Imam stablo jabuke kojoj ne znam ime, ali je neka sorta petrovače, jer tako dozrijeva. Pokožica joj je bijelo-crvena i iznimno je dobrog okusa. U doba zriobe javljaju se na mesu mrlje smeđe boje koje izvana nisu vidljive. Izvana izgleda sasvim zdravo, a kad se prereže onda je meso smeđe. Slična pojava je kod jabuke Gloster, a kod nje dolazi do pucanja pokožice u doba zriobe, a time i truleži. Što bi trebalo poduzeti da se ta pojava spriječi? Na pogled stabla obiju jabuka su zdrava, provodim zimsko prskanje s modrim uljem.
Na temelju simptoma koje ste opisali može se pretpostaviti da plodovi petrovače stradavaju od napada gljivica truleži, čije spore ulaze u unutrašnjost ploda kroz otvor čaške koji kod mnogih starih sorti ostaje otvoren. Drugi tipovi posmeđenja mesa plodova su karakteristični za plodove koji se čuvaju u neodgovarajućim uvjetima u hladnjačama s kontroliranom atmosferom, što očito nije slučaj u vašem primjeru. Plodovi sorte Gloster raspucavaju zbog izloženosti voćaka dugotrajnoj vlazi od kiše.
Tada dolazi do nesrazmjernog povećanja staničja mesa pa pokožica ploda puca, a kroz te pukotine se kasnije lako naseljavaju različite fitopatogene gljive. Problem je izraženiji kod voćaka s malo plodova i onih koje su prije kišnog razdoblja bile izložene suši. Pravilna rezidba koja će otvoriti krošnju kako bi se ona mogla što prije osušiti, a plodovi biti što bolje osunčani, trebala bi smanjiti ovu pojavu. Redovito uklanjanje zaraženih plodova i održavanje zdravstvenog stanja voćaka također pridonosi manjoj pojavi trulih plodova jer je manja mogućnost zaraze zdravih plodova.