Bijela loboda (Chenopodium album), poznata i kao pepeljuga ili gusja noga, jednogodišnja je širokolisna biljka iz porodice Amaranthaceae. Analizom poljskih istraživanja provedenih između 1969. i 2009. godine, prof. dr. sc Zvonimir Ostojić utvrdio je visoku učestalost ove korovne vrste na 165 lokacija u kontinentalnoj Hrvatskoj, posebno u okopavinskim kulturama. Zbog toga ju je svrstao na treće mjesto po učestalosti pojave, odmah iza ambrozije na drugom i koštana na prvom mjestu. Bijela loboda stoga je jedan od najčešćih i najproblematičnijih korova u poljoprivredi.

Narodni nazivi ove biljke opisuju njena morfološka svojstva. Najistaknutija značajka je bijela boja listova, koja nastaje zbog voštane prevlake. Ova prevlaka izraženija je kod biljaka u kasnijim razvojnim stadijima, dok je u fazi kotiledona slabije razvijena. Stoga je primjena herbicida učinkovitija u ranoj razvojnoj fazi, kada je bolja penetracija u biljku. Za poboljšano prianjanje škropiva na voštanu površinu listova preporučuje se upotreba adjuvanata (okvašivača) kao dodatka herbicidima.

Što je važno za uspješno suzbijanje?

Za uspješno suzbijanje ove vrste u ranoj fazi razvoja važno je prepoznati izgled kotiledona i prvih pravih listova. Kotiledoni lobode su lancetastog oblika (slika 1), dugi 6-12 mm i široki 1,5-4 mm. Prvi pravi listovi razvijaju se istovremeno (nasuprotan rast). U ovoj fazi loboda može biti zamijenjena s vrstom Amaranthus retroflexus, poznatom kao oštrodlakavi šćir (slika 2). Obje vrste imaju lancetaste kotiledone, ali šćir razvija prve prave listove naizmjenično. Također, hipokotil šćira ima prepoznatljivo crvenilo, koje se može pojaviti i na naličju kotiledona.

Bijela loboda je ranoproljetna korovna vrsta koja može nicati već pri temperaturi od 3,5 °C, dok je šćir kasnoproljetna vrsta s minimalnom temperaturom nicanja od 13,9 °C. To znači da se loboda pojavljuje ranije u polju.

 Gusja noga

Naziv “gusja noga” odnosi se na oblik lista u kasnijim stadijima rasta (slika 3), jer podsjeća na gusju nogu.

List bijele lobode u kasnijem stadiju rasta  foto: Shutterstock

Biljka može narasti do 1,5 m visine. Cvjetovi su sitni, zeleni i smješteni u složene cvatove. Cvatnja traje od srpnja do rujna, dok sjeme dozrijeva od kolovoza do prvih mrazova. Sjeme je sitno, crne boje, a masa 1000 sjemenki iznosi 0,3-0,4 g. Jedna biljka može proizvesti između 3.000 i 70.000 sjemenki. Dormantnost sjemena je izrazito visoka – sjemenke u površinskom sloju tla ostaju dormantne do 20 godina, dok zaoravanjem u dublje slojeve mogu zadržati klijavost i do 40 godina. Ključna preventivna mjera u suzbijanju bijele lobode jest sprječavanje osjemenjivanja.

Bijela loboda čest je korov svih okopavinskih kultura, uključujući kukuruz, soju, suncokret i šećernu repu. Posebno je problematična u šećernoj repi, jer niče rano i brzo konkurira usjevu. Osim toga, pripada istoj botaničkoj porodici kao šećerna repa, što otežava njeno kemijsko suzbijanje.

U tablici 1. prikazana je relativna osjetljivost lobode na neke djelatne tvari koje su registrirane za korištenje u usjevima kukuruza, soje, suncokreta i šećerne repe, gdje se najčešće pojavljuje. Za detaljnije informacije o registriranim i dostupnim pripravcima za korištenje u pojedinom usjevu preporučuje se korištenje Glasila biljne zaštite – pregled sredstava za zaštitu bilja u Hrvatskoj za 2025. godinu ili internetske baze Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i šumarstva – Fitosanitarni informacijski sustav – Popis registriranih sredstava za zaštitu bilja (https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/).

