Otac se nakon nekoliko desetljeća vratio u Hrvatsku iz inozemstva, gdje je ostvario mirovinu. Još davno uplaćivao je tri godine poljoprivrednu mirovinu u domovini. Ima li on nekakva prava i kako ih može ostvariti u Hrvatskoj?
Navodite da je vaš otac ostvario pravo na inozemnu mirovinu, pa mogu zaključiti da se radi o starosnoj mirovini, jer navodite da je nekoliko desetljeća prebivao u inozemstvu. Nadalje, raspolažete dokazom da je u Republici Hrvatskoj uplaćivao poljoprivredno osiguranje u trajanju od tri godine. U slučaju da Hrvatska ima sklopljen Ugovor o socijalnom osiguranju s državom u kojoj je vaš otac radio, iako je u Hrvatskoj uplaćeno svega tri godine poljoprivrednog staža, vaš otac može ostvariti pravo na mirovinu i u Republici Hrvatskoj. Preporučam da otac podnese zahtjev za priznanje prava na mirovinu nadležnoj službi mirovinskog osiguranja, prema mjestu prebivališta, a u zahtjevu navede da je podnositelj zahtjeva korisnik mirovine u dotičnoj državi. Nadležba služba će provesti više postupovnih radnji, kako bi se kompletirao zahtjev i prikupili svi potrebni podaci za odlučivanje o pravu iz mirovinskog osiguranja. To uključuje i kontaktiranje inozemnog nositelja socijalnog osiguranja i prikupljanja službenih podataka, službenim putem, što je sve u nadležnosti HZMO. Nakon prikupljenih podataka o razdobljima osiguranja u inozemstvu i ostvarenom pravu u inozemstvu, utvrdit će se i podaci o stažu osiguranja u Republici Hrvatskoj i u tom trenutku zahtjev za priznanje prava bit će kompletiran i moći će se odlučiti o postojanju prava. Ako krećemo s pretpostavkom da vaš otac ima tri godine poljoprivrednog staža u Republici Hrvatskoj i da inozemni nositelj socijalnog osiguranja potvrdi najmanje dvanaest godina staža osiguranja, nadležna služba HZMO, donijet će rješnje o priznanju prava na razmjerni dio starosne mirovine. Sve ovo, naravno i pod uvjetom da je vaš otac navršio 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, zbrajajući staž osiguranja u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu.

Mirela NOVOTNI DRAŠTATA, dipl.iur.

Prethodni članakKoji su optimalni troškovi za uzgoj kukuruza?
Sljedeći članakŽive od poljoprivrede, a zamalo stradali od mine
Gospodarski list
Gospodarski list – sve što vrijedi znati u poljoprivredi Gospodarski list najstariji je i najčitaniji hrvatski časopis za poljoprivredu, s tradicijom dugom preko 180 godina. Kroz tri stoljeća pomaže poljoprivrednicima stručnim, aktualnim i korisnim sadržajem te i danas svakih petnaest dana stiže na adrese svojih vjernih pretplatnika. Naši autori su priznati stručnjaci, znanstvenici i poljoprivrednici. Uz tiskana i online izdanja, posjeduje bogatu biblioteku knjiga pod nazivom - Obitelj i gospodarstvo, organizira razne stručne konferencije iz područja agrobiznisa, kroz društvene mreže aktivno sudjeluje u svakodnevnici ljubitelja prirode i poljoprivrede. Opravdano je najveći specijalizirani - poljoprivredni medij u regiji. Cilj Gospodarskog lista je ostao isti od prvog broja – znanjem jačati poljoprivredu i selo.