Gospodarski list predstavlja djelatnike Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva – savjetnike naših poljoprivrednih proizvođača, a ovaj put više možete doznati više o mr. sc. Željkici Oštrkapa-Međurečan, višoj stručnoj savjetnici Područne službe Koprivnica koja savjetuje poljoprivrednike Koprivničko-križevačke županije.

Željkica Oštrkapa-Međurečan diplomirala je 1996. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, smjer zaštita bilja, a 2009. godine obranila znanstveni magistarski rad „Dominantni štetnici ploda jabuke u Podravini i Prigorju“ te stekla akademski stupanj magistar znanosti. Po završetku fakulteta dvije godine je radila u poljoprivrednoj apoteci, a od studenog 1998. radi u Savjetodavnoj službi, točnije njenim različitim organizacijskim oblicima od Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu do Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede na radnom mjestu više stručne savjetnice u Koprivnici, a od rujna 2024. i kao voditelj Radne grupe zaštita bilja.

Rad u savjetodavnoj službi omogućio joj je brojna stručna usavršavanja, rad na izvještajno prognoznim poslovima, raznim projektima i programima, suradnju s fakultetima i Centrom za zaštitu bilja HAPIH-a, rad s udrugama i studijskim grupama te prenošenje stečenog znanja. Od projekata posebno ističe rad na FAIRshare projektu – unaprjeđenje digitalizacije u okviru poljoprivrednih savjetodavnih službi, a bila je suradnik i na projektima „Program edukacije poljoprivrednih proizvođača za provođenje procjene rizika od kukuruzne zlatice na području općine Gola“, međunarodnom projektu „BIOKNOBLAUCH-ROMANES“ te županijskom projektu „Revitalizacija autohtone vinske sorte Kleščec“.

Sve više problema, sve manje rješenja

U fokusu njenog rada su zaštita bilja, izvještajno prognozni poslovi i održiva uporaba pesticida, a posljednjih se godina intenzivno bavi digitalizacijom izvještajno – prognoznih poslova i savjetodavne službe općenito. Osobito je ponosna na razvoj PhytoView mobilne aplikacije za praćenje štetnih organizama u poljoprivredi te na rad na uspostavi sustava e-motrenje.

Trenutno se gotovo cijeli moj radni tjedan svodi na organizaciju, izvođenje i administraciju predavanja o održivoj uporabi pesticida, no s kretanjem vegetacije naglasak se stavlja na izvještajno prognozne poslove. Tada mi radni dan počinje spajanjem na agroklimatske stanice i elektronske lovke kako bih prikupila što više informacija o stanju štetnih organizama prije pisanja preporuke za zaštitu voćaka i vinove loze. Preporuke za zaštitu bilja redovito se objavljuju na našim mrežnim stranicama. Nakon toga nastojim otići na teren i obići feromonske, hranidbene i vizualne klopke te obaviti vizualni pregled najvažnijih kultura na području Koprivničko-križevačke županije, a zatečeno stanje se unosi u PhytoView mobilnu aplikaciju. U međuvremenu nastojim odgovoriti na sve upite poljoprivrednih proizvođača, pripremiti aktualne savjete za medije ili objavu na mrežnim stranicama, pripremati nove prezentacije, publikacije, izvještaje o stanju štetnih organizama…

Sve više je problema, a manje rješenja

Vrlo često osam sati nije dovoljno vremena za sve poslove koje bih željela odraditi u jednom danu. Osim neizbježnih administrativnih upita, glavnina pitanja se odnosi na suzbijanje štetnih organizama. Zaštita bilja je danas vrlo zahtjevna. Poljoprivrednici se suočavaju s brojnim problemima kao što su novi štetni organizmi, rezistentnost štetnih organizama te smanjeni broj dozvoljeni sredstava za zaštitu bilja. Mogli bismo reći da je sve više problema, a sve manje rješenja. Za sve njih nastojimo naći zadovoljavajuća rješenja stavljajući naglasak na preventivne nekemijske mjere, fizikalne, biotehničke i biološke mjere zaštite vodeći računa da se kemijske mjere svedu na najnužniju razinu, a proizvodnja bude isplativa, naglašava Željkica.

Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima – Podravske Sesvete 2023

Najviše me veseli kad su poljoprivrednici zadovoljni rezultatom primijenjenih savjeta ili stečenim znanjima na predavanjima. Volim držati predavanja za poljoprivrednike, ali isto tako me veseli rad na terenu, osobito u voćnjacima i vinogradima, te individualno savjetovanje poljoprivrednika. Danas me, kao i u početku mog rada, jednako veseli kad otkrijem nekog novog kukca na svom terenu ili objektivom fotoaparata zabilježim izlazak parazitske osice iz jabučne krvave uši, kazala je Željkica koju kao i sve savjetnike, poljoprivredni proizvođači mogu kontaktirati izravno putem telefona i e-maila koji su dostupni na internetskoj stranici www.savjetodavna.hr.

Foto: Željkica Oštrkapa-Međurečan

Prethodni članakSajmovi, izložbe, dani i festivali u travnju
Sljedeći članakNovocommerce oduševio posjetitelje s novim John Deere inovacijama
Kristina Pawelitsch, mag.ing.agr.
Rođena je 1974. g. u Crailsheimu u Njemačkoj, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti Lovranske trešnje. Urednica je Gospodarskog lista i autorica stručnih članaka iz raznih područja poljoprivrede, a surađuje i s udrugama iz područja poljoprivrede. Kristina Pawelitsch rođena je 1974. godine u Njemačkoj , u Crailsheimu. OBRAZOVANJE: • U Krapini završava srednju školu za prirodoslovno- matematičkog tehničara • 2002. diplomirala na Sveučilištu u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu i stekla zvanje magistra inženjerka hortikulture. Diplomirala je na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti lovranske trešnje. • govori tečno njemački i engleski (Vodnikova škola, Zagreb , 6. stupanj poslovnog engleskog i završni stupanj konverzacijskog njemačkog u školi Sokrat u Zagrebu) RADNO ISKUSTVO: Od lipnja, 2017. godine urednica u Gospodarskom listu. Prijašnje radno iskustvo: radila u AQUAARTu kao projektant automatskih sustava navodnjavanja. Nakon toga radi kao referent nabave u Würth Group na poslovima uvoza i izvoza za strano tržište, pretežno Njemačka i Švicarska. Aktivni je član Udruge Akram (Udruga za hrvatsko savršeno naselje), a pisala je i u časopisima ''Vita'' i '' Sto posto prirodno''.