Navodnjavanje više nije trošak – ono je investicija. A uz SMAGRI, ta investicija konačno postaje pametna.

Poljoprivreda troši više od 70% svjetske pitke vode, ali zbog zastarjelih sustava velik dio te vode – i potencijalni prinosi – jednostavno nestaju. Rješenje dolazi iz Hrvatske: SMAGRI, sustav za pametno upravljanje navodnjavanjem koji povezuje IoT senzore, algoritme i aplikaciju kako bi poljoprivrednicima omogućio da točno znaju kada i koliko navodnjavati.

Precizna mjerenja za precizno navodnjavanje

Temelj SMAGRI sustava čine digitalni tenziometri – precizni podzemni IoT senzori koji mjere napetost vode u tlu, odnosno otpor koji biljka mora svladati da bi “povukla” vodu iz tla. Tenziometri vlage u tlu jedan su od najstarijih i najraširenijih preciznih senzora za mjerenje napetosti vode u tlu.

Sustav koristi podatke o tlaku u kombinaciji s vrstom i fenološkim fazama ploda, te vrstom tla, kako bi izračunao optimalan trenutak i količinu navodnjavanja. Sve se prikazuje korisniku putem jednostavne mobilne aplikacije – bez kompliciranih uputa i bez dodatne opreme.

Dodatno sustav prati potrošnju vode, preporučuje vrijeme zalijevanja i automatizira cijeli proces – bez potrebe za dodatnom infrastrukturom jer se može koristiti na postojećem sustavu navodnjavanja kojeg koristi proizvođač.

Bežični senzor – tenziometar

Nakon što se senzor napuni vodom i instalira u usjev ili nasad 15 cm od mjesta navodnjavanja i 15 cm u tlu, prvo polako ispušta vodu kroz keramički vrh u tlo kad je suho

Kad je tlo vlažno, nakon navodnjavanja ili kiše, senzor polako izvlači vodu iz tla i prati razliku tlaka između senzora, tla i biljke

Senzor u zoni korijena mjeri koliko je vode uzela biljka i tako prati aktivnost usjeva ili nasada i bežično javlja podatke svake minute u glavnu jedinicu – sklopku ventila
Koristeći jedinstveni algoritam, sustav odlučuje kad navodnjavanje treba početi i završiti

Kako SMAGRI pomaže kod navodnjavanja?

• Sprječava vodni stres – osigurava optimalnu vlagu za povećan prinos i kvalitetu ploda.
• Smanjuje prekomjerno zalijevanje – izbjegava anaerobne uvjete i truljenje korijena biljke.
• Omogućuje precizno planiranje navodnjavanja prema stvarnim potrebama tla i biljke.

Kod kultura poput rajčice, paprike i krastavaca digitalno upravljanje navodnjavanjem može povećati prinos i do 30%, dok se potrošnja vode smanjuje za 20 do 30% – pa čak i do 75% kod dugovječnih kultura poput maslina. To su brojke koje čine stvarnu razliku – i u ekonomiji uzgoja i u očuvanju resursa.

Testirano u praksi i znanosti

SMAGRI je s Odsjekom za agroekologiju Zavoda za melioracije potpisao sporazum o suradnji u svrhu testiranja senzora. U sklopu suradnje, senzori će biti postavljeni u plasteniku i na pokušališnim površinama u Maksimiru, kao i unutar projekta Uspostave pokusnih polja navodnjavanja na područjima sustava javnog navodnjavanja. Cilj je testiranje učinkovitosti senzora u kontroliranim i poljskim uvjetima, uz prikupljanje podataka koji će se koristiti u znanstvene i razvojne svrhe.

Bilježimo interes za našim proizvodom, pogotovo u segmentu uzgoja povrtnih kultura, te maslina, lješnjaka, vinove loze. Ovoga proljeća naši sustavi će biti postavljeni kod proizvođača diljem Hrvatske, od Slavonije, preko središnje Hrvatske, Istre do Dalmacije.

Financiranje uz podršku EU fondova

SMAGRI je potpuno prilagođen za EU sufinanciranje. Sustav se može ugraditi kroz projekte ruralnog razvoja, modernizacije OPG-ova, NPOO digitalizacije poljoprivrede te inovativne projekte za mlade i male poljoprivrednike.

SMAGRI nije samo tehnološki proizvod – to je alat za pametnu, održivu i preciznu poljoprivredu.

U vremenu kada se svaka litra vode i svaki kilogram prinosa broji, SMAGRI donosi podatke, učinkovitost i sigurnost – direktno iz tla u ruke proizvođača.

Pozivamo sve zainteresirane poljoprivrednike koji žele testirati SMAGRI sustav na svojim nasadima da nam se jave putem emaila info@smagri.com ili kontakt forme na našoj web stranici. Rado ćemo surađivati i pomoći u optimizaciji navodnjavanja.

Više na: www.smagri.com

Prethodni članakRivulis Irrigation: Globalni lider u rješenjima za navodnjavanje koja transformiraju poljoprivredu diljem svijeta
Sljedeći članakNavodnjavanje u Hrvatskoj – Poljoopskrba MT d.o.o. uz Bauer sustave za navodnjavanje
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.