KWPN konj (Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland), poznatiji kao kraljevska nizozemska toplokrvna pasmina, ističe se svojim izvanrednim eksterijernim obilježjima, elastičnim pokretima i mirnim temperamentom, što ga čini privlačnim čak i onima koji nisu „zagrizli“ u svijet konja.
Ova pasmina prvenstveno pripada Nizozemskoj. Vrhunska se grla, osim iz Nizozemske, uvoze iz Belgije, Austrije i Njemačke, dok se njihovim uzgojem bave i u Hrvatskoj. KWPN pasmina konja postiže iznimne rezultate na najvišim razinama dresurnoga i preponskoga jahanja, kao i u zaprežnome sportu. Osim sportskoga uspjeha, svoj značaj ostvaruje i kao nositelj prvoklasne kombinacije gena koja se usavršava još od prošloga stoljeća. Nakon Drugog svjetskog rata, s porastom industrijske proizvodnje i tehničkoga razvoja, postupno prestaje i potreba za korištenjem konja u poljoprivredi. To je rezultiralo njihovom uporabom u sportu i rekreaciji. Križanjem tradicionalnih nizozemskih radnih pasmina, gelderlandera i groningena, nastao je nizozemski toplokrvnjak, kasnije oplemenjen s hanoveranskim konjem.
Danas je uzgojni registar KWPN pasmine poznat po izuzetno strogim selekcijskim standardima i brojnim testovima za pastuhe i kobile. To rezultira uključivanjem samo malobrojnih, vrhunskih grla u rasplod i matičnu knjigu. Time se isključuje svaki mogući rizik od urođenih mana. Nizozemski toplokrvnjak ima visinu grebena od 160 do 170 cm. Odlikuje ga elegantna i profinjena glava, snažan vrat, istaknut greben, kao i elastični, uravnoteženi pokreti. KWPN konji mogu biti različitih boja, ali najčešće su vrane, dorate, kestenjaste ili sive boje s nerijetkim bijelim oznakama. Zaljubljenik u ovu pasminu je i Stjepan Ergović, predsjednik Konjičkog kluba NEXE, prvak Republike Hrvatske u vožnji jednoprega. U okviru Kluba djeluje i feričanačka ergela od 2020. godine.
Glavni cilj Ergele bio je pronaći i uvesti najkvalitetniji genetski materijal koji će biti jedan od nositelja uzgoja kraljevskog nizozemskog toplokrvnog konja. Uzgoj je započeo uvozom prvih pet kobila koje su bile pomno odabrane, pazeći najviše na genetski potencijal grla kojima je cilj prvenstveno bio daljnja reprodukcija. Tih pet kobila potječu od vrhunskih pastuha, kombinacija pastuha koji su do tada ostavili najviše potomaka u zaprežnom sportu. Prvi je izbor bio Delviro HBC, višestruki šampion Nizozemske u tzv. „keuringu“ (odabiru pastuha), a lakoća pokreta, gipkost i volja za radom, Delvira je dovela u elitno društvo pastuha KWPN pasmine. Potomak Vulcana, pastuha koji je bio na svjetskim i europskim prvenstvima u vožnji jednoprega, upravo je vrhunsku genetiku prenio na svoga sina Delvira.
Osim Delvira, na ergeli se nalaze i kćeri Atleeta, Pleint`s Liberatora, Patijna, u kombinacijama s majčinim očevima legendarnih pastuha Saffraana, Manna. U 2023. godini kupljena je kobila koja potječe od pastuha Iccellia, čiji sinovi u ovome trenutku pokazuju najviše volje za rad u zaprežnome sportu, što je jedna od traženih karakteristika ove pasmine konja. Kobila Miantha H više je puta nagrađivana u ljepoti, okrunjena šampionskom titulom Nizozemske u kategoriji kobila. Potomak je oca Cizandro, dok je majčin otac Manno, što je svakako izvrstan izbor za ovu ergelu. Kobila je oždrijebila muško ždrijebe, za koje se Dario Dorušak, voditelj ove ergele, nada da će u bliskoj budućnosti postati rasplodni pastuh na njihovoj ergeli. Od Ucellia (sina Mianthe H i Icellia) očekuju da će krenuti putem svojega oca.
