Vlada je na sjednici donijela program potpore za sufinanciranje troškova proizvodnje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda registriranih u sustavu kvalitete zaštićenom oznakom izvornosti ili zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla za razdoblje do 2027. godine, vrijedan 4,2 milijuna eura.

Cilj programa je potpora proizvođačima koji sudjeluju u sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode zaštićene oznakom izvornosti i oznakom zemljopisnog podrijetla, koji su suočeni s problemima u poslovanju, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić.

Potporom se, kako je rekao, nastoji osigurati likvidnost te zadržati postojeća razina proizvodnje.

Prihvatljivi korisnici potpore su mikro, mala i srednja poduzeća, a maksimalni iznos potpore po korisniku ne može biti veći od 100 tisuća eura u jednoj godini.

Financijska sredstva za provedbu programa osigurana su u državnom proračunu za 2025. godinu i projekcijama za 2026. i 2027. u iznosu od 1,4 milijuna eura godišnje, odnosno 4,2 milijuna eura u trogodišnjem razdoblju.

Za Program školskog mednog dana s hrvatskih pčelinjaka 215,5 tisuća eura

Vlada je donijela i Program školskog mednog dana s hrvatskih pčelinjaka za 2025. za čiju su provedbu osigurana sredstva u iznosu od 215.540 eura.

Pritom će iznos od 150,7 tisuća eura za nabavu meda zapakiranog u staklenku isplatiti Agencija za plaćanja u poljoprivredi osnivačima školskih ustanova, a 64,8 tisuća eura za izradu i distribuciju različitih priručnih i edukativnih materijala isplatit će Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.

Cilj programa je podizanje svijesti djece o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda te ukazivanje na ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji, posebice zbog održavanja ekološke ravnoteže i bioraznolikosti.

Vlajčić je rekao kako se očekuje 70 korisnika, a to su osnivači školskih ustanova koji su se prijavili na javni poziv i koje je odobrila Agencija za plaćanja.

Programom se želi promovirati med lokalnih proizvođača čime se daje primjeren značaj kao i doprinos zaštiti okoliša preferiranjem kratkih lanaca opskrbe. Tako će med koji će se dodijeliti učenicima prvih razreda osnovnih škola biti zapakiran u staklenku za med volumena 370 ml (nacionalna staklenka ili konvencionalna) i označen nacionalnim znakom kvalitete “Dokazana kvaliteta“ Hrvatska i/ili europskim ili nacionalnim znakom kvalitete za zaštićenu oznaku izvornosti i/ili znakom Med hrvatskih pčelinjaka.

Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka održan je prvi puta 7. prosinca 2018. godine, a tijekom sedam godina njegova održavanja u Programu je sudjelovalo ukupno 860 osnovnih škola s 244.167 učenika prvih razreda te svake godine sudjeluju prosječno 192 pčelara.

Izvor: HINA

Prethodni članakPočela je sezona krpelja – zaštitite se!
Sljedeći članakNevidljive poruke prirode: što nam otkrivaju med, dagnje i žuti brašnar?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.