Lan, latinski Linnum usitatissimum je 7000 stara kulturna biljka koja se danas uzgaja u cijelom svijetu. Jednogodišnja je ili dvogodišnja zeljasta biljka s kratkim vretenastim korijenom.
Biljka je s uspravnom glatkom stabljikom, visine 50 do 70 cm i s naizmjenično gusto smještenim uskim i lancetastim listovima. Cvjetovi su plavi, ponekad bijeli s prašnicima i modrim tučkom. Plod je 6 do 8 mm dug, okrugli tobolac sa 8 do 10 sjemenki. Sjeme je glatko, spljošteno, duguljasto, sjajno i svijetlosmeđe boje, a uronjeno u vodu obavija se sluzavim slojem. Sjeme je bez mirisa i sluzava je okusa.
Hranjiv i kvalitetan dodatak jelima
Za drogu se uzima dobro osušeno laneno sjeme koje dozrijeva u rujnu. Upotrebljava se cijelo ili mljeveno sjeme. Mljeveno sjeme vrlo brzo postaje užeglo pa ga je dobro samljeti prije upotrebe. Sjemenke se melju i dobiva se laneno ulje. Sjemenke u gornjem sloju ljuske sadrže sluz( 3-6 %). Lanene sjemenke sadrže lignine, a mnoga istraživanja su dokazala da lignini mogu imati utjecaj u nadzoru endometrioze i najvjerojatnije raka dojke. Ulje dobiveno hladnim prešanjem koristi se kao hranjiv i kvalitetan dodatak jelima. Ulje lanenog sjemena je najkoncentriraniji prirodni izvor esencijalne omega-3 masne kiseline, alfa-linolenske kiseline (ALK) koja često nedostaje u hrani. Nadopuna prehrane lanenim uljem ili alfa-linolenskom kiselinom pokazale su da pozitivno djeluje na razinu kolesterola i može pridonijeti liječenju drugih srčano-žilnih bolesti.
Čaj: šalicom kipuće vode preliti 2 – 3 čajne žlice sjemenki i ostaviti 10 – 15 minuta. Popiti pripravak ujutro i navečer.
Oblog: namočiti mljevene ili zgnječene sjemenke u vodu kako bi se dobila pasta. Pastu raširiti na komad gaze ili tanke krpe, te saviti rubove kako bi se složio paketić. Na kožu nanijeti malo ulja da se oblog ne zalijepi. Nakon stavljanja obloga pokriti ga nečim nepromočivim (kao što je prozirna folija) te odozgo staviti termofor kako bi se zadržala toplina.