Vlada je na sjednici donijela program potpore za sufinanciranje troškova proizvodnje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda registriranih u sustavu kvalitete zaštićenom oznakom izvornosti ili zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla za razdoblje do 2027. godine, vrijedan 4,2 milijuna eura.
Cilj programa je potpora proizvođačima koji sudjeluju u sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode zaštićene oznakom izvornosti i oznakom zemljopisnog podrijetla, koji su suočeni s problemima u poslovanju, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić.
Potporom se, kako je rekao, nastoji osigurati likvidnost te zadržati postojeća razina proizvodnje.
Prihvatljivi korisnici potpore su mikro, mala i srednja poduzeća, a maksimalni iznos potpore po korisniku ne može biti veći od 100 tisuća eura u jednoj godini.
Financijska sredstva za provedbu programa osigurana su u državnom proračunu za 2025. godinu i projekcijama za 2026. i 2027. u iznosu od 1,4 milijuna eura godišnje, odnosno 4,2 milijuna eura u trogodišnjem razdoblju.
Za Program školskog mednog dana s hrvatskih pčelinjaka 215,5 tisuća eura
Vlada je donijela i Program školskog mednog dana s hrvatskih pčelinjaka za 2025. za čiju su provedbu osigurana sredstva u iznosu od 215.540 eura.
Pritom će iznos od 150,7 tisuća eura za nabavu meda zapakiranog u staklenku isplatiti Agencija za plaćanja u poljoprivredi osnivačima školskih ustanova, a 64,8 tisuća eura za izradu i distribuciju različitih priručnih i edukativnih materijala isplatit će Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Cilj programa je podizanje svijesti djece o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda te ukazivanje na ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji, posebice zbog održavanja ekološke ravnoteže i bioraznolikosti.
Vlajčić je rekao kako se očekuje 70 korisnika, a to su osnivači školskih ustanova koji su se prijavili na javni poziv i koje je odobrila Agencija za plaćanja.
Programom se želi promovirati med lokalnih proizvođača čime se daje primjeren značaj kao i doprinos zaštiti okoliša preferiranjem kratkih lanaca opskrbe. Tako će med koji će se dodijeliti učenicima prvih razreda osnovnih škola biti zapakiran u staklenku za med volumena 370 ml (nacionalna staklenka ili konvencionalna) i označen nacionalnim znakom kvalitete “Dokazana kvaliteta“ Hrvatska i/ili europskim ili nacionalnim znakom kvalitete za zaštićenu oznaku izvornosti i/ili znakom Med hrvatskih pčelinjaka.
Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka održan je prvi puta 7. prosinca 2018. godine, a tijekom sedam godina njegova održavanja u Programu je sudjelovalo ukupno 860 osnovnih škola s 244.167 učenika prvih razreda te svake godine sudjeluju prosječno 192 pčelara.
Izvor: HINA