Gospodarski list predstavlja djelatnike Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva – savjetnike naših poljoprivrednih proizvođača. U ovom članku možete doznati više o Snežani Numanović, dipl. ing. agr., višoj stručnoj savjetnici za hortikulturu koja savjetuje poljoprivrednike u Osječko-baranjskoj županiji.

Snežana Numanović je po završetku obrazovanja radila 10 godina u rasadničkoj i voćarskoj proizvodnji u „Voće export-import“ d.o.o. Od 2004. godine počinje raditi u Hrvatskom zavodu za poljoprivredno savjetodavnu službu kao stručna savjetnica za voćarstvo, vinogradarstvo, vinarstvo i vrtlarstvo u Podružnici Osječko-baranjske županije gdje radi i sudjeluje u brojnim aktivnosti kako u uredu tako i na terenu.

Škola rezidbe voćaka i vinove loze

Prvih nekoliko godina sam radila u Uredu u Đakovu. U to vrijeme su provođeni Operativni programi podizanja trajnih nasada i s obzirom na to da su mnogi korisnici bili početnici u voćarskoj i vinogradarskoj proizvodnji, 10 godina zaredom sam s kolegama organizirala školu rezidbe voćaka i vinove loze na Đakovštini, priča Snežana.

Školska Shema je projekt u kojem sam sudjelovala 5 godina educirajući učenike osnovnih i srednjih škola o zdravoj prehrani. Za mene je rad s djecom kroz predavanja, odlaske na OPG, kušanje voća i zasnivanje povrtnjaka i voćnjaka bilo jako lijepo iskustvo.

Gotovo sve osnovne škole i određen broj srednjih škola u Osječko-baranjskoj županiji je sudjelovalo u ovom projektu. Sudjelovanjem u radu udruge voćara „Voćar-Đakovština“, radila sam na nekoliko projekata iz IPA programa, o međugraničnoj suradnji, između ostalog i na izradi pravila integrirane proizvodnje u voćnjacima. Sudjelovala sam u organiziranju izložbe „Jabučni dani“ u Đakovu kroz rad u navedenoj udruzi. Ona je od lokalne prerasla u međunarodnu izložbu, naglašava Snežana.

Od 2009. godine sudjelujem u projektu FADN (Sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka) na 25 poljoprivrednih gospodarstava. Svake godine je potrebno obraditi ogroman broj podataka. U 15 godina koliko sam u tom projektu, ostvarena je dobra suradnja, međusobno povjerenje i poštovanje. Moj radni dan počinje pregledom pristigle elektroničke pošte kao i web stranica naše Uprave i APPPRR. Jako mi je važno ujutro s kolegicama i kolegama prokomentirati prethodni radni dan i razmijeniti mišljenja. Smatram da je to jedan od načina osobnog rasta.

  Nedovoljna informatička pismenost poljoprivrednika

-Naša je Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede korisnik dviju intervencija 78.01 – Potpora prenošenju znanja i 78.02. – Savjetnički paketi. Naša Osječko-baranjska županija ima veliki broj poljoprivrednih gospodarstava. Njih oko 12.000 su korisnici EKO SHEME ili IAKS mjera te su u obavezi završiti barem jedan tečaj. Tako kroz godinu imamo veliki broj edukacija koje održavamo u učionici i online. Ponekad u jednom tjednu imam i po 3 ili 4 tečaja.

Dane kada sam u Uredu iskoristim za pozivanje poljoprivrednika na tečajeve, radim izračun EVPG-a, administriram tečajeve. Dajem stručne informacije putem elektroničke pošte ili putem mobilnog telefona, kao i poljoprivrednicima koji dolaze kod mene u ured. Neki poslovi se ponavljaju na dnevnoj neki na mjesečnoj bazi, a neki se periodično ponavljaju kao ocjenjivanje tehnoloških elaborata, izdavanje obrazaca kod obnove poljoprivrednog potencijala, prijava sudionika za odabir zlata vrijedan ili najuzoritiju seosku ženu, edukacijsko ocjenjivanje rakija i likera, pomoć pri popunjavanju izjava o proizvodnji i zalihama vina, evidenciji proizvodnje i prodaje poljoprivrednih proizvoda, AGRONET i sl.

Smatram da je kod određenog broja poljoprivrednika prisutna nedovoljna informatička pismenost. Također, zbog financijskih ograničenja poljoprivrednici teško mogu pratiti tehnološka dostignuća, koja bi im olakšala proces proizvodnje i smanjila gubitke. Drago mi je kad vidim da poljoprivrednici primjenjuju u svojim nasadima nove pomološke mjere koje sam im savjetovala. Također volim raditi s mladim poljoprivrednicima, koji su odlučili ostati u ruralnom prostoru, a imaju planove, puni su ideja i treba ih samo dobro usmjeriti, kazala je Snežana.

Nju kao i sve savjetnike poljoprivredni proizvođači mogu kontaktirati izravno putem telefona i e-maila koji su dostupni na internetskoj stranici www.savjetodavna.hr.

Prethodni članakProljetni radovi u povrtnjaku
Sljedeći članakKako do veće produktivnosti i boljeg zdravlja goveda na farmama?
Kristina Pawelitsch, mag.ing.agr.
Rođena je 1974. g. u Crailsheimu u Njemačkoj, a diplomirala je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti Lovranske trešnje. Urednica je Gospodarskog lista i autorica stručnih članaka iz raznih područja poljoprivrede, a surađuje i s udrugama iz područja poljoprivrede. Kristina Pawelitsch rođena je 1974. godine u Njemačkoj , u Crailsheimu. OBRAZOVANJE: • U Krapini završava srednju školu za prirodoslovno- matematičkog tehničara • 2002. diplomirala na Sveučilištu u Zagrebu, na Agronomskom fakultetu i stekla zvanje magistra inženjerka hortikulture. Diplomirala je na temu Valorizacija početnog rasta i potencijala rodnosti lovranske trešnje. • govori tečno njemački i engleski (Vodnikova škola, Zagreb , 6. stupanj poslovnog engleskog i završni stupanj konverzacijskog njemačkog u školi Sokrat u Zagrebu) RADNO ISKUSTVO: Od lipnja, 2017. godine urednica u Gospodarskom listu. Prijašnje radno iskustvo: radila u AQUAARTu kao projektant automatskih sustava navodnjavanja. Nakon toga radi kao referent nabave u Würth Group na poslovima uvoza i izvoza za strano tržište, pretežno Njemačka i Švicarska. Aktivni je član Udruge Akram (Udruga za hrvatsko savršeno naselje), a pisala je i u časopisima ''Vita'' i '' Sto posto prirodno''.