Prhko tijesto (za oko 35-40 košarica):

✦150 g margarina

✦100 g šećera u prahu

✦1 vanilin šećer

✦1 jaje

✦200 g glatkog brašna

✦100 g oštrog brašna

✦½ praška za pecivo

✦ribana korica ½ limuna

Priprema: Umijesiti prhko tijesto od navedenih sa­stojaka. Zamotati u prozirnu foliju i staviti u hladnjak na sat vremena. Razvaljati na 3 – 4 mm debljine. Uz pomoć kalupa izrezati oblik i utisnuti tijesto u kalu­pe. Izbockati dno čačkalicom i poslagati na lim od pećnice. Peći u zagrijanoj pećnici na 180 °C, 10 – 15 minuta. Kratko ohladiti pa istresti iz kalupa.

Žele:

✦350 g malina

✦50 g šećera

✦5 žlica vode

✦3 žlice škrob. brašna (gustina)

✦50 g maslaca

Priprema: Maline, šećer i 2 žlice vode staviti kuhati. Kad se maline raspadnu propasirati ih od koštica. Vratiti na vatru i umiješati škrobno brašno pomi­ješano sa 3 žlice vode. Miješati dok se krema ne zgusne, pa u vruće umiješati maslac. Malo ohladiti uz miješanje, staviti u slastičasku vrećicu i istisnuti u košarice. Ohladiti u hladnjaku.

I još:

✦2 vrećice šlaga od vanilije

✦mlijeko po potrebi

Priprema: Izraditi šlag prema uputi s vrećice sa 125 ml mlijeka. Ukrasiti pomoću slastičarske vrećice.

Recept iz knjige Kolači za sve prigode

Prethodni članakKinder pingui torta
Sljedeći članakPoziv na 18. natjecanje orača Brodsko-posavske županije
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.