Klobuk je u mladosti poluloptast, poslije nepravilno kvrgav i izbrazdan, u kasnijem obrisu pravilnije kružno jastučast. Naraste 8 – 25 cm širok. Boja klobuka većinom je smeđa, no često i u jednom od sljedećih tonova: kestenjastosmeđa, crvenosmeđa, riđa poput lisičeg krzna, okersmeđa, boja lješnjaka, te sivosmeđa, boje kartona. U svim fazama rasta često je s bijelim mrljama ili prugama. Cjevčice su nešto kraće uz stručak, tvore uzak, dublji jarak, u mladosti mliječnobijele, poslije žute, žutosmeđe i na kraju smeđe. Ni u jednoj fazi nisu zelene ni maslinaste kao u drugih vrganja. Pore su sitne, okrugle, cilindrične ili vretenaste, izodijametrične ili malo ovalno stisnute, istobojne sa cjevčicama, na prignječenim mjestima pohrđaju. Pore 12 – 15 x 4 – 4,5 µm. Stručak naraste 5 – 15 cm visok i 2 – 6 cm debeo. U mladosti je često trbušast, sa zadebljanjem poput bačvice, neki primjerci s većom širinom trbuha od klobuka. Kod starijih primjeraka stručak je deblji prema dnu. Površina klobuka je prašinasta ili glatka, u osnovi prljavobijela ili boje lješnjaka, cijela dužina stručka prekrivena je mrežicom izduženih očica. U vrhu je mrežica nešto tamnije boje od osnove, unutar mrežice nađu se točkasto guste, istobojne ljuske. Meso je debelo, više od 2 cm, kompaktno, tvrdo, sočno. U starijih primjeraka sočnost je slabija, poslije suha, a na kraju pamučasto meko pri rubu. Bijelo, ne mijenja boju, često je u donjem dijelu klobuka, u gornjem dijelu stručka i iznad cjevčica vinski crveno. Miris je na vrganje, a okus sladak. Raste u listopadnim šumama tijekom ljeta i jeseni, pokraj hrastova, bukvi, a najviše voli rasti pored cedrova, i to u većim skupinama. Raste u široj zagrebačkoj okolici, na Kordunu i u Slavoniji od kolovoza do studenoga. Hrastov vrganj je JESTIVA gljiva izvrsne kakvoće, ukusna, izdašna, a možemo je pripravljati na razne načine: pohati, pirjati, peći na žaru, možemo ga sušiti i kiseliti itd.
Juneće pečenje s vrganjima
Potrebno: 80 dag junećeg mesa, sol, papar, 25 dag vrganja, vezica peršina, 2 glavice luka, brašno, 2 dl bijelog vina, 2 dl kiselog vrhnja, 10 dag maslaca, 2,5 dl mlijeka, 7 dag ribanog parmezana, 2 žumanjka, 20 dag kuhane šunke
Priprema: U juneće meso utrljati malo soli i papra pa peći u pečnici. Za to vrijeme na malo maslaca propržiti sjeckane vrganje s vezicom peršina. Dodati sol i papar i pirjati na laganoj vatri. Na kraju dodati malo smrvljene sredine starog kruha. Posebno pržiti 2 glavice usitnjenog luka, dodati brašno, čašu bijelog vina, sol i papar, staviti da malo krčka, zatim dodati čašu kiselog vrhnja i pripremljene vrganje te dobro promješati. Od 10 dag maslaca, brašna i 2,5 dl mlijeka, 7 dag ribanog sira i 2 žumanjka napraviti umak. Pečeno meso narezati na komade, na svaki staviti umak od vrganja i pola režnja kuhane šunke. Komade mesa složiti u posudu jedan uz drugi, preliti pripremljenim umakom, posuti sa 10 dag ribanog sira i zapeći.
(Pročitajte cijeli članak u novom broju časopisa!)