U organizaciji zadarske Škole rezidbe maslina održan je prvi međunarodni šampionat  “Trofej Dobroslava Elezovića” u rezidbi maslina na sve popularniji uzgojni oblik polikonične vaze.  Sudjelovalo je 14 natjecatelja iz Istre,  Dalmacije te iz susjedne Bosne i Hercegovine.

-Odaziv je bio iznad očekivanja, a natjecatelji su pokazali zavidne vještine, rekao je Stjepan Dević, mag. ing. agr. On je zajedno s dr. Šimom Marcelićem u studenome osnovao spomenutu školu rezidbe. U međuvremenu je održano niz tečajeva, najprije na području Zadarske županije, a potom i diljem Dalmacije te dva tečaja u susjednoj Bosni i Hercegovini. 

Većina sudionika natjecanja koji se odvijao u masliniku Ivana Daje Birkića na lokalitetu Gaj  između Biograda i Sv. Filipa i Jakova, već su iskusni rezači.

-Većina ih je završila naše tečajeve, dodaje Dević.  Natjecatelji su za pola sata trebali orezati 2 stabla.   Ocjenjivalo se formiranje vrha, ravnoteža između primarnih grana, broj i raspored sekundarnih grana te usklađenost s idealnom formom polikonične vaze, odnosno opći dojam.

Šampion iz Svetog Lovreča kod Poreča

Ocjenjivački sud u sastavu Stjepan Dević, Šime Marcelić i Petar Pedišić proglasili su pobjednike. Prvo mjesto osvojio je  Mauricio  Košuta iz Svetog Lovreča  kod Poreča.

Mauricio Košuta
Trojica prvoplasiranih
Ocjenjivački sud

Rezidbom se bavim već 17 godina. Sretan sam zbog ovog uspjeha. Polikonična ili višestožasta vaza  jedini je pravilan održivi uzgojni oblik, izjavio je šampion Košuta. Nagrada za drugo mjesto također odlazi u Istru.  Vicešampion je mladi Robert Laković, koji uzgaja 8.000 stabala maslina u okolici Poreča. Treće mjesto pripalo je  Anti Ragužu, maslinaru iz Stoca u Bosni i Hergegovini.

Zahvaljujući Školi rezidbe maslina iz Zadra uzgojni oblik polikonične vaze sve više poklonika ima i kod nas u Hercegovini, rekao je Raguž, kojemu je velika podrška njegov 12-godišnji unuk Luka.

Uz pehare trojici prvoplasiranih uručene su vrijedne nagrade. Šampion je dobio produžene baterijske škare Arvipo hp37, vicešampion  Silki Forester teleskopsku pilu, a trećeplasirani teleskopske škare Fiskars upx86.

Među natjecateljima pozornost je privlačila i maslinarka  Maja Cebalo, natjecateljica iz Korčule. Najmlađi sudionik bio je Vid Šunić iz Zadra, koji s ocem  Branimirom brine o obiteljskim maslinicima u Rodaljicama, Lišanima i Buliću kod Benkovca.

Cilj je popularizacija orezivanja u obliku polikonične vaze

Prema riječima organizatora, cilj ovog natjecanja je popularizacija orezivanja u obliku polikonične vaze. Taj način rezidbe odavno se prakticira u susjednoj Italiji, posebno u regiji Toskana,  a u posljednjih 30-ak godina i u našoj Istri. U Dalmaciji se počela pomalo probijati upravo zahvaljujući entuzijastima koji su osnovali Školu rezidbe maslina. Uz Devića, Marcelića i Pedišića tu su još i Toni Družijanić, Pellegrin Kurtin i Nino Longin  koji na tečajevima rezidbe dokazuju kako se orezivanjem u obliku polikonične vaze postiže bolja rodnost, ali i veća otpornost maslina na bolesti i štetnike.

Tkogod je probao tako oblikovati svoje masline nije požalio i na staro se više nije vraćao, poručuju organizatori i sudionici prvog međunarodnog šampionata za “Trofej Dobroslava Elezovića”.

Prethodni članakUskoro objava jedinstvenog Nacionalnog portala ruralnog turizma
Sljedeći članakPrecizna poljoprivreda: optimiziranje inputa za održivost sustava u usjevima žitarica
Nedjeljko Jusup
Nedjeljko Jusup, dugogodišnji je novinar i urednik. Rođen 7. siječnja 1951. godine u Zadru gdje je završio Gimnaziju pedagoškoga smjera "Juraj Baraković", a studij novinarstva na Fakultetu za sociologiju, političke znanosti i novinarstvo u Ljubljani. S pisanjem počinje još kao srednjoškolac u zadarskom Narodnom listu, tijekom studija u Ljubljani surađuje u Ljubljanskom dnevniku, Pavlihi i u splitskom tjedniku Nedjeljnoj Dalmaciji. Od 1980. do 1991. urednik je dopisništva u Radničkim novinama, tjedniku Saveza sindikata Hrvatske. Surađuje u Večernjem listu, Oku, Zapadu, Novom listu… U ratnim uvjetima 1994. godine, kao autor projekta i prvi glavni urednik s nekolicinom zadarskih kolega pokrenuo najprije tjednik Zadarski list koji je pod njegovim vodstvom nakon četiri godine prerastao u dnevni list. Izlazi stalno od 3. studenoga 1994. Jusup se bavi i publicistikom. Napisao više tekstova o razvitku medija u Zadru, uredio knjige i monografije "Politički obračuni", “Libar okorjelog agronoma” "Hrvatski misir", "Dragulji hrvatskog misira", "112. brigada: Od dragovoljačkih odreda do međunarodnog priznanja RH", Putopisne paralele: "Od Cerodola do Burgundije", “Stanislav Antić: Moje životno djelo”.. Dobitnik je više novinarskih nagrada i priznanja među kojima i godišnju nagradu Hrvatskog novinarskog društva - Zlatno pero 1991/1992 godine za svoje ratne reportaže s prve crte bojišnice. Nakon umirovljenja (2017.) nastavlja uređivati specijalizirani prilog Plodovi zemlje i mora kojega je, s ciljem povezivanja znanosti, struke i prakse u poljodjelstvu i ribarstvu, prije 20 godina pokrenuo u Zadarskom listu. Surađuje sa američkim portalom Olive Oil Times i Gospodarskim listom, objavljuje i u specijaliziranom časopisu Maslina u izdanju Slobodne Dalmacije, kao i portalu Agroklub koji ga je proglasio Autorom godine 2018. Nedjeljko Jusup je dugogodišnji član Hrvatskoga novinarskog društva i Društva agrarnih novinara Hrvatske od njegova osnivanja, aktivno sudjeluje na skupovima i seminarima, okruglim stolovima ili tribinama posvećenim aktualnim problemima novinara. Jedan je od organizatora Međunarodnog znanstvenog skupa "Kraljski Dalmatin – 200 godina zadarskog i hrvatskog novinarstva u europskom kontekstu". Inicirao je i sudjelovao u pokretanju brojnih poljoprivrednih manifestacija među kojima VINCRO u Polači, Vinin u Ninu. Ravnokotarska fišijada u Benkovcu… Jusupov novinarski i urednički moto je: Informativno, poučno i zanimljivo. Piši tako da riječima bude tijesno, a mislima široko.