je nekoliko puta promućkati sadržaj.  Nakon dva do tri tjedna, tinkturu od koprive procijediti kroz cjediljku ili gazu. Čuvati u staklenoj ili plastičnoj boci tamnije boje, nikako na svijetlom i osunčanom mjestu. Nema potrebe čuvati je u hladnjaku. Držati je na sobnoj temperaturi.

Ružmarin – stimulira i poboljšava cirkulaciju u vlasištu

Ružmarin je trajni, razgranati zeleni grm, visok i do 2 m. Listovi su čvrsti, vrlo uski i na stabljici se razvijaju po dva nasuprotno. Mlade stabljike su četverobridne, a starije drvenaste. Između listova, na kratkim ograncima, razvijaju se maleni, dvousnati cvjetovi, svijetloplave do plavoljubičaste boje. Ružmarin cvate gotovo cijele godine, no ipak najviše u proljeće, od ožujka do lipnja. List ružmarina sadrži 1,2-2,5 % eteričnog ulja s glavnim sastavnicama: 15-30 % 1,8 %-cineola, 15-20 % kamfora, do 25 % kamfena, 10-20 % (+)-borneola s bornilacetatom i limonenom te drugim monoterpenima. Kemijski sastav eteričnog ulja ovisi o podrijetlu biljnog materijala, razvojnom stadiju biljke i vremenu sabiranja. Uz eterično ulje ružmarinovo lišće sadrži i u porodici Lamiaceae rasprostranjenu ružmarinsku kiselinu, gorki karnozol i karnozolnu kiselinu te triterpenske alkohole.

Ružmarin je u starom vijeku osim kao ukrasna biljka bio i začin, a manje se rabio za liječenje. Tek u srednjem vijeku ružmarin postaje važnija ljekovita biljka. Ljekoviti oblici primjenjuju se oralno i lokalno. Djeluju kao stomahik i karminativ, kod tromosti želuca i digestivnih smetnji ali poboljšavaju apetit i lučenje želučanog soka. I ružmarinovo eterično ulje primjenjuje se oralno i lokalno. Izvrstan je antiseptik za probavni trakt. Djeluje kao stomahik i karminativ. Proširuje krvne žile i time utječe na bolji krvotok, pa se često i u kombinaciji s drugim tvarima rabi u liječenju reumatskih bolesti i tegoba cirkulacije. Ružmarinovo ulje se zbog antiseptičkog učinka rabi za inhalaciju pri prehladi. Osim u fitofarmaciji ulje se primjenjuje i u kozmetičkoj industriji kao sastavnica i mirisna komponenta mnogih parfema i preparata za njegu kose.

Pripravak od ružmarina, Foto shutterstock

Svojim antibakterijskim svojstvima nježno čisti tjeme i njeguje kosu dajući joj visoki sjaj. Stimulira i poboljšava cirkulaciju u vlasištu čime se potiče rast kose. Njegova ljekovita svojstva povoljno djeluju kod problema s vlasištem. Ublažava njegovu suhoću i nadraženost te sprječava pojavu peruti.

Macerat ružmarina za kosu liječi probleme s vlasištem – potiče cirkulaciju, sprječava stvaranje peruti i ublažava njegovu iritaciju. Za dodatnu njegu, ružmarin se može koristiti u šamponu. Najlakši način je da se kupljeno eterično ulje ružmarina nakapa u prirodni, blagi šampon. Dovoljno je dodati 10 – 12 kapi ulja ružmarina u šampon i njime oprati kosu.

Foto Ružmarin, Foto pixabay.com

Ulje ružmarina: usitnjeni ružmarin staviti u staklenku te preliti djevičanskim maslinovim uljem. Staviti staklenku na hladno i tamno mjesto da odstoji 2 – 4 tjedna. Kad je macerat gotov, procijediti ulje te spremiti ga u tamne, staklene bočice.