Svjetski rekord na dresurnom testu
Kako bi dobili što bolje konje za zaprežni sport i dresurno jahanje, u uzgoju se koristi pastuh Negro (FERRO X Variant), pastuh godine 2017., otac Valegra – osvajača Olimpijskih igara 2016. godine, koji je pak otac Kjanta, najbolje ocijenjenoga mladog konja u KWPN pasmini, od kojega se kroz tri pripusne sezone na ergeli nalazi 9 potomaka. Ovdje se mora svakako istaknuti da je Valegro, osim što je osvojio zlato na olimpijadi 2016. s Charlotte Dujardin, isto osvojio i na olimpijadi 2012. te drži svjetski rekord u najvišem ikad ocijenjenom dresurnom testu od 93% (Olimpija 2013.). Također ima zlatnu medalju sa Svjetskih konjičkih igara u Normandiji, višestruki je europski prvak u dresuri, od 2012. do umirovljenja 2016. bio je pobjednik apsolutno svakog natjecanja u dresuri na kojem se pojavio i najtrofejniji je dresurni konj ikada.
U osnovi, da ga nisu umirovili, vjerojatno bi nastavio pobjeđivati, ali za time nije bilo potrebe. Kako uzgoj konja sam po sebi nije svrha, i hrvatski se uzgajivači, osim uspješnim uzgojem, mogu pohvaliti i odličnim sportskim rezultatima. Konjički klub Nexe okuplja velik broj članova i ljubitelja KWPN pasmine koja se primarno koristi u zaprežnom sportu, ali i dresurnom i preponskom jahanju, promovirajući time i Feričance. Napomenimo i da je Konjički klub Nexe do sada organizirao tri velika međunarodna natjecanja u vožnji jednoprega, dvoprega i četveroprega. Prema izvješću brojnoga stanja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, u Hrvatskoj je trenutno ukupno 88 KWPN konja, od kojih je 8 pastuha, 16 kastrata, 50 kobila i 14 pomladaka, a na feričanačkoj ergeli nalazi se 12 kobila, 2 kastrata i 11 pomlatka KWPN pasmine.
Značaj rasta pasmine u Hrvatskoj
Govoreći o ovoj pasmini koja, važno je istaknuti ne samo njezine korijene i uspjehe u navedenim zemljama poput Nizozemske, Belgije, Austrije, Njemačke, već i rastući značaj u Hrvatskoj. Iako se u našu zemlju većina KWPN konja uvozi iz inozemstva, postoje hvalevrijedne iznimke koje svjedoče o uspješnosti uzgoja u Hrvatskoj. Primjerice, pastuh Royal Flush LF, licenciran kao rasplodni pastuh uzgojen u Hrvatskoj, rezultat je rada uzgoja Ane Preost. Royal Flush FL ponosno nosi titulu jednog od najkvalitetnijih predstavnika KWPN pasmine, ne samo zahvaljujući svojim elitnim roditeljima – ocu Zambesi TN, s iznimnim sportskim rezultatima i majci Daviti de L’Impermeable, koja je dugo vremena bila najtrofejniji preponski konj u Hrvatskoj već i kvaliteti uzgoja najviših standarda.
Navedeni pastuh zasigurno je vrhunski primjerak, ali nije jedini koji je rezultat uvođenja najtrofejnijih sportskih kobila nizozemskog i belgijskog podrijetla u uzgoj, uz primjenu metoda asistirane reprodukcije, poput osjemenjivanja i embriotransfera. Hrvatska je postala nova destinacija za mnoge vlasnike konja koji, iz različitih razloga poput uzgoja, konjičkoga sporta ili jednostavno ljubavi prema konjima, odlučuju migrirati u našu zemlju.
Dresurna jahačica Sangheeta Romer preselila se iz Nizozemske u Hrvatsku s obitelji i svojim KWPN kastratom Whitleyem. Uvezeni KWPN konji poput Brown Gold Lady i Contendre, u vlasništvu Andree Novak, postigli su značajne domaće i međunarodne rezultate u sportu, potom kobila Jarrabelle Ane Preost, kobila Cinesse obitelji Trajbar, više kobila u vlasništvu Kristine Prišč Zubac, više kobila u vlasništvu Branke Štajduhar.
Naša je najtrofejnija dresurna kobila Topas 152 i aktualna je seniorska prvakinja države. Kobila Topas 152 je u vlasništvu jahačice Tajane Mrazović, ali treba naglasiti da nije samo vrhunsko grlo KWPN pasmine, već je i kćerka olimpijskog pobjednika, pastuha Totillasa koji je najskuplji dresurni konj svih vremena. Naime, taj pastuh je prodan za vrtoglavih 9,5 milijuna dolara.
Na osnovi svega navedenog, očigledno je da KWPN pasmina dominira u elitnom konjičkom sportu u svim FEI disciplinama kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj.
Pišu: prof. dr. sc. Mirjana Baban i Tihana Ristić, univ. mag. prim. educ.