Brati plodove u vlastitom vrtu, uzgojiti vlastitu hranu jedna je od ljepših stvari u životu. Ako nemate vrt, biljke možete zasaditi i na balkonu, dobro se zabaviti i uživati u slasnim plodovima. Zanimljiva je to zabava i za djecu – lijepo je čeprkati po zemlji, igrati se, učiti nove stvari i razvijati ljubav prema biljkama i zemlji.
Gotovo jednako lijepo je sijati, saditi, zalijavati, osjetiti zemlju pod prstima i uživati za stolom, s obitelji, u okusima plodova koje ste uzgojili. Lijepo je imati više prostora, ali ima čari i u uzgoju rajčice na nevelikom balkonu – neće ih biti puno, pa će vam plodovi iz vašeg urbanog mikro vrta biti još slađi.
Rajčice vole sunce
Važno da su vaše rajčice koje uzgajate na balkonu nekoliko sati dnevno izložene izravnoj sunčevoj svjetlosti, jer rajčice jako vole sunce. Optimalno je šest sati izravne sunčeve svjetlosti, što je uglavnom moguće na gotovo svim balkonima, ovisno prema kojoj strani svijeta su okrenuti – biljke su izložene suncu ili prije podne ili poslije podne.
Na balkonima se najviše uzgajaju cherry rajčice jer su biljke dosta otporne, a plodovi iznimno ukusni. Zreli plodovi mogu biti crvene, žute, narančaste, do gotovo crne boje. Masa ploda, sitnijeg, kreće se 10 do 15 g, a krupnijeg oko 30 g. U odnosu na krupne plodove, cherry rajčice sadrže oko 10% više suhe tvari, što ih čini nutritivno vrijednijima. Odnos šećere i kiselina je povoljan, pa su iznimno slatke i aromatične.
Zemlja za rajčice u posudi
Prvi korak je nabavka kvalitetne zemlje za sadnju i posude i, dakako, presadnice. Mogu se kupiti na našim tržnicama, a prodaju ih i neki robni centri. Isto je i s nabavkom zemlje i posude. Najbolje je saditi od početka svibnja, pa nadalje. Posuda za sadnju presadnice treba biti promjera najmanje 30 cm i dubine od 30 do 40 cm. S obzirom da poprilično izraste, najbolje je u jednu posudu posaditi jednu biljku. Za dobru drenažu, prije dodavanja zemlje na dno posude stavite sloj šljunka ili sitnijeg kamenja. Zemlja za sadnju mora imati sposobnost dobrog zadržavanja vode. U cilju poboljšanja zadržavanja vode, preporučljivo je u zemlju dodati organsku tvar/humus ili kompost.
Uzbudljivo je uzgojiti i presadnice – u tom slučaju dobro je posijati sjeme krajem veljače ili u ožujku, a posudu držati na toplom. Biljčice niču nakon šest do osam tjedana. Kada postignu visinu oko 15 cm i dobiju četiri prava lista, presađuju se veće posude. Tijekom presađivanja treba paziti da se ne ošteti korijenje. Nakon što porastu temperature zraka i prođe opasnost od noćnih mrazeva, iznose se van.
Koliko često zalijevati?
Kako bi se spriječilo isušivanje zemlje i vlaga zadržala u tlu, površinski sloj dobro je prekriti suhim lišćem (najprihvatljivije na balkonu). No, nije neophodno – svake godine uzgojimo rajčice na balkonu, a uz redovito zalijevanje nema većih problema. Biljke je najbolje zalijevati u jutarnjim ili kasnijim večernjim satima (posebno tijekom izrazito toplih dana), što će osigurati optimalnu vlažnost tla. Nikako ih ne treba zalijevati tijekom dana, kada su izložene izravnoj sunčevoj svjetlosti. Kako bi se osigurao dobar razvoj biljke i budućih plodova, dobro ih je prihraniti organskim gnojivom bogatim fosforom i kalijem, čim se pojave prvi cvjetovi. To će maksimizirati urod i poboljšati okus i veličinu plodova. Kako bi se potakao razvoj plodova, treba uklanjati bočne grane na kojima neće biti plodova, kao i uvelo lišće da se spriječi pojava bolesti.