Macerat ulja od ružmarina, Foto freepik.com

Kosa može ojačati i biti kvalitetnija uz upotrebu prirodnih preparata, Foto freepik.com

Čaj od ružmarina za rast kose

Također svakodnevno uživanje u aromatičnom čaju od ružmarina može potaknuti rast bujne kose. Ružmarin obiluje ursolnom kiselinom koja povećava cirkulaciju krvi na površini vlasišta. Na taj način potiče se rast bujne kose koja postaje sjajna i glatka. Dovodi se više krvi, a samim time i hranjive tvari do folikula dlake. Ublažava se iritacija vlasišta i sprječava gubitak vlasi. Kao biljni eliksir, čaj od ružmarina za kosu vrlo je jednostavno napraviti kod kuće.

Čaj od ružmarina, Foto shutterstock

Čaj od ružmarina: prokuhati 2 dcl vode. Dodati 1 – 2 čajne žličice usitnjenog suhog ružmarina u vruću vodu. Poklopiti i ostaviti 5 – 10 minuta. Procijediti čaj i uživati 1 – 2 puta dnevno.

Tonik za kosu od ružmarina odličan je kao prirodno sredstvo za ispiranje svih tipova kose. Ako se želi potaknuti rast kose, tonik je potrebno nanositi svakodnevno na vlasište barem šest mjeseci. Jednostavno ga preliti po tjemenu kao sredstvo za ispiranje kose ili svaki dan dobro poprskati tjeme te osušiti ručnikom. Tonik od ružmarina: dodajte usitnjene grančice ružmarina u zakuhalu vodu, smanjiti vatru i pustiti da lagano kuha 3 – 5 minuta. Poklopiti i ostaviti da se ohladi. Procijediti tekućinu i uliti u bočicu. Tonik držati u hladnjaku do tjedan dana.

Prethodni članakObiteljsko zajedništvo, predan rad i stručan pristup ključ je uspjeha
Sljedeći članakList šumske jagode osvježava i jača organizam
dr.sc. Renata Erhatić
Dr.sc. Renata Erhatić diplomirala je na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na istom je fakultetu stekla stupanj magistra znanosti obranom magistarskog rada „Prinos i sadržaj biogenih elemenata ploda rajčice kao rezultat koncentracije NaCl-a u hranjivoj otopini“. Doktorsku disertaciju pod naslovom “Utjecaj supstrata i gnojidbe na rast, razvoj i kemijski sastav mirisave ljubičice (Viola odorata L.)“ obranila je 2012. Na Visokome gospodarskom učilištu u Križevcima radi od 2003., najprije kao stručni suradnik, potom kao predavač i viši predavač, a od 2018. kao profesor visoke škole. Također je izabrana u znanstveno zvanje znanstvenog suradnika iz područja biotehničkih znanosti. Na Preddiplomskom stručnom studiju Poljoprivreda predaje predmete Ljekovito i aromatično bilje, Bobičasto voće, Žitarice i Zrnate mahunarke, a na Specijalističkom diplomskom stručnom studiju Poljoprivreda nositeljica je predmeta Uzgoj ljekovitog i aromatičnog bilja u ekološkoj i održivoj proizvodnji. Od prvih dana zaposlenja na Visokom gospodarskom učilištu uključena je u stručni i znanstveno-istraživački rad. Objavila je elektronički nastavni materijal „Egzotične ljekovite biljne vrste“ te je sudjelovala u izradi priručnika „Korištenje kompostiranog biorazgradivog komunalnog otpada u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji”. Sudjelovala je na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama te je objavila 80 znanstvenih i stručnih radova. Radila je na dva VIP projekta MPŠVG: „Unapređenje proizvodnje povrća korištenjem kalemljenih presadnica“ i „Korištenje kompostiranog biorazgradivog komunalnog otpada u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji“ te dva znanstvena projekta: TEUCLIC „Taxonomy, Ecology and Utilization of Carob Tree (Cerotonia siliqua L.) and Bay Laurel (Laurus nobilis L.)“ i „Procjena adaptabilnosti hrvatskog sortimenta kukuruza i soje u funkciji oplemenjivanja za tolerantnost na sušu–AGRO-DROUGHT-ADAPT“. U sklopu navedenih projekata objavljeno je nekoliko znanstvenih, stručnih, završnih i diplomskih radova koji su predstavljeni na međunarodnim konferencijama. U sklopu Erasmus programa mobilnosti osposobljavala se na nekoliko visokoškolskih ustanova u inozemstvu.