Nova Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa i kuge malih preživača u Republici Hrvatskoj objavljena je u „Narodnim novinama“ broj 77/2025, a stupa na snagu danas, 8. svibnja 2025. godine.
Novom Naredbom ukida se zabrana unosa prijemljivih životinja iz Mađarske i Slovačke koje su držane izvan zona ograničenja uvedenih u tim zemljama radi izbijanja slinavke i šapa, ali se uvode dodatne mjere za sprječavanje rizika prije svega u odnosu na osiguravanje da se iz predmetnih zemalja na područje naše zemlje unose samo klinički zdrave životinje, koje posjeduju dokaz o negativnom rezultatu testiranja na virus slinavke i šapa.
Dodatno, prijemljive životinje se moraju prevoziti cestovnim vozilima isključivo izravno iz objekta podrijetla na krajnje odredište u Republici Hrvatskoj. Ulazak prijemljivih životinja i cestovnih vozila kojima se prevozi sirovo mlijeko podrijetlom iz Mađarske i Slovačke i dalje je moguć samo na određenim kontrolnim točkama, i to (do 15. svibnja 2025. na bivšem graničnom prijelazu Goričan i Duboševica, a od 16. svibnja 2025. samo na bivšem graničnom prijelazu Goričan).
Na objektima na koje se dopremaju životinje iz „slobodnih“ dijelova Mađarske i Slovačke ne smije biti drugih životinja, a dopremljene životinje se ne smiju premještati u razdoblju od najmanje 14 dana od dana dopreme, odnosno tek nakon isteka propisanog razdoblja i nakon provedenog kliničkog pregleda kojim nisu utvrđene nesukladnosti u odnosu na zdravstveni status.
Ako je mjesto odredišta klaonica, prilikom dopreme u depou klaonice ne smije biti drugih životinja. Obavezan je klinički pregled životinja pri istovaru, a životinje se moraju klati odvojeno od ostalih životinja i klaonica se nakon klanja mora oprati, očistiti i dezinficirati. Naredbom su određene i mjere koje se provode na vozilima kojima se provoze životinje.
Iako su posljednji slučajevi slinavke i šapa potvrđeni 17. travnja 2025. u Mađarskoj, odnosno 4. travnja 2025. u Slovačkoj, rizik od pojave i širenja ove bolesti i dalje je izrazito visok. Stoga apeliramo na sve subjekte koji drže papkare te posebno na subjekte i prijevoznike životinja koji dopremaju životinje iz zemalja u kojima je potvrđena bolest na odgovorno postupanje i pridržavanje svih odredbi propisanih Naredbom.
Izvor i foto: Ministarstvo poljoprivrede