Cijepljenje je postupak spajanja podloge i plemke koje nakon srašćivanja tvore jedinstvenu voćku. Plemka je onaj dio voćke koji se cijepi na podlogu kako bi se iz nje uzgojila krošnja i dobili plodovi. Ovisno o načinu cijepljenja, plemka može biti dio izbojka ili samo jedan pup. Cijepljenjem ne dolazi ni do kakvih genetskih promjena podloge ili plemke. To je i način vegetativnog razmnožavanja kojim se proizvode sadnice svih voćaka koje se ne uzgajaju na vlastitom korijenu iz bilo kojeg razloga.
Za sve načine cijepljenja koji se obavljaju u proljeće (cijepljenje pod koru, cijepljenje na jezičac, proljetna okulacija i proljetna čip – okulacija), plemke se moraju uzeti u vrijeme mirovanja dok još u njima ne kolaju sokovi, ali ne u vrijeme jakih hladnoća, i čuvati dok u podlozi ne krenu sokovi. Pupovi na kasnije uzetima plemkama mogu potjerati tijekom čuvanja pa nisu za uporabu.
Najbolje vrijeme uzimanja plemki jest desetak dana nakon opadanja lišća. Važno je da se plemke uzimaju s potpuno zdravih stabala odgovarajućih sorata. Treba uzeti umjereno bujne izbojke, i to samo njihov srednji dio koji ima jasno vidljive i dobro razvijene vegetativne pupove s južne ili jugozapadne strane zdravih i rodnih stabala.
Najpogodniji su izbojci debljine od 8 do 10 mm. Plemke treba povezati u snop, jasno označiti i zamotati u vlažnu krpu. Zatim ih treba staviti u crnu polietilensku vrećicu koja se također označi. Nakon toga se vrećica stavi u hladnjak (idealno na temperaturu od 0 do 2° C). U tim se uvjetima plemke mogu čuvati nekoliko mjeseci, ovisno o vrsti. Potrebno je stalno pregledavati stanje plemki kako bi se one na kojima se pojavi plijesan ili im neki pupovi počnu bubriti odbacile.
Ako je povoljno vrijeme za cijepljenje, treba ga što prije obaviti. Već i nekoliko krenulih pupova siguran znak da će ubrzo i ostali pupovi potjerati pa plemke neće biti uporabljive. Pupovi mnogih voćaka mogu potjerati i u hladnjaku. Dovoljno je da prođu razdoblje inaktivnih temperatura i spremni su za rast mladica. Rast je na ovoj temperaturi spor, ali dovoljan da plemku učini neuporabljivom.
Plemke zimzelenih vrsta uzimaju se u proljeće, neposredno prije cijepljenja i odstrane im se peteljke listova kao i za okulaciju.
Izvor: Gospodarski kalendar