Ekološki sam proizvođač, sjedište OPG-a je u jednoj županiji, a zemljište se nalazi u drugoj županiji. Ni u jednoj županiji ne mogu ostvariti poticaje jer obje uvjetuju da su i sjedište OPG-a i zemljište u istoj županiji. Kome se osim županijama mogu obratiti?
Pravilnik o upisu u upisnik poljoprivrednih gospodarstava određuje da se poljoprivredna gospodarstva upisuju u uredima kojima pripadaju s obzirom na sjedište trgovačkog društva, zadruge ili obrta odnosno prebivalište nositelja seljačkog gospodarstva ili obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva neovisno o mjestu obavljanja poljoprivredne djelatnosti. To bi značilo da bez obzira što je sjedište vašeg OPG-a u jednoj županiji, a zemljište u drugoj imate pravo na ostvarivanje poticaja. Zahtjev za ostvarivanje poticaja treba podnijeti Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju – Središnji ured – Ulica grada Vukovara 269 d, Zagreb (01/6002-700, e-mail: info@apprrr.hr), regionalni ured za Bjelovarsko-bilogorsku županiju je u Bjelovaru, Dr. A. Starčevića br. 8, a za Sisačko-moslavačku županiju – ispostava Kutina, Kneza Lj. Posavskog 27. Također se možete obratiti Agenciji za poljoprivredno zemljište, Zagreb, ulica grada Vukovara 78 (e-mail: apz@mps.hr), Hrvatskoj poljoprivrednoj komori, Uredu državne uprave u županiji u kojoj prebivate – Odsjek službe za gospodarstvo i imovinsko-pravne poslove – Pododsjek za poljoprivredu i šumarstvo te Hrvatskom zavodu za poljoprivrednu savjetodavnu službu.
Na internetskim stranicama Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju imate informacije koje se odnose i na ekološku proizvodnju

Daniela Sukalić, dipl. iur.

Prethodni članakKraš kolač
Sljedeći članakŠto je to višegodišnje rješenje Hrvatskih voda?
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.