Molim informaciju o mogućnosti i načinu dobivanja poticaja za poljoprivredno zemljište na ugaru.

ODGOVOR

Uvjeti za ostvarivanje izravne potpore za poljoprivredno zemljište na ugaru ili poticaja za ugar jest upis u Upisnik poljoprivrednika sukladno pravilnicima za upis u Upisnik poljoprivrednika i Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava; ispunjavanje uvjeta za aktivnog poljoprivrednika; obavljanje poljoprivredne aktivnosti u proizvodnoj godini; upis poljoprivrednog zemljišta koje poljoprivrednik koristi u ARKOD sustav i ostale propisane registre; pravodobno podnošenje jedinstvenog zahtjeva; ispunjavanje uvjeta minimalnih zahtjeva za primanje izravnih potpora; omogućavanje provedbe kontrola na terenu i poštivanje pravila višestruke sukladnosti na cjelokupnom poljoprivrednom gospodarstvu u skladu s pravilnikom kojim se uređuje višestruka sukladnost.

Zemljište na ugaru je obradivo poljoprivredno zemljište. Na njemu se ne proizvodi poljoprivredna kultura niti vrši ispaša. Održava se u stanju pogodnom za ispašu ili obradu u skladu s Pravilnikom o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2022. godinu („Narodne novine“ br. 27/22). Na poljoprivrednim površinama pod ugarom mora se, osim minimalnih uvjeta održavanja, najkasnije do 30. lipnja 2022. godine, provesti barem jedna od agrotehničkih mjera:

  • sjetva usjeva koji će biti zaoran za zelenu gnojidbu;
  • sjetva mješavinom sjemena usjeva namijenjenih divljim pticama i medonosnog bilja kao izvor nektara;
  • zaoravanje usjeva za zelenu gnojidbu;
  • košnja;
  • malčiranje;
  • bilo koji način obrade kojim će se u potpunosti spriječiti razvoj neželjene vegetacije.

Minimalni uvjeti koje je korisnik programa izravnih plaćanja dužan ispunjavati kako bi održavao poljoprivredne površine u stanju pogodnom za ispašu ili obradu jesu:

a) održavanje poljoprivrednih površina bez neželjene šumske vegetacije

b) održavanje svih površina na poljoprivrednom gospodarstvu bez korova pelinolisne ambrozije (Ambrosia artemisiifolia L.) i mračnjaka (Abutilon theophrasti Med.); bez višegodišnjih korova i drvenastih biljnih vrsta koje zarastaju poljoprivrednu površinu.

Poljoprivredne površine se moraju održavati u takvom stanju da je parcela pristupačna, prohodna stoci za ispašu; da je moguć prohod klasičnim poljoprivrednim strojevima; da obrada može započeti bez prethodne aktivnosti krčenja zemljišta.

Prethodni članakMogu li kao umirovljenik biti nositelj OPG-a?
Sljedeći članakSjemenjak naranče i briga o limunu
mr. sc. Tatjana Martinović, dipl. ing. agr.
Zaposlena u Savjetodavnoj službi na radnom mjestu više koordinatorice za ratarstvo s mjestom rada u Koprivnici. Rođena u Bjelovaru, a srednju školu matematičko - informatičkog smjera završila u Koprivnici 1984. godine. Diplomirala je 1989. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na ratarskom smjeru gdje je i magistrirala 2011. godine. Rođena je 1966. godine u Bjelovaru. Srednju školu matematičko - informatičkog smjera završila je u Koprivnici 1984. godine. Diplomirala je 1989. godine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu na ratarskom smjeru, obranivši temu diplomskog rada naslova: “Izbor sorte i gnojidba uljane repice za područje Đelekovca”. Poslijediplomski studij na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (područje Biotehničkih znanosti, znanstveno polje Agronomija, znanstvena grana Genetika) završava 2011. godine obranivši magistarski rad naslova: “Agronomska svojstva kultivara virdžinijskog duhana kod različite opskrbljenosti tla dušikom” izrađen pod vodstvom prof. dr. sc. Vinka Kozumplika. Od 1989. godine radi u "Podravki" d.d. prehrambenoj industriji u Koprivnici, na poslovima glavnog tehnologa-istraživača u cjelini Istraživanja i razvoj - Razvoj poljoprivrede, na pokušalištu “Danica”. Tijekom devet godina radi na ispitivanju adaptabilnosti kultivara povrća namijenjenog industrijskoj preradi, na agro-okolišne uvjete sjeverozapadne Hrvatske. Od 1998. godine zaposlena je u Hrvatskom zavodu za poljoprivrednu savjetodavnu službu na poslovima savjetnika za ratarstvo, u Područnom odsjeku Koprivničko-križevačke županije (danas Savjetodavna služba). Certificirani je sudac za natjecateljsko oranje, te je sudjelovala u organizaciji 59. svjetskog natjecanja u oranju u Biogradu na Moru 2012. godine. Suradnica je u Gospodarskom listu i Mljekarskom listu, kao i u lokalnom tisku.