Europska komisija predstavila je novi prijedlog Uredbe kojim se značajno pojednostavljuje provedba Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP), s posebnim naglaskom na smanjenje administrativnih zahtjeva za poljoprivrednike i nacionalne institucije država članica Europske unije.

U fokusu prijedloga je administrativno rasterećenje korisnika potpora, a među ključnim novostima ističe se mogućnost brže i fleksibilnije dodjele financijske pomoći poljoprivrednicima pogođenima prirodnim nepogodama i katastrofama. Naime, države članice više neće ovisiti isključivo o sredstvima tzv. poljoprivredne pričuve i morati prolaziti kroz dugotrajnu proceduru odobrenja Europske komisije za dodjelu pomoći za sanaciju nastalih šteta. Novi prijedlog omogućuje preusmjeravanje dijela sredstava iz nacionalnih omotnica za tu svrhu, rješenje koje su još u listopadu 2023. predložile Hrvatska i Slovenija, a koje je nakon dugotrajnog pregovaranja, sada uvršteno u prijedlog izmjene europskog zakonodavnog okvira.
 
Ovo je važan korak prema administrativno učinkovitijem ZPP-u. Posebno nas veseli što je Europska komisija uvažila hrvatsku i slovensku inicijativu za bržu i učinkovitiju pomoć našim poljoprivrednicima u kriznim situacijama, izjavio je ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.


 
Od ostalih odredbi sadržanih u prijedlogu Europske komisije izdvajamo:

  • pojednostavljenje i smanjenje broja kontrola na terenu, čime se izbjegavaju višestruke kontrole istih gospodarstava tijekom jedne godine,
  • za ekološke proizvođače uvodi se mogućnost plaćanja po uvjetnom grlu domaćih životinja odnosno po košnici, te neće morati dodatno dokazivati ispunjavanje standarda GAEC-a 1, 3, 4, 5, 6 i 7,
  • za male poljoprivrednike predlaže se nova intervencija za održanje i razvoj malih poljoprivrednih gospodarstava s jednokratnom potporom do najviše 50.000 eura,
  • uvođenje fleksibilnijih pravila uvjetovanosti, poput povećanja dopuštenog limita za prenamjenu trajnih travnjaka u zemljišta za proizvodnju drugih poljoprivrednih kultura s 5 % na 10 %.  

Uz navedeno, za zemlje članice koje su se odlučile za posebnu intervenciju izravnih plaćanja za male poljoprivrednike, jednokratno godišnje plaćanje umjesto plaćanja po hektaru poljoprivredne površine, koja Hrvatska do sada nije koristila, predlažu se izmjene koje bi tu intervenciju učinile atraktivnijom, kao povećanje iznosa na 2.500 eura godišnje, bez obveze ispunjavanja pravila uvjetovanosti, uz mogućnost sudjelovanja tih malih poljoprivrednika u eko-shemama.

Također, predložena su pojednostavljenja za države članice u provedbi strateških planova, kao što su ukidanje obveze godišnje potvrde uspješnosti provedbe, prilagodba novom zakonodavstvu EU-a, u području okoliša i klime te bi se omogućilo pojednostavljenje postupaka za tehničke izmjene strateških planova.

Prijedlog Uredbe dalje će biti upućen  na razmatranje Vijeću Europske unije i Europskom parlamentu. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva pozdravlja novosti koje donosi prijedlog Uredbe te ističemo kako će Hrvatska nastaviti aktivno sudjelovati u zakonodavnim procesima na razini EU-a, s ciljem zaštite interesa svojih poljoprivrednika i daljnjeg pojednostavljenja administrativnih procedur

Izvor i foto: https://poljoprivreda.gov.hr/