Tablica 1. Relativna osjetljivost bijele lobode na neke djelatne tvari registrirane za primjenu u usjevima u RH
UsjevDjelatna tvarOsjetljivost vrsteVrijeme primjene
Kukuruz, suncokret, sojapendimetalin9pre-em
Kukuruz2,4-D8post-em
dikamba8
Kukuruz, voćnjacifluroksipir6
Kukruz, šećerna repaklopiralid6
Kukuruz, soja, krumpirbentazon7post-em
Šećerna repametamitron9pre-em ili post-em
fenmedifam9post-em
Kukuruznikosulfuron7
rimsulfuron7
Kukuruz, soja i suncokret!*tifensulfuron-metil8
Soja i suncokret**imazamoks8post-em
Kukuruzmezotrion8pre-em ili post-em
Kukuruzsulkotrion9post-em
Šećerna repaetofumesat7pre-em ili post-em
Povrtlarske kulture, voćnjaci i vinogradinapropamid7pre-sowing
Legenda: 9 = odlično, 8 = dobro, 7= zadovoljava, 6 = slabije djelovanje
*u suncokretu tifensulfuron-metil registriran samo u kombinaciji s tribenuronom. Primjenjivati isključivo u suncokretu tolerantnom na tribenuron! **imazamoks samo u suncokretu tolerantnom na imazamoks!

Prethodni članakŠto poljoprivrednici trebaju znati o sustavu uvjetovanosti i socijalne uvjetovanosti?
Sljedeći članakStrani štetnici i bolesti bilja u osvajanju Hrvatske
Valentina Šoštarčić, mag. ing. agr.,
Diplomirala na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, smjer Fitomedicina. Stručno se usavršava u Italiji, na Sveučilištu u Padovi. Od 2016. zaposlena je na Sveučilištu u Zagrebu, a od 2017. doktorand je na Zavodu za herbologiju gdje izrađuje doktorsku disertaciju na temu mogućnosti prognoze nicanja korova u usjevu kukuruza. Područje interesa: biologija i ekologija korova, prognozni i bio-ekonomični modeli, primjena smanjenih doza herbicida, adjuvanti, integrirano suzbijanje korova. Valentina Šoštarčić rođena je 1993. u Zagrebu. Srednjoškolsko obrazovanje završava u Općoj gimnaziji u Ivanić Gradu. U rujnu 2014. sjteče titulu sveučilišne prvostupnice inženjerke zaštite bilja obranom završnog rada pod nazivom: “Učinak reduciranih doza topramezona u kombinaciji s adjuvantima na korovne vrste Chenopodium album (L) i Echinochloa crus-galli (L) u usjevu kukuruza”. U sklopu Erasmus programa stručne prakse provodi tri mjeseca (lipanj – rujan 2014.) na Sveučilištu u Padovi, Department of Agronomy, Food, Natural Resources, Animals and Environment (DAFNAE). U lipnju 2015. osvaja Rektorovu nagradu za rad po nazivom „Biološki parametri toplopljubivih korovnih vrsta transfer AlertInf modela iz Italije u Hrvatsku“. Tijekom listopada 2015. godine postaje stipendistica Zaklade Agronomskog fakulteta, a u veljači 2016. godine osvaja nagradu iz Zaklade Milan Maceljski, Hrvatskog društva biljne zaštite na 60. Seminaru biljne zaštite u Opatiji. U veljači 2016. godine završava diplomski studij Fitomedicina obranom diplomskog rada: “Utjecaj razvojnog stadija, doze topramezona i adjuvanata na osjetljivost koštana”. Zaposlena je na Sveučilištu u Zagrebu Agronomskom fakultetu na radnom mjestu asistenta. U siječnju 2017. godine upisuje poslijediplomski doktorski studij Poljoprivredne znanosti. Područje interesa: biologija i ekologija korova, prognozni i bio-ekonomični modeli, primjena smanjenih doza herbicida, adjuvanti, integrirano suzbijanje korova. Članica je Hrvatskog društva biljne zaštite (HDBZ), Društva za zaštitu bilja Srbije te European Weed Research Society (EWRS).